Ziekenhuis: inzet besmet personeel waarschijnlijk niet weer nodig
HEERLEN (ANP) - Ziekenhuis Zuyderland in Limburg denkt dat het de komende tijd niet nog eens nodig zal zijn om medewerkers die besmet zijn met het coronavirus door te laten werken. Tijdens de coronapiek van eind vorig jaar is dat in totaal vijf tot tien keer gebeurd, laat een woordvoerder van het ziekenhuis desgevraagd weten. Door de versoepeling van quarantaineregels ligt herhaling niet voor de hand.
"Het ging om medewerkers in specialistische functies. De nood was op dat moment zo hoog dat we het wel moesten doen", blikt de woordvoerder terug. "De inzet gebeurde op vrijwillige basis en de medewerkers droegen volledige persoonlijke beschermingsmiddelen voor een optimale veiligheid", zegt hij. "We zijn wel blij dat het nu niet meer nodig is."
Mensen die langer dan een week geleden een boosterprik hebben gekregen, hoeven nu niet meer in quarantaine na nauw contact met iemand die besmet is, mits ze klachtenvrij zijn. Dat kan voor de zorg veel schelen. Tegelijkertijd grijpt de zeer besmettelijke omikronvariant van het virus om zich heen en vallen nieuwe personeelsproblemen in ziekenhuizen niet uit te sluiten. Zeker niet als het aantal coronapatiënten ook weer zou gaan stijgen.
Veel discussie
Over de inzet van personeelsleden die het virus bij zich dragen was eind 2021 veel discussie, onder meer toen Zuyderland die optie besprak met de ondernemingsraad. Het Limburgse ziekenhuis was daar niet uniek in. Ook het Jeroen Bosch Ziekenhuis (JBZ) in Den Bosch zette bijvoorbeeld een radioloog in die positief had getest, bij gebrek aan vervanging.
De kwestie werd onlangs weer actueel toen een bestuurder van Amsterdam UMC zinspeelde op de mogelijkheid op personeelsleden die besmet zijn, maar geen symptomen hebben, onder voorwaarden toch in te zetten. Het academische ziekenhuis in de hoofdstad heeft hier echter geen harde besluiten over genomen. "Er is geen protocol of beleid", laat een woordvoerster weten. "Mocht de situatie er naar zijn", dan gaat het ziekenhuis bekijken welke voorwaarden gesteld moeten worden om besmette medewerkers op een veilige manier in te zetten. Vooralsnog is dat niet nodig. "Wij zijn daar nog lang niet."
Afweging
Beroepsorganisatie NU'91 noemde het inzetten van besmette medewerkers eerder "zeer onwenselijk" vanwege de risico's. De Inspectie voor de Gezondheidszorg toonde juist begrip voor dit soort "enorm lastige afwegingen".
Mocht toch weer een noodsituatie ontstaan, dan kan de Zuyderland-directie niet zomaar opnieuw besmette personeelsleden laten werken. "Dat zouden we opnieuw moeten voorleggen aan de ondernemingsraad", zegt de woordvoerder. "Het wordt altijd afgewogen tegen de ernst van de situatie."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nu het kabinet excuses gaat aanbieden aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind, willen afstandsmoeders als volgende stap ook erkenning en excuses van anderen. Van psychologen, psychiaters, de Raad voor de Kinderbescherming en adoptiekenniscentrum Fiom bijvoorbeeld, maar ook van de Rooms-Katholieke Kerk en de Protestantse Kerk. Dat zegt voorzitter Ellen Venhuizen van de stichting De Nederlandse Afstandsmoeder na een bericht in Trouw.
27 minuten geledenLEUSDEN (ANP) - Ruim zeshonderd mensen, onder wie twee oud-gevangenen en de nabestaanden van voormalige gevangenen, hebben zondag de overdracht van Kamp Amersfoort herdacht. Dat gebeurde precies 81 jaar nadat de Duitse bezetters de controle over het straf- en doorgangskamp hadden overgedragen aan het Rode Kruis. Kort daarna, op 5 mei, volgde de Duitse capitulatie.
39 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De Belgische activist, kunstenaar en schrijfster Fleur Pierets heeft zondag de Jos Brink Prijs gekregen. Met de tweejaarlijkse prijs wil het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap de lhbti-emancipatie in Nederland bevorderen. Andere genomineerden waren Pim Lammers en Splinter Chabot.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rachel Beaujean heeft zondag de Frans Banninck Cocqpenning ontvangen voor haar jarenlange inzet voor Het Nationale Ballet. De onderscheiding werd uitgereikt door locoburgemeester Touria Meliani van Amsterdam na afloop van de voorstelling La Bayadère in Nationale Opera & Ballet.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De commissaris van de Koning in Groningen, René Paas, doet maandag aangifte tegen actiegroep Farmers Defence Force (FDF). Die dreigt volgens hem met een "oorlog" als de provinciale fractie van de BBB niet terugkomt op haar steun voor de onteigening van een boerderij. "Dat is intimidatie. Dat gaat alle perken te buiten. En het is strafbaar", laat Paas zondag weten.
4 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden in een mishandelingszaak in Zoetermeer, waarbij eind maart een 72-jarige man werd geschopt, geslagen en in zijn hoofd gestoken. De verdachten zijn vrijdag en zaterdag gearresteerd, meldt de politie zondag.
7 uur geledenNUMANSDORP (ANP) - Tijdens een ruzie in de Schubertstraat in het Zuid-Hollandse Numansdorp is een jongen gewond geraakt. Hij werd met een scherp voorwerp gestoken. Bij de ruzie waren meerdere jongeren betrokken, meldt de politie. De verdachte, een jongen van 15 uit Numansdorp, is aangehouden.
18 uur geleden