Zitting Hooggerechtshof afgerond, Trump spreekt van mooi proces
WASHINGTON (ANP) - In Washington is de eerste zitting van het Hooggerechtshof afgerond over de vraag of oud-president Donald Trump geweerd mag worden van het stembiljet bij de presidentsverkiezingen. Trump ziet de zaak als een politieke heksenjacht, maar noemde de zitting van donderdag "een mooi proces", meldt Fox News. "Ik hoop dat de democratie in dit land doorgaat."
Het hof in de staat Colorado besloot in december dat Trump niet mag meedoen aan de presidentiële voorverkiezingen, omdat hij de grondwet zou hebben geschonden. Volgens de rechters in die staat heeft hij door zijn rol bij de bestorming van het Capitool in 2021 meegewerkt aan een opstand. Daarom zou hij geen publiek ambt meer mogen vervullen.
Trump ging in beroep bij het Hooggerechtshof. Ook in Maine is Trump uitgesloten, maar die beslissing is in afwachting van de uitspraak van de hoogste rechters opgeschort.
5 maart
In het Hooggerechtshof zitten zes conservatieve en drie progressieve rechters. Volgens Amerikaanse media lijken zij geneigd om Trump gelijk te geven in de zaak. De rechters trokken in twijfel of de bepaling in de grondwet wel van toepassing was op presidenten en of het democratisch was om kandidaten te laten uitsluiten door rechters. Ook zou een uitsluiting grote gevolgen kunnen hebben, omdat andere staten dan waarschijnlijk zouden volgen. De rechters lijken niet te vinden dat losse staten zoveel invloed mogen hebben op een landelijke verkiezing, schrijven onder meer CNN en NBC.
De Republikeinse voorverkiezingen in Colorado zijn op 5 maart, de zogeheten 'Super Tuesday' waarop veel staten voorverkiezingen houden. In de komende weken wordt een uitspraak van het Hooggerechtshof verwacht.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP/AFP) - Kendrick Lamar is sinds zondag de rapper die de meeste Grammy's ooit heeft gewonnen. Hij heeft er nu 26, een meer dan de vorige recordhouder Jay-Z.
2 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten en Cuba onderhandelen "op het hoogste niveau" over een akkoord. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag, nadat hij Cuba met een olieblokkade had gedreigd.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.
13 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
16 uur geledenSION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
18 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
18 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
21 uur geleden