
Ziekteverzuim daalt in 2023 voor het eerst in negen jaar
SON (ANP) - Het jaarlijkse gemiddelde ziekteverzuim is in het afgelopen jaar voor het eerst sinds 2014 gedaald. In 2023 kwam het verzuimpercentage uit op 4,6 procent tegen 4,7 procent in 2022. Dat meldden arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare, beide onderdeel van HumanTotalCare en gezamenlijk werkzaam voor zo'n 1 miljoen werknemers.
Na een aantal jaren waarin corona veel impact had op het verzuim, is het volgens de arbodienstverleners nu het moment om de aandacht weer te verleggen naar het voorkomen dat medewerkers uitvallen. Volgens Jurriaan Penders, bedrijfsarts en directeur medische zaken bij HumanCapitalCare, keerden in 2023 de gebruikelijke seizoenstrends in verzuim terug. "De stevige stijging van de afgelopen jaren, lijken we daarmee achter ons te laten. Met de juiste inzet van middelen kunnen we die daling proberen vast te houden. Door alert te zijn op stressgerelateerde klachten kan langdurend verzuim worden voorkomen of verkort."
De stijgende trend van langdurend verzuim door psychische klachten zette in 2023 wel door. Voor 2024 blijft het voorkomen van psychisch verzuim dan ook een belangrijk aandachtspunt. Ruim een op elke vijf verzuimdagen komt door klachten die verband houden met stress. "Werkgevers en medewerkers hebben hierin allebei een rol te vervullen", aldus Penders.
In december nam het aantal ziekmeldingen, mede door de kerstvakantie, af. Na de kerstvakantie nam het verzuim weer toe. Van een zogeheten 'Blue Monday-effect' rondom de derde maandag van januari is volgens Penders geen sprake. Maandag is wel de dag van de week waarop de meeste ziekmeldingen binnenkomen, met als hoogtepunt in 2023 op maandag 11 december. In het overzicht van maandagen met de meeste ziekmeldingen van afgelopen jaar staat Blue Monday op plaats 22.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse economie is in mei voor de tweede maand op rij gekrompen. Volgens economen van ING zijn er daardoor groeiende zorgen over de economische vooruitzichten van het Verenigd Koninkrijk. Als andere cijfers volgende week ook slecht zijn, zou dat de druk op de Bank of England vergroten om sneller de rente te verlagen.
28 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese regering heeft bedrijven niet gevraagd om "illegaal" persoonlijke gegevens van klanten te verzamelen en op te slaan. Dat heeft het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken laten weten, nadat de Ierse datatoezichthouder donderdag had aangekondigd een nieuw onderzoek naar TikTok te starten. Dat onderzoek richt zich op het opslaan van persoonlijke gegevens in China door het Chinese socialemediabedrijf.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag licht omlaag, na de winstbeurt een dag eerder. De beurshandel stond opnieuw in het teken van de importheffingen van Donald Trump. De Amerikaanse president kondigde aan vanaf 1 augustus een heffing van 35 procent in te voeren op een deel van de producten uit Canada. Volgens Trump is de maatregel een reactie op Canadese tegenheffingen.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Onderzoeksinstituut TNO gaat samenwerken met het Japanse techbedrijf Dai Nippon Printing (DNP). Ze richten zich op de ontwikkeling van technologie voor snelle gegevensverwerking tegen lager energieverbruik. Door de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) is daar grote behoefte aan, aldus TNO. De ontwikkeling vindt plaats op de High Tech Campus in Eindhoven.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De bitcoin zet zijn recordjacht voort. Vrijdagochtend steeg de waarde van de bekendste digitale munt tot meer dan 118.000 dollar. De koers wordt vooral gedreven door de vraag van institutionele beleggers, zoals pensioenfondsen, en het cryptovriendelijke beleid van de Amerikaanse regering onder president Donald Trump.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Luchthaven Heathrow wil 10 miljard pond (omgerekend 11,6 miljard euro) investeren. Dat geld moet onder meer gaan naar het herinrichten van terminals en het verbeteren van de punctualiteit met behulp van kunstmatige intelligentie. Het Londense vliegveld heeft daarvoor een investeringsplan ingediend bij de Britse luchtvaartautoriteit.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Samsung Electronics wil later dit jaar beginnen met de verkoop van zijn eerste trifold-vouwtelefoon. Dat is een vouwbare smartphone met drie schermpanelen die samenklappen, waardoor het toestel compacter is dan een standaard smartphone.
3 uur geleden