Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zoektocht naar slachtoffers aardbevingen Afghanistan gaat door

Zoektocht naar slachtoffers aardbevingen Afghanistan gaat door

KABUL (ANP/AFP/RTR) - Reddingswerkers zoeken ook maandag nog naar slachtoffers van de aardbevingen zaterdag in het noordwesten van Afghanistan. Door het natuurgeweld zijn volgens de autoriteiten meer dan 2400 doden en 2000 gewonden gevallen. Onder hen zijn veel vrouwen en kinderen.

De aardbevingen waren de dodelijkste voor Afghanistan in jaren. Ze troffen onder meer de stad Herat, waar onder meer schade is ontstaan aan minaretten van de beroemde moskeeën. Twintig dorpen zijn verwoest en in een aantal van die plaatsen zitten nog mensen vast onder het puin van ingestorte gebouwen. Er vinden nog steeds naschokken plaats.

Een reddingswerker zegt tegen nieuwszender Al Jazeera dat bij de zoektocht naar slachtoffers scheppen en handen worden gebruikt. "Er zijn geen moderne apparatuur of getrainde zoek- en reddingsteams. Dit kan resulteren in een stijging van het aantal slachtoffers", citeert Al Jazeera.

Taliban

Van de slachtoffers die met ernstige verwondingen zijn opgenomen in ziekenhuizen, zijn twee op de drie vrouwen en kinderen, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). "De aardbeving vond plaats rond 11.00 uur in de ochtend, toen mannen van huis waren, dus de meerderheid van de gewonden en doden zijn vrouwen en kinderen die op dat moment thuis waren", aldus de WHO.

De financiering van de humanitaire hulp aan Afghanistan blijft volgens de WHO kritiek. De gezondheidszorg in het land is grotendeels afhankelijk van hulp uit het buitenland, maar sinds de machtsgreep van de Taliban ruim twee jaar geleden is die vrijwel weggevallen, en daarnaast verkeert Afghanistan in een grote economische crisis waardoor de zorg ook kampt met bezuinigingen.

Afghanistan vraagt landen om hulp in deze "cruciale tijd". Buurlanden Pakistan en Iran hebben aangeboden reddingswerkers en humanitaire hulp te sturen. Vanuit de Verenigde Naties is 5 miljoen dollar (circa 4,75 miljoen euro) aan hulp toegezegd. Volgens de VN-organisatie voor humanitaire hulp OCHA zijn meer dan 11.000 Afghanen getroffen door de aardbevingen van afgelopen weekend.

Meer uit Buitenland

Russische gezant: goed dat EU Russische tegoeden niet gebruikt

MOSKOU (ANP/RTR) - Kirill Dmitriev, de speciale gezant van de Russische president Vladimir Poetin voor investeringen en economische samenwerking, zegt dat "wet en rede" hebben gezegevierd, nu de leiders van de Europese Unie hebben besloten geld te lenen om Oekraïne te financieren in plaats van de bevroren Russische tegoeden te gebruiken.

24 minuten geleden
VS pauzeren visumprogramma om schutter Brown University

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, heeft laten weten dat ze de Amerikaanse immigratiedienst USCIS heeft opgedragen het zogeheten DV1-visumprogramma tijdelijk stop te zetten. Aanleiding is dat de schutter die afgelopen weekend bij Brown University twee mensen doodschoot via dit programma een visum voor de Verenigde Staten had gekregen, schrijft Noem op X.

42 minuten geleden
Gewelddadige protesten in Bangladesh na dood studentenleider

DHAKA (ANP/RTR) - Bangladesh is opgeschrikt door gewelddadige protesten in verschillende steden na de dood van jongerenleider Sharif Osman Hadi. Gevreesd wordt dat de protesten in aanloop naar de nationale verkiezingen in februari nog verder uit de hand zullen lopen.

1 uur geleden
Trump wil in 2028 weer Amerikanen op de maan

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevestigd dat hij zo snel mogelijk astronauten naar de maan wil sturen. De missies naar Mars komen daardoor voorlopig op een lager pitje te staan.

1 uur geleden
ABC: schietpartij Brown en moord MIT-docent mogelijk verbonden

PROVIDENCE (ANP/AFP) - Amerikaanse autoriteiten hebben een verdachte geïdentificeerd in de schietpartij op Brown University afgelopen weekend, melden diverse Amerikaanse media. Bij de schietpartij kwamen twee studenten om het leven, negen anderen raakten gewond.

7 uur geleden
VS, Egypte, Turkije en Qatar praten vrijdag over vrede in Gaza

MIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.

13 uur geleden
Zelensky wil NAVO-toetreding niet uit grondwet halen

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil het streven om lid te worden van de NAVO niet uit de Oekraïense grondwet halen. Dat heeft hij gezegd op een persconferentie in Brussel. Als de grondwet moet worden aangepast, is dat aan het Oekraïense volk om daarover te beslissen "en niemand anders".

15 uur geleden