
Zoerabisjvili vraagt steun EU tegen Russische invloed in Georgië
STRAATSBURG (ANP) - Salome Zoerabisjvili, de uittredend president van Georgië, heeft in een speech tot het Europees Parlement opgeroepen tot actie om te voorkomen dat haar land onder controle van Rusland komt onder de nieuwe president Micheil Kavelasjvili. Volgens Zoerabisjvili is de democratie in haar land in gevaar en dreigt een vanuit Moskou geleide dictatuur onder het toekomstige staatshoofd. "Niet ingrijpen brengt ook de Europese geloofwaardigheid in gevaar", aldus de president.
"Nadat Rusland gefaald heeft in Syrië, Oekraïne, Moldavië en Roemenië, moet het dan winnen in Georgië?", vroeg ze aan de parlementariërs. "We verwachten politieke steun van de EU op de hoogste niveaus en steun om de rechtsstaat te handhaven. Georgiërs moeten weten dat ze niet in de kou staan. Ook moeten we leugens en desinformatie van de regering opsporen en bestrijden", zei de president.
Ze betichtte de regeringspartij Georgische Droom opnieuw van fraude en manipulatie van de parlementsverkiezingen afgelopen oktober. "Van de 1 miljoen Georgiërs in het buitenland, hebben slechts 43.000 mensen kunnen stemmen. Dit terwijl veel meer mensen wilden stemmen", stelde ze.
Kavelasjvili, die naar voren is geschoven door Georgische Droom, moet op 29 december de opvolger worden van Zoerabisjvili, maar zij is niet van plan om haar positie op te geven. De huidige Georgische regering van premier Irakli Kobakhidze heeft de onderhandelingen over toetreding tot de Europese Unie voorlopig stopgezet.
Meer uit Buitenland
KYIV/SAMARA (ANP/DPA) - Oekraïne heeft opnieuw een olieraffinaderij aan de rivier de Wolga aangevallen. Volgens de Oekraïense strijdkrachten is de raffinaderij in Saratov bestookt en is er een brand uitgebroken. Het complex in Saratov is vaker doelwit van Oekraïense droneaanvallen geweest.
7 minuten geledenRABAT (ANP/AFP) - Het historische VN-verdrag dat de oceanen moet beschermen, wordt naar verwachting in januari van kracht. Ten minste zestig landen moesten het verdrag ratificeren, de laatste stap van goedkeuring die nodig was. Inmiddels zijn ook Marokko en Sierra Leone toegetreden, waardoor dit aantal is gehaald.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Polen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag uit voorzorg opnieuw straaljagers de lucht ingestuurd, terwijl het westen van Oekraïne werd bestookt door Russische luchtaanvallen. De operatie is inmiddels weer afgerond, melden de Poolse strijdkrachten op X.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-secretaris-generaal António Guterres heeft vrijdag gezegd dat de wereld zich niet moet laten "intimideren" door Israël en de dreiging van verdere kolonisering van de bezette Westelijke Jordaanoever.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA/DPA) - Een cyberaanval op de IT-dienstverlener van de check-in- en boardingsystemen heeft vrijdagavond het vliegverkeer op meerdere Europese luchthavens, waaronder Brussels Airport, verstoord. Daardoor kan er in Brussel alleen nog handmatig worden ingecheckt en geboard, wat zorgt voor forse vertragingen en annuleringen, meldde de luchthaven zaterdag.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Brazilië heeft een verzoek ingediend bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) om zich aan te sluiten bij de genocidezaak tegen Israël. Die is aangespannen door Zuid-Afrika. Volgens dat land schendt Israël het internationale genocideverdrag door het optreden van de krijgsmacht in de Gazastrook.
16 uur geledenBERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Europese landen reageren boos op de door Estland gemelde schending van het luchtruim van twaalf minuten door drie Russische gevechtsvliegtuigen. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul noemde het "onacceptabel" en zei dat de NAVO klaar is om zichzelf te verdedigen.
16 uur geleden