Zo'n 140.000 euro schade door spanningspiek in Oude Pekela
OUDE PEKELA (ANP) - Mensen in Oude Pekela hebben eind januari ongeveer 140.000 euro schade geleden na een spanningspiek, meldt netbeheerder Enexis. Inmiddels hebben 110 gedupeerde huishoudens zich gemeld. De meest acute gevallen zijn volgens Enexis meteen opgelost. Het gaat volgens de netbeheerder om een kleine groep en die bestaat vooral uit mensen die niet verzekerd waren, meldt een woordvoerster.
Het vergoeden van de schade loopt in eerste instantie via de verzekeraars van de gedupeerden, meldt Enexis. Verzekeraars zijn nu bezig met het afhandelen van de schademeldingen. Enexis en de gemeente Pekela blijven de afwikkeling volgens de woordvoerster volgen. "Als het nodig is, helpen we mensen verder."
Een kleine 250 huishoudens in het Groningse dorp Oude Pekela zaten tijdens de stroompiek eind vorige maand 's nachts zonder stroom. Bij de piek ontstond voor korte tijd een spanning van zo'n 400 volt en dat is veel hoger dan de normale netspanning, die tussen de 220 en 240 volt ligt. Daardoor brandden huishoudelijke apparaten door, zoals verwarmingsinstallaties. Koperdiefstal in een transformatorhuis in Oude Pekela veroorzaakte de ongebruikelijk hoge spanning.
Aangifte
Enexis heeft aangifte gedaan van de koperdiefstal en maatregelen genomen om te voorkomen dat dit nog een keer gebeurt. Wat voor maatregelen dit zijn, wil de woordvoerster niet zeggen. Er is nog niemand opgepakt voor de diefstal.
Enexis meldde aanvankelijk de schade door de stroomstoring niet te vergoeden, omdat die niet door de netbeheerder zelf was veroorzaakt maar door een koperdief. De netbeheerder verwees gedupeerden door naar hun inboedelverzekering. Maar toen duidelijk werd dat bijna negentig huishoudens niet of niet goed geholpen konden worden door hun verzekeraar, besloten Enexis en de gemeente Pekela te kijken hoe ze mensen met schade financieel kunnen helpen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De pro-Koerdische demonstratie voor vrede in de Syrische regio Rojava in Amsterdam is onder veel politiebegeleiding aangekomen op de Dam. De demonstratie begon met tientallen mensen die kaarsen ontstaken voor het Centraal Station. Inmiddels is de groep gegroeid tot honderden betogers en zijn er tientallen politiebusjes en ME'ers aanwezig op de Dam. Dat meldt een verslaggever van het ANP.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zo'n vijftig tot honderd betogers zijn vrijdag rond 18.00 uur voor Amsterdam Centraal samengekomen. Ze roepen op tot vrede voor Rojava, een noordelijke provincie van Syrië waar veel Koerden wonen, aldus een verslaggever van het ANP.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voedselwaakhond Foodwatch zegt juridische stappen te nemen tegen Nestlé rondom mogelijk besmette babyvoeding. Foodwatch vindt dat het voedingsconcern verwijtbaar heeft gehandeld en eist dat alle informatie openbaar wordt gemaakt. Franse autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de dood van twee baby's, die babyvoeding van het voedingsconcern hadden gedronken.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In het gebied rond Amsterdam Centraal en de Dam is sinds vrijdagmiddag 16.00 uur een veiligheidsrisicogebied van kracht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag trekt volgende week twee dagen uit voor de behandeling van het hoger beroep in de strafzaak tegen Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie. Het hof kondigt aan dat belangstellenden de zittingen woensdag en donderdag kunnen volgen via een livestream.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bezoekersaantallen van het Nationaal Archief in Den Haag zijn vorig jaar flink gestegen ten opzichte van de jaren ervoor. Volgens de organisatie komt dat "door alle aandacht" voor het oorlogsarchief, ofwel het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Daarin staan dossiers van zo'n 425.000 mensen die na de oorlog zijn onderzocht wegens mogelijke collaboratie met de nazi's.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump sprak niet de waarheid en was "niet respectvol" toen hij beweerde dat troepen uit andere NAVO-landen in Afghanistan wegbleven van de frontlinie. Dat heeft demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) gezegd na afloop van de ministerraad.
8 uur geleden