Zieke bisschop Smeets van Roermond doet flinke stap terug
ROERMOND (ANP) - Bisschop Harrie Smeets van Roermond doet een flinke stap terug. Hij blijft weliswaar aan als bisschop, maar zijn ziekte verhindert hem zijn werk als bisschop te doen, maakte het bisdom vrijdag bekend.
De bisschopszetel van Roermond is daarmee "verhinderd", zoals dat in het kerkelijk recht geregeld is. Dat is het geval "wanneer de bisschop niet meer in staat is om zijn pastorale taak in het bisdom te vervullen", aldus het bisdom. Het bestuur van het bisdom is sinds donderdag overgenomen door vicaris-generaal René Maessen. "Hij blijft dit toen tot aan het moment waarop de zetel daadwerkelijk vacant raakt", aldus het bisdom vrijdag in een verklaring.
In een brief aan priesters, diakens, pastoraal werkers, catechisten en kerkbesturen in het bisdom laat Smeets weten dat dit besluit hem zwaar valt. "Het ligt niet in mijn aard om een opdracht niet af te maken", schrijft Smeets. "Maar sinds het bekend worden van mijn ziekte heeft het mij veel moeite gekost om mijn werk te doen. Ik heb geprobeerd zoveel mogelijk onder de mensen te blijven komen en contacten te onderhouden. Een tijd lang ging dat ook redelijk goed, maar ik moet nu constateren dat mijn krachten uitgeput zijn. Het is op!"
Komend weekend wordt deze boodschap in de Limburgse kerken voorgelezen. Twee jaar geleden werd bij Smeets een hersentumor gevonden, en begin dit jaar nog een tweede tumor. De artsen lieten hem vervolgens weten dat zij niets meer voor de bisschop kunnen doen. Alle behandelingen zijn stopgezet. "Sindsdien zijn mijn krachten achteruitgegaan", schrijft Mgr. Smeets. "Met name de laatste weken voel ik dat ik niet meer kan wat ik graag zou willen en dat ik niet meer in staat ben het bisdom te besturen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
2 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
2 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland waren mensen maandagavond om 20.00 uur twee minuten stil voor iedereen die tijdens of na de Tweede Wereldoorlog is omgekomen in oorlogssituaties of bij vredesoperaties. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam blies een trompettist het taptoesignaal, waarna de duizenden aanwezigen stilte in acht namen. Om 20.02 uur klonk het Wilhelmus.
6 uur geledenGILZE-RIJEN (ANP) - De zogenoemde bevrijdingsvluchten, waarbij helikopters van de luchtmacht langs de verschillende bevrijdingsfestivals gaan, gaan dinsdag gewoon door. Dat meldt een woordvoerster van de Luchtmacht. De vluchten vertrekken vanaf de vliegbasis Gilze-Rijen, die maandag enige tijd werd ontruimd door een verdachte situatie.
6 uur geleden