Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zimbabwe biedt aan land terug te geven aan buitenlandse boeren

Zimbabwe biedt aan land terug te geven aan buitenlandse boeren

HARARE (ANP) - De Zimbabwaanse regering wil land dat onder de vorige president Robert Mugabe was onteigend van boeren met een buitenlandse nationaliteit teruggeven, meldt de Britse omroep BBC. Duizenden witte boeren moesten in 2000 en 2001, soms onder druk van geweld, afstand doen van hun landbouwgrond.

De onteigeningen waren door de Mugabe-regering bedoeld om de gevolgen van het koloniale tijdperk voor Zimbabwe deels ongedaan te maken maar leidden tot een verslechtering van de betrekkingen met westerse landen. Ook zorgden de onteigeningen voor een achteruitgang van de landbouw in Zimbabwe, dat tot dan bekendstond als de graanschuur van Afrika.

De teruggave is onderdeel van een compensatieplan dat er mede onder Amerikaanse druk is gekomen. Voor de Verenigde Staten is het een van de voorwaarden voor het opheffen van economische sancties die de laatste decennia gelden voor Zimbabwe.

De regering zegt dat de honderden Europese boeren, waaronder Nederlanders, Britten en Duitsers, nu aanvragen kunnen indienen om hun land terug te krijgen. Voor Zimbabwaanse boeren is die mogelijkheid er niet. Wel heeft de regering om hen te compenseren een bedrag van 3,5 miljard dollar (ongeveer 2,9 miljard euro) uitgetrokken.

Meer uit Buitenland

Rutte en NAVO-landen houden eerste NAVO-Oekraïne-raad in Kyiv

KYIV (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte bezoekt woensdag Oekraïne met de ambassadeurs van alle 32 NAVO-landen. Ze beleggen in Kyiv voor het eerst een vergadering van de NAVO-Oekraïne-raad, waarin het bondgenootschap en Oekraïne overleggen.

36 minuten geleden
Zelensky meldt aanvallen op olie en basis Sint-Petersburg

SINT-PETERSBURG (ANP/AFP) - Oekraïne heeft in de Russische regio Sint-Petersburg een olieterminal en een militaire basis aangevallen, zegt president Volodymyr Zelensky. Volgens hem is ook een wapenproducent in de regio Tambov, ten zuidoosten van Moskou, getroffen. Die plekken liggen honderden kilometers van de Oekraïense grens. In Sint-Petersburg begint deze woensdag een economisch forum, georganiseerd door de Russische president Vladimir Poetin.

1 uur geleden
Luchthaven Koeweit gesloten na schade door Iraanse aanval

KOEWEIT (ANP/RTR) - De luchthaven van Koeweit is tot nader order gesloten door een Iraanse aanval met drones en raketten. Er zijn volgens het leger gewonden gevallen en er is veel schade aangericht aan terminal 1 van de luchthaven.

2 uur geleden
Trump steunt rechtse presidentskandidaat in Colombia

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn "volledige en absolute" steun uitgesproken voor de uiterst rechtse presidentskandidaat in Colombia, Abelardo de la Espriella. Die zakenman neemt het op 21 juni in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op tegen de linkse kandidaat Iván Cepeda, een mensenrechtenactivist.

6 uur geleden
Nederlandse viroloog in VS aangeklaagd voor invoer mpox-virus

DETROIT (ANP) - De Nederlandse viroloog Vincent Munster is in de Verenigde Staten aangeklaagd voor het binnensmokkelen van flesjes met gedeactiveerd mpox-virus (voorheen 'apenpokken') vanuit de Democratische Republiek Congo (DRC), en het daarover liegen tijdens verhoren door onderzoekers op een luchthaven in Detroit. Dat melden een Amerikaanse rechtbank en de FBI.

6 uur geleden
Iran vuurt raketten af op Koeweit en Bahrein, VS slaan terug

TEHERAN/WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft diverse ballistische raketten afgevuurd op Koeweit en Bahrein, meldt het Amerikaanse leger. Volgens het centrale commando in de regio, CENTCOM, raakten geen van de raketten doel. Drie raketten zouden zijn onderschept door Amerikaanse en Bahreinse strijdkrachten, twee andere raketten kwamen te kort of braken onderweg uiteen, aldus CENTCOM.

8 uur geleden
Slachtoffers bij aanval Israël op onder meer ziekenhuis in Tyrus

BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.

19 uur geleden