Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zieke Amerikaanse speleoloog na negen dagen gered uit Turkse grot

Zieke Amerikaanse speleoloog na negen dagen gered uit Turkse grot

MERSIN (ANP) - Een internationaal team van reddingswerkers heeft dinsdag een Amerikaanse grotverkenner in veiligheid gebracht die negen dagen vastzat in de smalle tunnels van een Turkse grot. Dat meldt de Turkse Speleologiefederatie. Volgens de reddingwerkers verkeert hij "over het algemeen in goede gezondheid".

De 40-jarige Mark Dickey bevond zich op een diepte van bijna een kilometer toen hij getroffen werd door inwendige bloedingen. In een vrijdag verspreide videoboodschap maakte hij al duidelijk dat hij een goede kans maakte het te gaan redden. Daarin was te zien dat de speleoloog in de donkere grot een klein kampement had opgezet en dat er iemand bij hem was. "Zoals je kunt zien ben ik op de been, bij kennis en in staat om te praten, maar ik ben van binnen nog niet genezen", zei Dickey. "Ik heb dus veel hulp nodig om hieruit te komen."

Er waren zo'n 200 reddingswerkers uit Turkije en het buitenland betrokken bij de reddingsoperatie. Zij gebruikten explosieven om de doorgang te verbreden. Vanwege de gezondheidssituatie van Dickey waren er ook artsen betrokken bij de reddingsoperatie, die hem begeleidden op de lange tocht naar boven.

Voordat hij aan die tocht kon beginnen, kreeg Dickey bloedinfusies. Zijn maagbloedingen werden verholpen met plasma- en serumondersteuning. Vervolgens werd hij vastgebonden aan een brancard, die met touwen door de smalle doorgangen moest worden opgetild, soms zelfs geheel verticaal. De reddingswerkers die aan de touwen trokken, klommen af en toe naar de oppervlakte voor een pauze.

De European Cave Rescue Association (ECRA), waaraan Dickey verbonden is als secretaris, noemt de Amerikaan een "bekende figuur in de internationale speleologische gemeenschap, een hoogopgeleide speleoloog en zelf een grotverkenner". Ook is hij instructeur voor organisaties die grotten helpen behouden in de VS.

Meer uit Buitenland

Europarlement wil hardere acties EU tegen oorlog in Soedan

STRAATSBURG (ANP) - De EU en de EU-lidstaten moeten meer en hardere acties ondernemen tegen de oorlog en de humanitaire crisis in Soedan, vindt het Europees Parlement. De EU moet onder andere sancties opleggen aan belangrijke commandanten van de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) en het Soedanese leger (SAF).

6 minuten geleden
Dodental brand Hongkong loopt op, miljoenen voor getroffenen

HONGKONG (ANP) - Het dodental door de brand in Hongkongse woontorens is opgelopen naar zeker 65. De regering zet een fonds van 300 miljoen Hongkongse dollar (ruim 33 miljoen euro) op om de getroffen bewoners te helpen.

8 minuten geleden
Militair aangetreden als nieuwe leider Guinee-Bissau

BISSAU (ANP/RTR/AFP) - De krijgsmacht van Guinee-Bissau heeft na een staatsgreep een hoge militair naar voren geschoven om het land te leiden. Generaal Horta Nta Na Man trad donderdag aan als interim-leider.

32 minuten geleden
Levenslang voor man die echtgenote in brand stak in Duitse tram

ERFURT (ANP/DPA) - Een man die zijn vrouw in brand stak in een Duitse tram, heeft daarvoor een levenslange gevangenisstraf opgelegd gekregen. De rechter vergeleek de poging tot femicide met een "openbare executie".

1 uur geleden
Dodental stijgt na overstromingen en aardverschuivingen Sumatra

JAKARTA (ANP/RTR) - Het dodental na de overstromingen en aardverschuivingen op het Indonesische eiland Sumatra blijft oplopen. De lokale autoriteiten zeggen dat zeker 61 mensen om het leven zijn gekomen.

1 uur geleden
Ook Frankrijk voert vrijwillig dienjaar in om soldaten te werven

VARCES (ANP) - Ook Frankrijk grijpt terug op een vorm van militaire dienst. Naar het voorbeeld van landen als Nederland en Duitsland voert Frankrijk een vrijwillig dienjaar voor jongeren in. De "nationale dienst" gaat komende zomer van start, heeft president Emmanuel Macron bekendgemaakt. Naar een dienstplicht, die in de jaren 90 werd afgeschaft, keert Frankrijk volgens hem niet terug.

1 uur geleden
Paus Leo aangekomen in Ankara tijdens eerste buitenlandse reis

ANKARA (ANP/RTR/AFP) - Paus Leo is aangekomen in Turkije als onderdeel van zijn eerste buitenlandse reis. Hij is in Ankara en reist later nog door naar Istanbul en Libanon.

2 uur geleden