Zeven op tien treinen Parijs rijden weer na sabotage op spoor
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Zeven op de tien treinen op belangrijke routes van de hogesnelheidslijn rond Parijs kunnen zaterdag rijden, al zijn er wel grote vertragingen. Dit meldt de Franse spoorwegmaatschappij SNCF. Vrijdag, de dag dat de Olympische Spelen in Parijs werden geopend, raakte het treinverkeer in de stad flink ontregeld door sabotage.
Gemiddeld rijden zeven op de tien treinen op de hogesnelheidslijn naar het noorden, naar Bretagne en naar het zuidwesten, aldus SNCF. Die rijden wel met flinke vertragingen van een tot twee uur, waarschuwt de spoorwegmaatschappij. Treinen van en naar Nederland maken gebruik van de lijn naar het noorden. Alleen naar het oosten rijden de treinen sinds zaterdagochtend weer normaal.
De spoorwegmaatschappij zegt dat de hele nacht is doorgewerkt om de schade te repareren. SNCF verwacht dat de dienstregeling zondag ook nog last heeft van uitvallende en flink vertraagde treinen.
Sabotage
Spoorwegmaatschappij Eurostar heeft dit weekend een op de vijf treinen geschrapt, meldt een woordvoerder. Dit geldt ook voor de treinen van en naar Nederland. "We verwachten dat maandag alles weer zoals normaal rijdt", zegt hij.
De treinen van en naar Parijs kampen dit weekend volgens Eurostar met zo'n anderhalf uur vertraging omdat ze door de sabotage moeten omrijden. De vervoerder raadt passagiers aan hun reis uit te stellen als dat kan. Klanten kunnen hun reis gratis annuleren of wijzigen of hun geld terugkrijgen, aldus Eurostar.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag op de eerste dag van het nieuwe beursjaar gemengd gesloten. Chipaandelen hebben hun opmars van 2025, dankzij het aanhoudende optimisme over AI, voortgezet.
7 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is vrijdag voor het eerst sinds 2022 gestegen tot meer dan 3000 dollar per ton, omgerekend ongeveer 2551 euro. Daarmee zet het metaal, dat veel wordt gebruikt in bijvoorbeeld de auto-industrie en de bouw, zijn opmars van vorig jaar voort.
8 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Franse ministers hebben een melding gemaakt bij justitie over Grok. Dat is de chatbot van Elon Musks start-up xAI. De chatbot heeft "seksuele en seksistische" inhoud gegenereerd die "overduidelijk illegaal" was, melden de ministers vrijdag in een verklaring.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam heeft de eerste handelsdag van 2026 met een flinke plus afgesloten. Besi, ASML en ASMI voerden de lijst aan. De chipbedrijven profiteerden op het Damrak van een techrally in Azië.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol worden zaterdag naar verwachting nog eens honderden vluchten geannuleerd door het winterse weer. Ook verwacht de luchthaven honderden vertragingen door onder meer sneeuwbuien, het ijsvrij maken van vliegtuigen en de ongunstige windrichting.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Veel gepensioneerden krijgen dit jaar een flink hoger pensioen. Van zo'n 1,4 miljoen mensen die zijn gestopt met werken en al over zijn naar het nieuwe stelsel, gaat de uitkering gemiddeld met 13 procent omhoog. Pensioenconsultant Corine Reedijk van adviesbureau Aon, dat de cijfers deelde, kan zich zo'n hoge gemiddelde stijging op jaarbasis niet herinneren.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van schade rond de jaarwisseling loopt langzaam op. Bij verzekeraar NN was het aantal tot en met vrijdagochtend verdubbeld ten opzichte van een dag eerder. Het gaat nu om vijftig tot zestig meldingen door particulieren, meldt een woordvoerder van het concern, dat ook de merken ING Verzekeringen, OHRA, ASN Verzekeringen en ABN AMRO Verzekeringen voert.
13 uur geleden