'Ziekenhuizen doen weinig aangifte van geweld tegen zorgverlener'
HILVERSUM (ANP) - Ziekenhuizen doen nauwelijks aangifte van geweld tegen hulpverleners, of ze weten niet of er aangifte is gedaan van geweldsincidenten tegen hun medewerkers. Dat meldt tv-programma De Monitor op basis van een rondgang onder meer dan twintig grote ziekenhuizen.
Al jaren is geweld tegen hulpverleners een probleem en nog steeds krijgen veel zorgverleners in hun werk te maken met agressie, intimidatie en geweld. Zeker nu in tijden van corona niet iedereen zich aan regels wil houden. Een recente enquête van zorgvakbond NU'91 onder 1200 leden toonde aan dat 60 procent van de zorgverleners meer agressie ervaart tijdens de coronacrisis. Een kwart van hen kreeg zelfs te maken met dreigementen en fysiek geweld.
Lichamelijk geweld is terug te zien in de incidenten die ziekenhuizen registreren, maar dat leidt lang niet altijd tot een aangifte. Een ziekenhuis zegt in een jaar 51 fysieke geweldsincidenten te hebben geregistreerd, maar slechts één aangifte te hebben gedaan wegens een bedreiging van een medewerker. Ook zijn er ziekenhuizen die niet weten hoeveel aangiftes er zijn gedaan.
Angst
Veel ziekenhuizen laten de keuze om aangifte te doen over aan de individuele medewerkers.
Als reden voor het niet doen van aangifte zeggen ziekenhuizen dat medewerkers het te veel tijd vinden kosten of dat er angst leeft dat hun adresgegevens door aangifte bekend worden bij de dader.
Officier van Justitie Roland Knobbout zegt De Monitor het verbazingwekkend te vinden dat er zo weinig aangifte wordt gedaan. "Wij willen niet dat mensen ermee wegkomen. Als je geweld tegen hulpverleners pleegt of mensen bedreigt met zware mishandeling of de dood dan is het zonder meer strafbaar." De tv-uitzending over het onderwerp is maandagavond om 22.15 uur op NPO2.
Meer uit Binnenland
ZEERIJP (ANP) - Commissaris van de Koning (CdK) René Paas laat weten dat de aardbeving bij het Groningse Zeerijp "in een klap een eind aan de hoop dat het stoppen van de gaswinning zware aardbevingen zou voorkomen" heeft gemaakt. Hij noemt het een harde klap voor de inwoners van Groningen en omstreken.
1 uur geledenZEERIJP (ANP) - Bij het Groningse Zeerijp is vrijdagochtend om 06.39 uur een naschok geweest met een kracht van 2.0, meldt het KNMI. In de nacht van donderdag op vrijdag vond daar een aardbeving plaats met een kracht van 3.4, de zwaarste van dit jaar en de op twee na zwaarste beving ooit in Groningen gemeten.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Faunabeheerders van de provincie Gelderland hebben tot 1 januari de tijd om de wolf af te schieten die dit voorjaar een hardloopster beet op de Hoge Veluwe. Op die datum verloopt de vergunning die is verleend om de wolf in kwestie te doden, bevestigt een woordvoerder. Jagers hebben grote moeite het roofdier te vinden en dood te schieten. Lange tijd was zelfs onduidelijk waar de wolf was.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - De beving bij het Groningse Zeerijp is met een kracht van 3.4 de zwaarste beving van het jaar en is de op twee na zwaarste beving ooit in Groningen gemeten, meldt het KNMI.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op X melden veel mensen uit Groningen iets over de aardbeving vlakbij Zeerijp. Daar gebeurde in de nacht van donderdag op vrijdag een beving met een kracht van 3.4. De meldingen komen onder meer uit Appingedam, Delfzijl, Kantens, Uithuizermeeden, 't Zandt, Wirdum en Loppersum.
2 uur geledenDELFZIJL (ANP) - In de provincie Groningen heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een aardbeving met een kracht van 3.5 plaatsgevonden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steek 250 miljoen euro per jaar extra in cultuur en maak het makkelijker om te investeren in culturele instellingen. Dat adviseert de Raad voor Cultuur aan minister Gouke Moes van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Op verzoek van de minister onderzocht de raad wat nodig is voor een financieel stabielere en weerbare cultuursector.
8 uur geleden