Zieke Assange niet bij zitting over zijn uitlevering
LONDEN (ANP/RTR) - WikiLeaks-oprichter Julian Assange is onwel en kan een beroepszaak over zijn uitlevering niet bijwonen. Dat heeft zijn advocaat laten weten in het Hoge Hof van Justitie in Londen.
Bij het gerechtshof verzamelden zich wel aanhangers van de bekende activist. Zij scandeerden "Maar één besluit: geen uitlevering". Echtgenote Stella Assange sprak de menigte toe en zei dat de "wereld meekijkt".
De Britse autoriteiten willen Assange uitleveren aan de Verenigde Staten, waar hij wordt vervolgd voor de publicatie van gelekte informatie op zijn klokkenluiderssite. De autoriteiten zeggen dat daarmee levens in gevaar zijn gebracht.
Verschanst in ambassade
De 52-jarige Assange wil uitlevering voorkomen, maar heeft zijn juridische mogelijkheden bijna uitgeput. De zitting in Londen neemt naar verwachting twee dagen in beslag.
Echtgenote Stella waarschuwde onlangs dat het slecht gaat met haar echtgenoot, zowel fysiek als mentaal. Assange is al jaren geïsoleerd. Hij verschool zich eerst in de ambassade van Ecuador en zit sinds 2019 in de gevangenis.
Onthullende publicaties
De activist had WikiLeaks opgericht in 2006. De website kreeg in 2010 wereldwijd aandacht toen het videobeelden publiceerde van een Amerikaanse legerhelikopter die vuurde op een menigte in Bagdad.
De klokkenluiderssite bracht de VS ook in verlegenheid met andere publicaties. Zo verscheen een enorme hoeveel documenten online met gevoelige informatie over de conflicten in Afghanistan en Irak en diplomatieke communicatie.
Vrijlating militair
WikiLeaks ontving veel documenten van de Amerikaanse militair Chelsea Manning. Die zat daar later zeven jaar voor in de gevangenis en kwam vroegtijdig vrij door toedoen van toenmalig president Barack Obama.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De rechterhand van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, stapt op, meldt Zelensky. Aanleiding is een groot corruptieschandaal in de energiesector. Eerder op de dag werd bekend dat het kantoor van de machtige stafchef van de president werd doorzocht door het Nationaal Anticorruptieagentschap (NABU) en een anticorruptieaanklager (SAP).
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nog eens negen Palestijnse militanten te hebben gedood bij pogingen om een tunnelnetwerk in Zuid-Gaza te ontmantelen. "Tot nu toe zijn meer dan dertig terroristen uitgeschakeld", aldus een verklaring.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Dagen van verwoestende overstromingen in Zuidoost-Azië hebben meer dan driehonderd mensen het leven gekost. Slachtoffers komen onder andere uit Indonesië, Thailand en Maleisië. Autoriteiten zijn druk bezig met reddingswerkzaamheden.
3 uur geledenHONGKONG (ANP) - De Hongkongse anticorruptiewaakhond ICAC heeft acht mensen opgepakt na de fatale brand in de miljoenenstad. Er wordt onderzoek gedaan naar mogelijke corruptie rond de grote renovatie van de door de brand getroffen woontorens.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft vrijdag in Moskou gezegd dat Rusland een belangrijke energieleverancier voor zijn land zal blijven. Hongarije staat onder druk van de Europese Unie en de Verenigde Staten om zijn afhankelijkheid van de Russische import af te bouwen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft ook in hoger beroep het vrijlatingsverzoek van de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte afgewezen. Duterte wordt sinds maart in Nederland vastgehouden in afwachting van een proces tegen hem.
5 uur geleden