Zeven op de tien kankerpatiënten leven vijf jaar na diagnose nog
DEN HAAG (ANP) - De gemiddelde overleving van mensen met kanker vijf jaar na de diagnose is gestegen naar 70 procent, tegen 51 procent dertig jaar geleden. De grootste vooruitgang is zichtbaar bij patiënten met kanker in stadium III, het op een na minst gunstige stadium. Dat meldt het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) op basis van cijfers uit de periode 2020-2024.
De cijfers hebben alleen betrekking op bepaalde soorten kanker die in te delen zijn in stadia, namelijk tumoren waarbij artsen de omvang en verspreiding kunnen vaststellen. Het stadium geeft aan hoe ver de ziekte zich heeft ontwikkeld. Wanneer alle andere kankersoorten worden meegerekend, komt de gemiddelde vijfjaarsoverleving uit op 71 procent.
Patiënten bij wie kanker in stadium I wordt vastgesteld, hebben veruit de beste vooruitzichten. In dit stadium is de ziekte nog beperkt en niet uitgezaaid. Inmiddels is 93 procent van deze patiënten vijf jaar na de diagnose nog in leven, tegenover 80 procent in de periode 1990-1994. Ook in stadium II nam de vijfjaarsoverleving toe, van 70 naar 80 procent. Wel ligt dat iets lager dan in de periode 2005-2009, toen de vijfjaarsoverleving 83 procent was.
Naarmate de ziekte verder is gevorderd, neemt de overleving af. Toch is juist in de latere stadia de grootste winst geboekt. Bij patiënten in stadium III verdubbelde de vijfjaarsoverleving bijna van 30 naar 57 procent. Volgens IKNL spelen nauwkeurigere operaties en aanvullende behandelingen zoals bestraling en medicatie daarbij een belangrijke rol. Voor mensen met uitgezaaide kanker in stadium IV nam die in dertig jaar tijd toe van 13 naar 25 procent.
Bepaalde vormen van huidkanker, zaadbalkanker en enkele hersentumoren kennen met meer dan 90 procent de hoogste vijfjaarsoverleving. Aan de andere kant van het spectrum staan alvleesklierkanker en uitgezaaide kanker met een onbekende oorsprong, waarbij minder dan 10 procent van de patiënten vijf jaar na de diagnose nog in leven is.
Al tientallen jaren stijgt de overleving van mensen met kanker met gemiddeld 0,5 tot 1 procentpunt per jaar. Dat betekent dat elk jaar meer patiënten overleven.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - Het is zondag op geen enkel weerstation in Nederland warmer geworden dan 15 graden. Dat is volgens Weeronline voor het eerst sinds 16 mei, waardoor een reeks van 155 dagen op rij met een temperatuur van 15 graden of hoger ergens in Nederland ten einde komt.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onder begeleiding van één trom is een 'rouwstoet' met zo'n vijfhonderd mensen zondag door Utrecht getrokken. De aanwezigen herdachten de ruim 21.630 gedode Palestijnse kinderen. 'Ieder kind heeft een naam', was te lezen op een spandoek van Getuigen van Gaza.
5 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Het onderzoek naar enkele onwelwordingen zaterdagmiddag tijdens een rondleiding in de Grolsch-fabriek in Enschede loopt nog. Mogelijk is er pas na het weekend iets te zeggen over de oorzaak, meldt de politie zondag.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zaterdag twaalf actievoerders van Kappen met Kolen aangehouden die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. De activisten wilden steentjes onder het spoor weghalen, maar werden tegengehouden door de politie.
22 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Een 27-jarige man uit Vlaardingen is vrijdag aangehouden voor betrokkenheid bij een explosie bij een kapperszaak in de Zuid-Hollandse stad, meldt de politie zaterdag. De ontploffing vond plaats bij een zaak aan het Liesveld op 6 augustus. De laatste tijd zijn er vaker gewelddadige incidenten geweest bij verschillende kapsalons in Vlaardingen.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Op het Museumplein hebben zaterdagmiddag enkele tientallen mensen Amerikaanse kiezers in Nederland aangespoord te gaan stemmen voor de tussentijdse verkiezingen in hun geboorteland. Die vinden volgende maand plaats. Deze bijeenkomst 'No Tyrants: Vote Early' vindt zaterdag niet alleen plaats in Amsterdam, maar over de hele wereld.
1 dag geledenOUDERKERK AAN DE AMSTEL (ANP) - KRO-NCRV heeft zaterdag met verdriet kennisgenomen van het overlijden van Maarten Spanjer. De acteur en schrijver was onder meer te zien in het televisieprogramma Taxi. Ook anderen hebben bedroefd gereageerd. Zaterdag overleed Spanjer op 73-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker.
1 dag geleden