Zeven kandidaten voor Oostenrijks presidentschap
WENEN (ANP/DPA) - Op de definitieve kandidatenlijst voor de Oostenrijkse presidentsverkiezing staan zeven namen, onder wie die van Alexander Van der Bellen. De voormalig voorman van de Groenen, die een tweede termijn ambieert, is de grote favoriet. Ongeveer 6,4 miljoen kiesgerechtigden van 16 jaar en ouder mogen op 9 oktober naar de stembus.
Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakte de deelnemers aan de verkiezingsstrijd woensdag bekend. Het zijn er meer dan ooit. Er hadden zelfs nog enkele gegadigden voor de functie bij kunnen komen, maar die slaagden er niet in de benodigde 6000 steunbetuigingen op tijd te overleggen.
In de peilingen staat de Van der Bellen (78) met afstand bovenaan. Hij zou volgens de zender ATV op dit moment kunnen rekenen op de steun van bijna twee derde van het electoraat. Walter Rosenkranz (60) van de rechts-populistische FPÖ volgt als nummer 2 met 13 procent.
Kansloos
De andere kandidaten worden als vrijwel kansloos bestempeld. Dat geldt voor onder anderen Gerald Grosz, een voormalig parlementslid, de jurist Tassilo Wallentin, columnist van de veelgelezen Kronen Zeitung, en Michael Brunner. Die laatste leidt de MFG (Mensen Vrijheid Grondrechten), een partij die zich volledig wijdt aan de strijd tegen coronamaatregelen.
Verder doen Dominik Wlazny en Heinrich Staudinger mee, beiden gepositioneerd op links. De eerste, als rockmuzikant bekend onder de naam Marco Pogo, is aanvoerder van de Bierpartij en actief in de Weense gemeentepolitiek. Staudinger is schoenenfabrikant.
Om de verkiezing in de eerste ronde te winnen heeft Van der Bellen 50 procent van de stemmen nodig. In 2016 was een beslissende ronde nodig, waarin hij de FPÖ-kandidaat Norbert Hofer met 53,8 procent nipt versloeg.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat hij een "heel groot cadeau" van Iran heeft gekregen. Hij wilde niet zeggen wat het precies was, maar het zou te maken hebben met de Straat van Hormuz en olie en gas.
11 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.
59 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.
1 uur geledenWASHINGTON/ARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft beklemtoond dat zijn land in gesprek is met Iran. De gesprekken zouden goed verlopen. Hij zei dat "we met de juiste mensen in Iran praten" om tot een deal te komen en ze willen een overeenkomst.
1 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag de rest van zijn straf thuis uitzitten onder huisarrest. Hij werd in september veroordeeld tot een gevangenisstraf van 27 jaar voor het beramen van een staatsgreep en zat sinds november in de cel.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering stuurt volgens onder meer de Wall Street Journal nog eens 3000 militairen naar het Midden-Oosten. Het gaat volgens het gemelde plan om militairen van de 82e luchtlandingsdivisie die worden beschouwd als elitetroepen.
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Een Iraanse raket is volgens bronnen bij Libanese veiligheidsdiensten onderschept in het luchtruim van Libanon. Het zou voor het eerst zijn in de huidige oorlog van de VS en Israël tegen Iran dat er een raket uit Iran boven Libanon is gesignaleerd en neergehaald.
4 uur geleden