Zeven kandidaten voor Oostenrijks presidentschap
WENEN (ANP/DPA) - Op de definitieve kandidatenlijst voor de Oostenrijkse presidentsverkiezing staan zeven namen, onder wie die van Alexander Van der Bellen. De voormalig voorman van de Groenen, die een tweede termijn ambieert, is de grote favoriet. Ongeveer 6,4 miljoen kiesgerechtigden van 16 jaar en ouder mogen op 9 oktober naar de stembus.
Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakte de deelnemers aan de verkiezingsstrijd woensdag bekend. Het zijn er meer dan ooit. Er hadden zelfs nog enkele gegadigden voor de functie bij kunnen komen, maar die slaagden er niet in de benodigde 6000 steunbetuigingen op tijd te overleggen.
In de peilingen staat de Van der Bellen (78) met afstand bovenaan. Hij zou volgens de zender ATV op dit moment kunnen rekenen op de steun van bijna twee derde van het electoraat. Walter Rosenkranz (60) van de rechts-populistische FPÖ volgt als nummer 2 met 13 procent.
Kansloos
De andere kandidaten worden als vrijwel kansloos bestempeld. Dat geldt voor onder anderen Gerald Grosz, een voormalig parlementslid, de jurist Tassilo Wallentin, columnist van de veelgelezen Kronen Zeitung, en Michael Brunner. Die laatste leidt de MFG (Mensen Vrijheid Grondrechten), een partij die zich volledig wijdt aan de strijd tegen coronamaatregelen.
Verder doen Dominik Wlazny en Heinrich Staudinger mee, beiden gepositioneerd op links. De eerste, als rockmuzikant bekend onder de naam Marco Pogo, is aanvoerder van de Bierpartij en actief in de Weense gemeentepolitiek. Staudinger is schoenenfabrikant.
Om de verkiezing in de eerste ronde te winnen heeft Van der Bellen 50 procent van de stemmen nodig. In 2016 was een beslissende ronde nodig, waarin hij de FPÖ-kandidaat Norbert Hofer met 53,8 procent nipt versloeg.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV/BEIROET (ANP/AFP/DPA) - In Israël en Libanon zijn nieuwe aanvallen gemeld. In delen van Israël klonk vrijdagochtend vroeg het luchtalarm. Daar vielen voor zover bekend geen slachtoffers, maar volgens Israëlische media is zeker één projectiel neergehaald.
12 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China zal "absoluut geen" onafhankelijkheid voor Taiwan tolereren. Dat heeft de Chinese president Xi Jinping gezegd tegen de Taiwanese oppositieleider Cheng Li-wun tijdens een zeldzame ontmoeting. Taiwan is volgens Xi "de voornaamste boosdoener in het ondermijnen van de vrede in de Straat van Taiwan". Cheng is naar eigen zeggen in China om de spanningen tussen de twee landen te verminderen.
30 minuten geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie maken zich klaar voor hun terugkeer naar de aarde. Ze zijn al meer dan halverwege de terugreis en landen naar verwachting in de nacht van vrijdag op zaterdag in zee, voor de kust van San Diego.
1 uur geledenARLINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie is opnieuw teruggefloten in een poging de mediatoegang tot het Pentagon in te perken. Eerder werden pogingen daartoe al gezien als ongrondwettelijk en had een rechter opgedragen enkele journalisten van The New York Times weer een accreditatie te verlenen.
1 uur geledenPHILADELPHIA (ANP) - Hiphop-pionier en rapper Afrika Bambaataa is donderdag overleden op 68-jarige leeftijd. Volgens entertainmentwebsite TMZ, die het nieuws als eerste meldde, overleed hij in Philadelphia aan de gevolgen van prostaatkanker. Zijn management heeft zijn overlijden bevestigd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Slachtoffers van zedendelinquent Jeffrey Epstein hebben zich tegen het voorstel van first lady Melania Trump gekeerd om in het Congres onder ede over hun ervaringen te vertellen. Dat meldt de BBC.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Het advocatenteam van Sean 'Diddy' Combs heeft donderdag een verzoek ingediend om de rapper onmiddellijk vrij te laten. Volgens hen heeft rechter Arun Subramanian een fout gemaakt toen hij de rapper in juli veroordeelde tot een gevangenisstraf van vier jaar en twee maanden.
9 uur geleden