Ziekenhuizen zoeken 2000 Nederlanders voor proef coronavaccin
AMSTERDAM (ANP) - Ziekenhuizen zoeken zo'n 2000 Nederlanders die zich als proefpersoon willen laten vaccineren met een nieuw coronavaccin. Het gaat om het vaccin van het Duitse CureVac. UMC Utrecht leidt het klinisch onderzoek in Nederland. Amsterdam UMC liet donderdag weten dat het zich als eerste ziekenhuis heeft aangesloten.
"Je helpt de wetenschap bij de speurtocht naar een werkend vaccin, je schrijft hiermee geschiedenis", prijst onderzoeksleider van Amsterdam UMC professor Martin Grobusch de mogelijkheid tot deelname aan. "Ook heb je 50 procent kans een vaccin te krijgen, veel eerder dan je waarschijnlijk volgens het huidige vaccinatieschema van de overheid aan de beurt komt."
De andere helft van de proefpersonen krijgt een placebo. Mensen uit de controlegroep die het nepmiddel hebben gekregen, krijgen aan het eind van het onderzoek alsnog het echte vaccin aangeboden. Deelnemers krijgen ook een financiële vergoeding.
Goedkeuring gebruik
In totaal worden voor het onderzoek naar het middel van CureVac 36.000 deelnemers gezocht in Europa en de Verenigde Staten. In Nederland werd al eerder een kleinere groep proefpersonen geworven voor het coronavaccin van ontwikkelaar Janssen uit Leiden, een dochterbedrijf van Johnson & Johnson.
Tot nog toe zijn twee vaccins goedgekeurd voor gebruik in de Europese Unie (EU) en daarmee ook in Nederland. Die zijn ontwikkeld door BioNTech/Pfizer en Moderna. Hoe meer vaccins beschikbaar komen, des te sneller de wereldbevolking gevaccineerd kan worden. "Ook is het beter om niet afhankelijk te zijn van een klein aantal vaccinmakers", vindt Amsterdam UMC. Daar start het onderzoek volgende week.
Voor het onderzoek worden gezonde mensen van 18 jaar en ouder gezocht die nog geen corona hebben gehad. Vrouwen die zwanger zijn of borstvoeding geven, worden uit voorzorg uitgesloten. Ook moeten ze voorkomen dat ze binnen drie maanden na de laatste prik zwanger raken.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Studenten hebben volgens het platform Kamernet steeds meer moeite om een kamer te vinden. In de maanden juli, augustus en september, rond het begin van het nieuwe collegejaar, was het aanbod op de site ruim 8 procent lager dan in dezelfde maanden vorig jaar. De gemiddelde huurprijs was juist met meer dan 3 procent gestegen, meldt de veelgebruikte zoekwebsite voor studentenkamers.
2 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nationaal Vuurwerk in Rotterdam gaat bij de komende jaarwisseling waarschijnlijk toch door. Een meerderheid van de Rotterdamse gemeenteraad stemde donderdagavond onverwacht voor een op het laatste moment opgestelde motie om eenmalig alsnog geld vrij te maken voor het evenement.
3 uur geledenBELÉM (ANP) - Klimaatbeleid moet veel meer dan nu gaan over de gezondheid van mensen. Met die boodschap is de Nederlandse arts en onderzoeker Evelyn Brakema naar de klimaattop in Brazilië gereisd. "Ik kan in mijn spreekkamer veel doen voor mensen, maar het allerbelangrijkste dat je kunt doen voor de volksgezondheid is ambitieus klimaatbeleid maken", zegt Brakema, die naast haar werk voorzitter is van de Groene Zorg Alliantie.
10 uur geledenBREDA (ANP) - Nederland moet nu al kijken welke randvoorwaarden nodig zijn om grote waterbeschermingsprogramma's zoals de Deltawerken in de komende jaren uit te voeren. Die boodschap gaf Deltacommissaris Co Verdaas op het jaarlijkse Deltacongres in Breda. Volgens Verdaas moeten grote keuzes worden gemaakt over het waterbeheer, maar is het ook noodzakelijk dat daarvoor genoeg menskracht is en dat de wetgeving daarop aansluit.
11 uur geledenHAARLEM (ANP) - Na een explosie aan de Archimedeskade in Haarlem heeft de politie een minderjarige verdachte aangehouden. Een politiewoordvoerder wil in verband met de privacy van de verdachte niets delen over de woonplaats, leeftijd of het geslacht, alleen dat het om een tiener gaat.
11 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het aantal zachte dagen in Nederland, waarop de temperatuur 15 graden of hoger is, is dit jaar opgelopen tot 207. Daarmee is een nieuw record gevestigd, meldt Weeronline. Het vorige record stond op 206 dagen en werd gehaald in 2022 en 2014. De meetreeks loopt sinds 1901.
12 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - Drie schadelijke programma's waarmee cybercriminelen inbraken en gegevens stalen, zijn deze week uit de lucht gehaald. Volgens de politie "is het hele businessmodel van veel cybercriminelen tegelijkertijd verstoord".
12 uur geleden