Zoektocht naar slachtoffers aardbevingen Afghanistan gaat door
KABUL (ANP/AFP/RTR) - Reddingswerkers zoeken ook maandag nog naar slachtoffers van de aardbevingen zaterdag in het noordwesten van Afghanistan. Door het natuurgeweld zijn volgens de autoriteiten meer dan 2400 doden en 2000 gewonden gevallen. Onder hen zijn veel vrouwen en kinderen.
De aardbevingen waren de dodelijkste voor Afghanistan in jaren. Ze troffen onder meer de stad Herat, waar onder meer schade is ontstaan aan minaretten van de beroemde moskeeën. Twintig dorpen zijn verwoest en in een aantal van die plaatsen zitten nog mensen vast onder het puin van ingestorte gebouwen. Er vinden nog steeds naschokken plaats.
Een reddingswerker zegt tegen nieuwszender Al Jazeera dat bij de zoektocht naar slachtoffers scheppen en handen worden gebruikt. "Er zijn geen moderne apparatuur of getrainde zoek- en reddingsteams. Dit kan resulteren in een stijging van het aantal slachtoffers", citeert Al Jazeera.
Taliban
Van de slachtoffers die met ernstige verwondingen zijn opgenomen in ziekenhuizen, zijn twee op de drie vrouwen en kinderen, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). "De aardbeving vond plaats rond 11.00 uur in de ochtend, toen mannen van huis waren, dus de meerderheid van de gewonden en doden zijn vrouwen en kinderen die op dat moment thuis waren", aldus de WHO.
De financiering van de humanitaire hulp aan Afghanistan blijft volgens de WHO kritiek. De gezondheidszorg in het land is grotendeels afhankelijk van hulp uit het buitenland, maar sinds de machtsgreep van de Taliban ruim twee jaar geleden is die vrijwel weggevallen, en daarnaast verkeert Afghanistan in een grote economische crisis waardoor de zorg ook kampt met bezuinigingen.
Afghanistan vraagt landen om hulp in deze "cruciale tijd". Buurlanden Pakistan en Iran hebben aangeboden reddingswerkers en humanitaire hulp te sturen. Vanuit de Verenigde Naties is 5 miljoen dollar (circa 4,75 miljoen euro) aan hulp toegezegd. Volgens de VN-organisatie voor humanitaire hulp OCHA zijn meer dan 11.000 Afghanen getroffen door de aardbevingen van afgelopen weekend.
Meer uit Buitenland
STUTTGART (ANP) - Twee Duitse mannen die zondag naar paaseieren aan het zoeken waren, stuitten op een flacon met de opdruk 'Polonium 210'. Dat is een zeer radioactieve stof.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft het Israëlische leger alle gebieden ten zuiden van de Litani-rivier in Libanon omgevormd tot een "operationele zone", naar eigen zeggen om Hezbollah te bestrijden. Israël voert in Zuid-Libanon een grondoffensief uit dat het almaar uitbreidt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn ultimatum aan Iran om de Straat van Hormuz te openen dinsdagavond afloopt. "Als ze tegen dinsdagavond niets ondernemen, zullen ze geen elektriciteitscentrales meer hebben en zullen er geen bruggen meer overeind staan," aldus Trump in een interview met The Wall Street Journal.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
11 uur geleden