Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zinksmelter Nyrstar in Budel heeft 'dringend' steun nodig

Zinksmelter Nyrstar in Budel heeft 'dringend' steun nodig

BUDEL (ANP) - Zinksmelter Nyrstar heeft "dringend" steun nodig van de overheid om zijn productie in het Brabantse Budel weer te kunnen opstarten. Daarvoor waarschuwt topman Guido Janssen in gesprek met RTL Z-interviewprogramma Z360.

In januari besloot Nyrstar al om in Budel werkzaamheden stil te leggen na het uitblijven van hulp uit Den Haag. In andere landen gaat de productie ondanks hoge kosten wel door, omdat de werkzaamheden daar nog wel rendabel zijn dankzij overheidssteun.

"Wat we nu zien is dat de energieprijzen wel gezakt zijn, maar dat er geen eerlijk speelveld is binnen Europa", zegt Janssen. "Als dat niet opgelost wordt, hebben wij een probleem." Hij bevestigt bang te zijn dat Nyrstar anders mogelijk uit Nederland zou moeten vertrekken. "Een eerste zorgpunt" is volgens Janssen om "iedereen aan boord te houden".

Trafigura

Nyrstar, dochteronderneming van grondstoffenhandelaar Trafigura, is naar eigen zeggen marktleider op het gebied van zink- en loodverwerking en heeft zijn hoofdkantoor in Budel-Dorplein. Wereldwijd heeft het bedrijf ongeveer 4000 medewerkers, van wie zo'n 485 in de productielocatie in Budel werken.

Een van de redenen waarom Nyrstar het moeilijk heeft, is het wegvallen van de indirecte kostencompensatie. Dat is een regeling die grootverbruikers van elektriciteit compenseerde voor de CO2-heffing die elektriciteitsbedrijven betalen en doorbelasten aan hun klanten. Die regeling werd door de overheid gezien als fossiele subsidie.

Groene stroom

Maar Janssen benadrukt dat de productie van Nyrstar in Nederland draait op groene stroom. In andere landen worden volgens de topman andere keuzes gemaakt. "Daar wordt gekeken: welke industrie willen we aan boord houden? Wat is duurzaam?" Janssen zegt niet hoeveel en wat voor steun zijn bedrijf precies nodig heeft. Wel laat hij iets los over de termijn waarom het gaat. "In elk geval de komende jaren."

Janssens pleidooi krijgt bijval van Theo Henrar, voorzitter van ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Volgens hem loopt een bedrijf als Nyrstar per jaar 75 miljoen tot 90 miljoen euro mis vergeleken met concurrentie in andere Europese landen. Hij zegt ook dat "dit bedrijf slechts een van 90 bedrijven is die niet worden geholpen" door het kabinet. "Bedrijven krabben zich achter de oren, of zij hun investeringen wel in Nederland moeten blijven doen. Ook al is het kabinet demissionair, mijn oproep aan de ministers Van Weyenberg en Jetten is: kom met maatregelen en duidelijkheid, voordat het volgende bedrijf omvalt."

Meer uit Financieel

AI-bazen beloven VN-Veiligheidsraad voorzichtigheid met AI

NEW YORK (ANP/AFP) - Topmannen van prominente AI-bedrijven hebben woensdag de VN-Veiligheidsraad woensdag toegesproken over de risico's en veiligheid rond AI, nu AI-systemen steeds krachtiger worden. Zo beloofde topman Dario Amodei van Anthropic, bekend van chatbot Claude, dat het bedrijf "zoveel zal vertragen als nodig is om ervoor te zorgen dat elke volgende AI-technologie die we uitbrengen ook echt veilig is".

9 minuten geleden
Tot vier jaar cel geëist tegen Drentenaren voor oplichten Amazon

ASSEN (ANP) - Drie Drentse mannen hebben gevangenisstraffen tot vier jaar tegen zich horen eisen voor oplichting van Amazon. Het OM heeft de drie onder meer oplichting en verduistering ten laste gelegd. Ook wordt hen onder andere witwassen en deelname aan een criminele organisatie verweten. Volgens het Openbaar Ministerie hebben ze Amazon voor miljoenen euro's opgelicht.

43 minuten geleden
Wall Street in de min door stijgende olieprijzen

NEW YORK (ANP) - Wall Street is woensdag lager de handelsdag uitgegaan. Beleggers volgen de onderhandelingen over het beëindigen van het conflict in het Midden-Oosten. Ook kijken zij vooruit naar de belangrijke top tussen de Verenigde Staten en China, die donderdag plaatsvindt. De olieprijzen stegen, wat de vrees voor een hogere inflatie aanwakkerde.

50 minuten geleden
Top techbedrijven probeert zorgen over datacenters weg te nemen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Topbestuurders van Amazon, Microsoft en Googles moederbedrijf Alphabet hebben tijdens klimaatbijeenkomsten in New York geprobeerd zorgen weg te nemen over de uitbreiding van datacenters. Ze gingen daarbij onder meer in op maatregelen om consumenten te beschermen en het waterverbruik.

2 uur geleden
VS werken aan tijdelijk exportverbod op diesel, meldt Politico

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan een plan om de export van diesel voor negentig dagen te verbieden. Dat melden ingewijden aan nieuwssite Politico. Daarmee probeert de regering van president Donald Trump volgens hen de energieprijzen te verlagen.

3 uur geleden
Adyen behoort tot grootste verliezers in lagere AEX

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is woensdag met verlies de handelsdag uitgegaan. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de stijgende olieprijzen. Bij de hoofdfondsen stond betaalbedrijf Adyen bij de grootste dalers, na een stevige koerswinst van een dag eerder. Het aandeel zakte 4,7 procent.

5 uur geleden
Beleggers houden zich koest bij opening Wall Street

NEW YORK (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op Wall Street lieten woensdag bij de opening geen grote uitslagen zien. Beleggers deden het voorzichtig aan in afwachting van nieuwe ontwikkelingen in de onderhandelingen over het beëindigen van het conflict in het Midden-Oosten. Ook kijken zij vooruit naar de belangrijke top tussen de VS en China, die donderdag plaatsvindt.

7 uur geleden