Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zeven keer meer honden in beslag genomen dan voor corona

Zeven keer meer honden in beslag genomen dan voor corona

DEN HAAG (ANP) - Sinds de coronapandemie heeft de politie flink meer honden in beslag genomen die verwaarloosd en mishandeld werden of agressief gedrag vertoonden. In de eerste acht maanden van 2024 haalde de politie 535 honden weg bij hun eigenaren. Dat is zeven keer zo hoog als in dezelfde periode in 2018, blijkt uit cijfers die ANP bij de politie opvroeg.

Volgens de politie heeft de coronapandemie mogelijk een impact gehad op de stijging. "In die periode zagen we dat mensen vaker een huisdier namen en daar nu, na de pandemie, geen tot weinig aandacht meer aan kunnen geven", laat een woordvoerder weten.

Ook zag de politie een toename van het aantal telefoontjes over dierenmishandeling. Dit jaar werd al zo'n 10.000 keer een melding gemaakt. Een paar jaar eerder was dat nog de helft.

Zorgelijk

De Koninklijke Hondenbescherming noemt het een zorgelijke ontwikkeling dat het aantal in beslag genomen honden door verwaarlozing of mishandeling zo hard is gestegen.

Naast honden worden ook andere dieren steeds vaker in beslag genomen, met name katten. Dit jaar heeft de politie al zeker 565 keer een of meerdere dieren bij hun eigenaren weggehaald, terwijl ze in heel 2018 219 keer hoefde in te grijpen.

Geen opzet

Dieren die in beslag worden genomen gaan naar een geheim opvangadres. Anton Fennema, dierenarts bij AniCura, werkt in een dierenziekenhuis waar in beslag genomen dieren terechtkomen. Fennema ziet ook een toename van het aantal verwaarlozingen. "Voor de coronaperiode ging het vooral om agressieve dieren en incidenteel om verwaarlozing. Nu gaat het steeds vaker om verwaarlozing." Dat komt volgens hem deels omdat er meer aandacht is voor dierenwelzijn. "Verwaarlozing is er altijd al geweest, maar we zijn minder tolerant geworden."

Volgens Fennema is er in de meeste gevallen geen sprake van opzet. "Het zijn vaak mensen die zichzelf met moeite staande kunnen houden of in armoede leven. Voor hen is het een moeilijke situatie, omdat zij veel van hun dieren houden. In slechts enkele gevallen is er sprake van onwil."

Na de inbeslagname kan de eigenaar het dier afstaan en wordt er een nieuwe plek voor het dier gezocht. In sommige gevallen keert het dier na een rechterlijke uitspraak terug naar de oorspronkelijke eigenaar.

Meer uit Binnenland

Rekenkamer: minister had te weinig zicht op WIA-problematiek

DEN HAAG (ANP) - De minister van Sociale Zaken had de afgelopen jaren te weinig toezicht op de problemen die de uitvoeringsorganisatie UWV had met de WIA. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. Volgens de Rekenkamer was het UWV vooral bezig met het wegwerken van achterstanden en was er te weinig aandacht voor hoe de uitkeringen van arbeidsongeschikten werden vastgesteld. Daardoor kregen tienduizenden mensen te veel of te weinig geld.

8 uur geleden
Rechtbank wil alles over FIOD-werkwijze weten in mondkapjeszaak

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam wil in de strafzaak tegen Sywert van Lienden en zijn voormalige zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme meer weten over de werkwijze van de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Die deden onderzoek naar de mondkapjesaffaire.

10 uur geleden
Dordrechts Museum verwerft 'sleutelwerk' van Marlene Dumas

DORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum voegt deze week een werk van Marlene Dumas toe aan de collectie. De Geboorte van de Schilderkunst is volgens het museum een sleutelwerk, dat dankzij "een genereuze bruikleengever" in het museum kan worden tentoongesteld. Het doek van de in Zuid-Afrika geboren kunstenares wordt donderdag in ontvangst genomen, in het bijzijn van Dumas.

10 uur geleden
Frenna meest beluisterde artiest op Spotify

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse gebruikers van Spotify luisterden dit jaar vooral naar de muziek van de Haagse rapper Frenna. Hij voert het jaaroverzicht van de streamingdienst aan. Daarna volgen Lil Kleine en Ronnie Flex. Alle gebruikers van de dienst krijgen woensdag hun eigen lijst te zien, de Spotify Wrapped.

10 uur geleden
Provincie Utrecht: wolf op Utrechtse Heuvelrug doodgeschoten

UTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug een wolf doodgeschoten. Uit een spoedanalyse van het DNA moet blijken of het gaat om de wolf waarvoor de provincie Utrecht eerder dit jaar een afschotvergunning verleende. Die wolf heeft een aantal keer mensen aangevallen en gebeten.

11 uur geleden
Noodlijdend Limburgs vliegveld presenteert weer nieuwe directeur

MAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende vliegveld van Maastricht heeft wederom een nieuwe algemeen directeur aangesteld. Cor de Man begint op 1 februari als CEO van Maastricht Aachen Airport (MAA). Hij volgt Joost Meijs op, die net een jaar in dienst was toen hij op 1 november zijn functie neerlegde om directeur te worden van Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL).

12 uur geleden
Drenten met aardbevingsschade ervaren meer stress en wantrouwen

UTRECHT (ANP) - Ook in Drenthe hebben mensen met schade aan hun woning door de gaswinning in Groningen vaker last van stress en minder vertrouwen in de overheid. "De impact van de gaswinningsproblematiek stopt niet bij de provinciegrens van Groningen", stelt onderzoeksinstituut Nivel, dat samen met de Rijksuniversiteit Groningen onderzoek doet.

12 uur geleden