
Zo'n 130 mensen bij herdenking Sovjetmilitairen Amersfoort
AMERSFOORT (ANP) - Meer dan 130 mensen zijn zaterdag in Amersfoort aanwezig geweest bij de jaarlijkse herdenkingsdienst voor Sovjetmilitairen, die tachtig jaar geleden in de Tweede Wereldoorlog door Duitse soldaten zijn geëxecuteerd. De herdenking vond voor de tiende keer plaats. "Voor die tijd zijn de soldaten, die ook vochten tegen nazi-Duitsland, compleet vergeten", vertelt directeur Remco Reiding van Stichting Sovjet Ereveld.
Reiding opende de dienst met een toespraak om 06.30 uur. Een kleindochter van een van de nabestaanden volgde. Met een gedicht werd de plechtigheid afgesloten. "Een korte en mooie bijeenkomst", zei Reiding na afloop. "Tijdens de toespraak van de kleindochter regende het kort. Ze zei zelf: 'Mijn opa huilt met me mee'."
Voor de 77 Sovjetsoldaten zijn bij zonsopkomst op de plek waar ze overleden evenveel kaarsen aangestoken. "Zo gaan we van het donker naar licht, op het tijdstip dat de jongens gefusilleerd werden, zoals we elk jaar doen", legt Reiding uit. 24 witte kaarsjes stonden al klaar om de soldaten te vertegenwoordigen die voor die tijd al waren overleden door bijvoorbeeld honger, ziektes of marteling in Kamp Amersfoort.
Aanwezigen
Bij de herdenking waren de locoburgemeesters van Amersfoort en Leusden aanwezig, samen met mensen uit het hele land. Ook sloten scholieren van twee middelbare scholen in Amersfoort aan.
De organisatie besloot dat het vlak na de coronacrisis en tijdens de oorlog in Oekraïne "niet het ideale moment" was om diplomaten uit verschillende landen, waaronder Rusland, en andere politieke vertegenwoordigers uit te nodigen. In de jaren voor de coronacrisis waren deze soms aanwezig. Wel benadrukt de stichting dat het belangrijk is om de Sovjetsoldaten te blijven herdenken, juist nu het oorlog is in Oekraïne.
De stichting heeft de afgelopen jaren haar best gedaan om de Sovjetmilitairen onder de aandacht te brengen met verschillende publicaties en een documentaire in Andere Tijden. "Omdat de Koude Oorlog uitbrak na de Tweede Wereldoorlog, werden de soldaten die hier liggen aangezien als de vertegenwoordigers van onze nieuwe vijand. Terwijl deze jongens onze bondgenoten waren toen ze overleden", aldus de directeur.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt een voorstel van VVD, BBB en JA21 om het 'boerkaverbod' uit te breiden. Het demissionaire kabinet had de motie ontraden. Sinds 2019 is er een verbod op gezichtsbedekkende kleding - in de volksmond het boerkaverbod - in het onderwijs, openbaar vervoer, ziekenhuizen en overheidsgebouwen.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De EO komt met een nieuwe talkshow om "het Joodse geluid een herkenbaar podium te geven bij de publieke omroep". De Joodse Wereld gaat op zondag 21 september van start en is wekelijks te zien bij de omroep.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - ProRail evacueert ongeveer vierhonderd reizigers uit een gestrande trein op de hogesnelheidslijn (HSL) tussen Rotterdam en Breda, meldt de NS. Wegens een brandmelding in de locomotief strandde de trein rond 18.20 uur op dit traject.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 1-programma Spraakmakers laat luisteraars niet meer stemmen op stellingen waar in de uitzending over wordt gepraat. Dat heeft presentatrice Roos Abelman donderdag in het programma gezegd. De redactie is hiermee gestopt omdat de uitslag van deze stemming niet representatief was, maar wel soms in het publieke debat werd genoemd.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een instelling voor jongeren in Alphen aan den Rijn zorgt niet goed genoeg voor de kinderen. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) eist daarom dat iHUB binnen drie maanden orde op zaken stelt. Een van de groepen binnen de locatie mag voorlopig geen nieuwe jongeren aannemen.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO wil stoppen met BVN, de publieke tv-zender voor Nederlanders in het buitenland. Dat heeft de NPO donderdag bekendgemaakt. Ook wil de NPO stoppen met NPO Campus Radio, de proeftuin voor nieuwe radiotalenten, en NPO Soul & Jazz. Ook NPO 2 Extra moet stoppen, als het aan de NPO ligt.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De eerste openbare zitting tegen de verdachte van de dood van de 17-jarige Lisa is op 25 november, meldt de rechtbank Amsterdam. De jonge vrouw werd in de nacht van 19 op 20 augustus omgebracht in Duivendrecht. Zij was op de fiets onderweg van Amsterdam naar huis in Abcoude.
8 uur geleden