Ziekenhuizen leveren meer planbare zorg, wachtlijsten niet korter
UTRECHT (ANP) - Meer ziekenhuizen slagen erin om weer alle planbare zorg uit te voeren, zoals knieoperaties. Ook is het ziekteverzuim onder zorgpersoneel licht gedaald. Toch lukt het nog niet om het aantal mensen dat wacht op een behandeling naar beneden te krijgen, stelt de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa).
"Over het algemeen lukt het ziekenhuizen nog niet echt om wachtlijsten te verkorten", aldus de autoriteit. "Dit is zorgelijk, omdat er mensen zijn die als gevolg van de pandemie al langere tijd wachten op zorg."
Momenteel kan 43 procent van de ziekenhuizen de planbare zorg volledig leveren. Dat is een stijging van 7 procentpunt ten opzichte van de situatie een maand geleden. Het ziekteverzuim daalde zorgbreed wat, maar het langdurig ziekteverzuim nam niet af. "De uitval van personeel vraagt nog steeds om een hoge mate van flexibiliteit en aanpassingsvermogen van zorgaanbieders", aldus de NZa.
Oogheelkunde
Bij sommige specialismen werden de wachtlijsten de afgelopen tijd langer, zoals bij oogheelkunde. Bij gynaecologie en orthopedie daalden de aantallen wachtenden juist licht. Ook zijn er regionale verschillen. Zo groeide het aantal wachtenden in het noorden van Nederland. Een mogelijke verklaring is volgens de NZa het relatief hoge ziekteverzuim in die regio.
In de meeste regio's werden de wachtlijsten niet langer of korter. In vergelijking met de periode vóór de coronapandemie staan er in totaal 100.000 tot 120.000 extra mensen op een wachtlijst, zo schat de NZa.
De autoriteit wil dat ziekenhuizen met lange wachtlijsten samenwerken met andere ziekenhuizen en zelfstandige klinieken om het aantal wachtenden naar beneden te krijgen. Patiënten zelf kunnen via hun zorgverzekeraar proberen ergens anders sneller aan de beurt te komen.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Het besmette drinkwater in de regio Utrecht heeft er niet voor gezorgd dat meer mensen met buikklachten naar de huisarts gingen. Dat meldt onderzoeksbureau Nivel. Op 1 november werd bekend dat het drinkwater in en rond Utrecht de darmbacterie enterokokken bevatte, drie dagen later was het weer schoon en veilig om te drinken.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen hebben een grotere kans op ernstig astma als ze in een huurwoning wonen, een migratieachtergrond hebben en als ze opgroeien in een gezin met een laag inkomen. Dat staat in een grote studie van het Amsterdam UMC in samenwerking met het Amsterdam Health and Technology Institute.
1 dag geledenBILTHOVEN (ANP) - Meer dan vier op de tien Nederlanders kampen met angstige of depressieve gevoelens, en een kwart van alle volwassenen heeft een psychische aandoening. Een op de twintig volwassenen wordt daarvoor behandeld bij gespecialiseerde geestelijke gezondheidszorg. Dat constateren het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en kennisinstituut Trimbos.
2 dagen geledenAMERSFOORT (ANP) - Het aantal minderjarigen met (ernstige) obesitas neemt fors toe, zien kinderartsen. Bijna 400.000 Nederlandse kinderen hebben overgewicht en een kwart daarvan heeft obesitas. "De vraag is hoeveel erger het moet worden voordat de politiek ingrijpt", vraagt Lissy de Ridder, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde (NVK), zich af.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ministers Jan Anthonie Bruijn (Volksgezondheid, VVD) en Femke Wiersma (Landbouw, BBB) nemen gezondheidsrisico's rond geitenhouderijen "zeer serieus". Dat stellen de ministeries in een gezamenlijk statement na het rapport van de Gezondheidsraad over die risico's.
3 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Duizenden patiënten komen zonder medicatie te zitten als apothekers niet meer mogen doorleveren aan andere apotheken. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuisapothekers (NVZA), de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) en het Netwerk Gespecialiseerde Bereidingsapotheken (NGB).
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - De hele wereld kijkt naar Nederland en naar de proeven die hier lopen met het vaccin tegen de vogelgriep, die momenteel hard om zich heen grijpt. Maar om de ontwikkelde vaccins te laten slagen, moeten ook de Europese regels voor de controles van gevaccineerde kippen worden aangepast, zegt hoogleraar Integrale Pluimveegezondheidszorg Sjaak de Wit van de Universiteit Utrecht.
1 week geleden