Zoektocht naar slachtoffers aardbevingen Afghanistan gaat door
KABUL (ANP/AFP/RTR) - Reddingswerkers zoeken ook maandag nog naar slachtoffers van de aardbevingen zaterdag in het noordwesten van Afghanistan. Door het natuurgeweld zijn volgens de autoriteiten meer dan 2400 doden en 2000 gewonden gevallen. Onder hen zijn veel vrouwen en kinderen.
De aardbevingen waren de dodelijkste voor Afghanistan in jaren. Ze troffen onder meer de stad Herat, waar onder meer schade is ontstaan aan minaretten van de beroemde moskeeën. Twintig dorpen zijn verwoest en in een aantal van die plaatsen zitten nog mensen vast onder het puin van ingestorte gebouwen. Er vinden nog steeds naschokken plaats.
Een reddingswerker zegt tegen nieuwszender Al Jazeera dat bij de zoektocht naar slachtoffers scheppen en handen worden gebruikt. "Er zijn geen moderne apparatuur of getrainde zoek- en reddingsteams. Dit kan resulteren in een stijging van het aantal slachtoffers", citeert Al Jazeera.
Taliban
Van de slachtoffers die met ernstige verwondingen zijn opgenomen in ziekenhuizen, zijn twee op de drie vrouwen en kinderen, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). "De aardbeving vond plaats rond 11.00 uur in de ochtend, toen mannen van huis waren, dus de meerderheid van de gewonden en doden zijn vrouwen en kinderen die op dat moment thuis waren", aldus de WHO.
De financiering van de humanitaire hulp aan Afghanistan blijft volgens de WHO kritiek. De gezondheidszorg in het land is grotendeels afhankelijk van hulp uit het buitenland, maar sinds de machtsgreep van de Taliban ruim twee jaar geleden is die vrijwel weggevallen, en daarnaast verkeert Afghanistan in een grote economische crisis waardoor de zorg ook kampt met bezuinigingen.
Afghanistan vraagt landen om hulp in deze "cruciale tijd". Buurlanden Pakistan en Iran hebben aangeboden reddingswerkers en humanitaire hulp te sturen. Vanuit de Verenigde Naties is 5 miljoen dollar (circa 4,75 miljoen euro) aan hulp toegezegd. Volgens de VN-organisatie voor humanitaire hulp OCHA zijn meer dan 11.000 Afghanen getroffen door de aardbevingen van afgelopen weekend.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
32 minuten geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
1 uur geledenASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
2 uur geledenGRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.
2 uur geledenATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.
5 uur geleden