Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zinksmelter Nyrstar in Budel heeft 'dringend' steun nodig

Zinksmelter Nyrstar in Budel heeft 'dringend' steun nodig

BUDEL (ANP) - Zinksmelter Nyrstar heeft "dringend" steun nodig van de overheid om zijn productie in het Brabantse Budel weer te kunnen opstarten. Daarvoor waarschuwt topman Guido Janssen in gesprek met RTL Z-interviewprogramma Z360.

In januari besloot Nyrstar al om in Budel werkzaamheden stil te leggen na het uitblijven van hulp uit Den Haag. In andere landen gaat de productie ondanks hoge kosten wel door, omdat de werkzaamheden daar nog wel rendabel zijn dankzij overheidssteun.

"Wat we nu zien is dat de energieprijzen wel gezakt zijn, maar dat er geen eerlijk speelveld is binnen Europa", zegt Janssen. "Als dat niet opgelost wordt, hebben wij een probleem." Hij bevestigt bang te zijn dat Nyrstar anders mogelijk uit Nederland zou moeten vertrekken. "Een eerste zorgpunt" is volgens Janssen om "iedereen aan boord te houden".

Trafigura

Nyrstar, dochteronderneming van grondstoffenhandelaar Trafigura, is naar eigen zeggen marktleider op het gebied van zink- en loodverwerking en heeft zijn hoofdkantoor in Budel-Dorplein. Wereldwijd heeft het bedrijf ongeveer 4000 medewerkers, van wie zo'n 485 in de productielocatie in Budel werken.

Een van de redenen waarom Nyrstar het moeilijk heeft, is het wegvallen van de indirecte kostencompensatie. Dat is een regeling die grootverbruikers van elektriciteit compenseerde voor de CO2-heffing die elektriciteitsbedrijven betalen en doorbelasten aan hun klanten. Die regeling werd door de overheid gezien als fossiele subsidie.

Groene stroom

Maar Janssen benadrukt dat de productie van Nyrstar in Nederland draait op groene stroom. In andere landen worden volgens de topman andere keuzes gemaakt. "Daar wordt gekeken: welke industrie willen we aan boord houden? Wat is duurzaam?" Janssen zegt niet hoeveel en wat voor steun zijn bedrijf precies nodig heeft. Wel laat hij iets los over de termijn waarom het gaat. "In elk geval de komende jaren."

Janssens pleidooi krijgt bijval van Theo Henrar, voorzitter van ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Volgens hem loopt een bedrijf als Nyrstar per jaar 75 miljoen tot 90 miljoen euro mis vergeleken met concurrentie in andere Europese landen. Hij zegt ook dat "dit bedrijf slechts een van 90 bedrijven is die niet worden geholpen" door het kabinet. "Bedrijven krabben zich achter de oren, of zij hun investeringen wel in Nederland moeten blijven doen. Ook al is het kabinet demissionair, mijn oproep aan de ministers Van Weyenberg en Jetten is: kom met maatregelen en duidelijkheid, voordat het volgende bedrijf omvalt."

Meer uit Financieel

AEX nadert recordslot dankzij opmars chipaandelen, Arcadis omlaag

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste graadmeter voor de beurs in Amsterdam, bereikte dinsdag tussentijds een recordstand van 1125 punten, maar wist niet op de hoogste slotstand ooit te sluiten. Vooral chipaandelen waren in trek, net als op Wall Street.

3 minuten geleden
Topman Eiffeltoren stapt op na ophef om wegsturen medewerksters

PARIJS (ANP) - De exploitant van de Eiffeltoren heeft dinsdag bekendgemaakt dat de topman van de bezienswaardigheid eind dit jaar vertrekt. Het besluit volgt op de ophef die ontstond toen vrouwelijke medewerkers werden weggestuurd tijdens een bezoek van een hindoeïstische religieuze groep. Patrick Branco Ruivo is sinds 2018 topman van het monument.

1 uur geleden
Wall Street opent voorzichtig door onzekerheid over inflatie

NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het dinsdag bij de opening van de beurzen voorzichtig aan in afwachting van cijfers over de Amerikaanse inflatie en het belangrijke banenrapport van de overheid die deze week naar buiten komen. Ook het uitblijven van vooruitgang in de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran tempert de risicobereidheid.

2 uur geleden
AFM ziet toename misleidende beleggingscontent op sociale media

AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten heeft deze zomer een sterke toename gezien in het aantal vragen en negatieve signalen dat zij ontvangt over finfluencing en online beleggingscontent. Finfluencers zijn mensen die via sociale media advies delen over beleggen en financiële producten. "Deze content kan, met of zonder opzet, leiden tot misinformatie, slechte beleggingen of zelfs oplichting", waarschuwt de toezichthouder.

2 uur geleden
Nederlandse organisaties dreigen met rechtszaak om Meta-bril

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse organisaties hebben socialemediabedrijf Meta gesommeerd om te stoppen met de verkoop van zijn AI- en camerabril. Doet Meta dit niet binnen twee weken, dan spannen ze een kort geding aan tegen het moederbedrijf van Instagram en Facebook. De bril maakt het stiekem filmen van anderen gemakkelijk en werkt daarmee privacyschendingen en online grensoverschrijdend gedrag in de hand, stellen The Firewall en Offlimits.

2 uur geleden
Groep brancheverenigingen start petitie behoud personeelskorting

DEN HAAG (ANP) - Een groep van 25 brancheverenigingen uit de retail, reisbranche, cultuurbranche, horeca, gastvrijheidsbranche en dienstverleningssector is een petitie gestart voor behoud van een regeling voor personeelskorting. In het Belastingplan 2027 staat het voorstel om deze regeling te schrappen. Volgens de deelnemende brancheorganisaties komt deze arbeidsvoorwaarde in gevaar voor honderdduizenden werknemers.

2 uur geleden
Maker slimme ringen Oura stelt beursgang in VS uit

SAN FRANCISCO (ANP) - Oura, de maker van slimme ringen, stelt een beursgang in de Verenigde Staten uit door onzekerheid op de markt voor beursintroducties. Het van oorsprong Finse bedrijf wilde bij een debuut op techbeurs Nasdaq tot 2,2 miljard dollar ophalen en had ongeveer vier keer zoveel orders binnengehaald als er aandelen beschikbaar waren, meldde persbureau Bloomberg eerder al.

4 uur geleden