 
                    'Zinkende' eilandstaat Tuvalu teleurgesteld over klimaatdeal
FUNAFUTI (ANP/RTR) - Tuvalu heeft teleurgesteld gereageerd op de uitkomst van klimaattop COP26. Tijdens de conferentie in Glasgow gingen beelden de wereld over van de minister van Buitenlandse Zaken van de eilandstaat die een speech hield in zee om duidelijk te maken dat zijn land aan het "zinken" is. Die bestuurder is nu niet te spreken over het feit dat de klimaatdeal op het laatste moment nog is afgezwakt.
"We zijn teleurgesteld dat de tekst over steenkool op de valreep nog is aangepast", zei minister Simon Kofe tegen persbureau Reuters. Aanvankelijk stond in de slotverklaring dat landen steenkool wilden "uitfaseren", maar onder druk van India en China werd dat op het laatste moment veranderd in "afbouwen".
Dat valt slecht in Tuvalu, dat ongeveer 12.000 inwoners heeft en zich in zijn voorbestaan bedreigd voelt door de gevolgen van klimaatverandering. Het hoogste punt van het land bevindt zich ruim 4 meter boven de zeespiegel. Als die verder stijgt, kunnen gebieden onbewoonbaar worden of helemaal onder water verdwijnen. Kofe zei te hopen dat zijn videoboodschap duidelijk heeft gemaakt met welke situatie zijn land te maken heeft.
De minister is kritisch over de klimaatplannen van sommige landen. Zo had bijvoorbeeld Australië in zijn ogen meer ambitie moeten tonen om de opwarming van de aarde te kunnen beperken tot 1,5 graad ten opzichte van pre-industriële niveaus. "Er zijn volgens mij berichten dat we zelfs met de huidige toezeggingen afstevenen op 2,4 graad", zei hij. "Dus we hadden graag gezien dat grote landen hun uitstoot verder zouden terugbrengen".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de regering-Trump tijdelijk verboden voedselhulp voor miljoenen Amerikanen op te schorten tijdens de aanhoudende gedeeltelijke sluiting van de overheid (shutdown). Steden, organisaties en een vakbond hadden geklaagd. Ook de rechter vindt het illegaal dat het ministerie van Landbouw wil stoppen met het uitdelen van voedselbonnen.
2 uur geledenCHISINAU (ANP/RTR/AFP) - Het parlement van Moldavië heeft ingestemd met de pro-Europese econoom en zakenman Alexandru Munteanu als nieuwe premier van het land. De eveneens pro-Europese president Maia Sandu had hem voorgedragen nadat haar partij vorige maand de parlementsverkiezingen had gewonnen.
3 uur geledenSANAA (ANP/RTR) - Het Houthi-bewind in Jemen vervolgt 43 VN-medewerkers die vastzitten in dat land. Dat meldt de Houthi-minister van Buitenlandse Zaken aan persbureau Reuters. De medewerkers worden verdacht van betrokkenheid bij een Israëlische luchtaanval gericht tegen de Houthi-top in augustus. Daarbij vielen meerdere doden, onder wie de Houthi-premier en enkele ministers van die groepering.
8 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Een Turkse rechtbank heeft elf mensen tot levenslange gevangenisstraffen veroordeeld voor een hotelbrand in het skigebied Kartalkaya. Door de brand van begin dit jaar kwamen 78 mensen om het leven. Er vielen 137 gewonden.
9 uur geledenEL-FASHER (ANP/AFP) - De paramilitaire groepering Rapid Support Forces (RSF) in Soedan zegt meerdere strijders te hebben gearresteerd voor misdrijven gepleegd tijdens de inname van el-Fasher. Die stad in het westen van Soedan werd anderhalf jaar lang belegerd. Daarbij werd veelvuldig gebombardeerd en was er sprake van hongersnood onder de bevolking. Ongeveer 260.000 inwoners zouden vastzitten, meldde de VN-Veiligheidsraad, die de inname donderdag sterk veroordeelde vanwege berichten van onder meer etnische zuiveringen en massamoord.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De naam van Andrew Mountbatten-Windsor staat niet langer op de peerage, de officiële lijst van de adelstand in Groot-Brittannië, meldt de BBC. Voorheen stond Andrew daarin als hertog van York. Naast prins en hertog was Andrew ook graaf van Inverness en baron van Killyleagh.
10 uur geledenDODOMA (ANP/AFP/RTR) - De oppositie in Tanzania stelt dat ongeveer zevenhonderd doden zijn gevallen bij de demonstraties tegen de verkiezingen. Betogers zijn boos omdat de belangrijkste tegenstanders van president Samia Suluhu Hassan waren uitgesloten van deelname.
10 uur geleden 
             
                             
                             
                             
                             
                             
                            