Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zitting Hooggerechtshof afgerond, Trump spreekt van mooi proces

Zitting Hooggerechtshof afgerond, Trump spreekt van mooi proces

WASHINGTON (ANP) - In Washington is de eerste zitting van het Hooggerechtshof afgerond over de vraag of oud-president Donald Trump geweerd mag worden van het stembiljet bij de presidentsverkiezingen. Trump ziet de zaak als een politieke heksenjacht, maar noemde de zitting van donderdag "een mooi proces", meldt Fox News. "Ik hoop dat de democratie in dit land doorgaat."

Het hof in de staat Colorado besloot in december dat Trump niet mag meedoen aan de presidentiële voorverkiezingen, omdat hij de grondwet zou hebben geschonden. Volgens de rechters in die staat heeft hij door zijn rol bij de bestorming van het Capitool in 2021 meegewerkt aan een opstand. Daarom zou hij geen publiek ambt meer mogen vervullen.

Trump ging in beroep bij het Hooggerechtshof. Ook in Maine is Trump uitgesloten, maar die beslissing is in afwachting van de uitspraak van de hoogste rechters opgeschort.

5 maart

In het Hooggerechtshof zitten zes conservatieve en drie progressieve rechters. Volgens Amerikaanse media lijken zij geneigd om Trump gelijk te geven in de zaak. De rechters trokken in twijfel of de bepaling in de grondwet wel van toepassing was op presidenten en of het democratisch was om kandidaten te laten uitsluiten door rechters. Ook zou een uitsluiting grote gevolgen kunnen hebben, omdat andere staten dan waarschijnlijk zouden volgen. De rechters lijken niet te vinden dat losse staten zoveel invloed mogen hebben op een landelijke verkiezing, schrijven onder meer CNN en NBC.

De Republikeinse voorverkiezingen in Colorado zijn op 5 maart, de zogeheten 'Super Tuesday' waarop veel staten voorverkiezingen houden. In de komende weken wordt een uitspraak van het Hooggerechtshof verwacht.

Meer uit Buitenland

Partijen EU-parlement halen uit naar uiterst-rechts om Trump

STRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.

14 minuten geleden
Rutte en Stubb houden met galgenhumor de moed erin

DAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.

28 minuten geleden
Zweden weigert voorlopig deelname aan vredesraad

STOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.

55 minuten geleden
Spaanse machinistenvakbond roept op tot staking na ongelukken

MADRID (ANP) - De Spaanse vakbond voor machinisten, SEMAF, heeft opgeroepen tot een landelijke staking na twee dodelijke ongelukken in korte tijd. De vakbond vindt de "constante achteruitgang van het spoornetwerk" onacceptabel.

1 uur geleden
Von der Leyen: EU moet wereld van pure macht accepteren

STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet accepteren dat we in een wereld van pure macht leven. Dat stelde de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in een toespraak in het Europees Parlement. De situatie met Groenland, gebeurtenissen in Venezuela en oorlog in Oekraïne tonen volgens de voorzitter aan dat de internationale orde niet alleen enorm snel is veranderd, maar dat dit ook "permanent is".

1 uur geleden
Frankrijk wil NAVO-oefening in Groenland

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorstander van een NAVO-oefening in en rond Groenland, zegt president Emmanuel Macron. Zijn land zou klaarstaan om daaraan deel te nemen.

2 uur geleden
Israëlische premier accepteert uitnodiging voor vredesraad Gaza

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een uitnodiging geaccepteerd om deel te nemen aan de Raad van Vrede. Deze raad moet toezicht houden op het toekomstige Palestijnse overgangsbestuur in de Gazastrook.

3 uur geleden