Zieke Amerikaanse speleoloog na negen dagen gered uit Turkse grot
MERSIN (ANP) - Een internationaal team van reddingswerkers heeft dinsdag een Amerikaanse grotverkenner in veiligheid gebracht die negen dagen vastzat in de smalle tunnels van een Turkse grot. Dat meldt de Turkse Speleologiefederatie. Volgens de reddingwerkers verkeert hij "over het algemeen in goede gezondheid".
De 40-jarige Mark Dickey bevond zich op een diepte van bijna een kilometer toen hij getroffen werd door inwendige bloedingen. In een vrijdag verspreide videoboodschap maakte hij al duidelijk dat hij een goede kans maakte het te gaan redden. Daarin was te zien dat de speleoloog in de donkere grot een klein kampement had opgezet en dat er iemand bij hem was. "Zoals je kunt zien ben ik op de been, bij kennis en in staat om te praten, maar ik ben van binnen nog niet genezen", zei Dickey. "Ik heb dus veel hulp nodig om hieruit te komen."
Er waren zo'n 200 reddingswerkers uit Turkije en het buitenland betrokken bij de reddingsoperatie. Zij gebruikten explosieven om de doorgang te verbreden. Vanwege de gezondheidssituatie van Dickey waren er ook artsen betrokken bij de reddingsoperatie, die hem begeleidden op de lange tocht naar boven.
Voordat hij aan die tocht kon beginnen, kreeg Dickey bloedinfusies. Zijn maagbloedingen werden verholpen met plasma- en serumondersteuning. Vervolgens werd hij vastgebonden aan een brancard, die met touwen door de smalle doorgangen moest worden opgetild, soms zelfs geheel verticaal. De reddingswerkers die aan de touwen trokken, klommen af en toe naar de oppervlakte voor een pauze.
De European Cave Rescue Association (ECRA), waaraan Dickey verbonden is als secretaris, noemt de Amerikaan een "bekende figuur in de internationale speleologische gemeenschap, een hoogopgeleide speleoloog en zelf een grotverkenner". Ook is hij instructeur voor organisaties die grotten helpen behouden in de VS.
Meer uit Buitenland
POKROVSK (ANP/DPA/RTR) - Rusland zegt de Oost-Oekraïense stad Pokrovsk te hebben veroverd. Die strategisch belangrijke stad werd al meer dan een jaar belegerd. Oekraïne heeft de inname niet bevestigd.
27 minuten geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de aanvallen met zeedrones op twee olieschepen op de Zwarte Zee een "zorgwekkende escalatie" genoemd. Die aanvallen van afgelopen vrijdag werden opgeëist door een anonieme Oekraïense veiligheidsbron, die zei dat de schepen ondanks Europese sancties Russische olie vervoerden.
2 uur geledenKINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Jamaica krijgt 6,7 miljard dollar aan steun nadat orkaan Melissa in oktober over het eiland was geraasd. Het geld van internationale instanties is bedoeld om de wederopbouw de komende drie jaar te financieren.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse filmmaker Jafar Panahi is bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar wegens "propaganda-activiteiten" tegen de staat, meldt zijn advocaat. De advocaat laat weten dat Panahi in beroep gaat tegen de veroordeling. In mei won Panahi een prestigieuze Gouden Palm tijdens het Filmfestival van Cannes voor de film It Was Just an Accident.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.
5 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.
5 uur geleden