Zeven kandidaten voor Oostenrijks presidentschap
WENEN (ANP/DPA) - Op de definitieve kandidatenlijst voor de Oostenrijkse presidentsverkiezing staan zeven namen, onder wie die van Alexander Van der Bellen. De voormalig voorman van de Groenen, die een tweede termijn ambieert, is de grote favoriet. Ongeveer 6,4 miljoen kiesgerechtigden van 16 jaar en ouder mogen op 9 oktober naar de stembus.
Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakte de deelnemers aan de verkiezingsstrijd woensdag bekend. Het zijn er meer dan ooit. Er hadden zelfs nog enkele gegadigden voor de functie bij kunnen komen, maar die slaagden er niet in de benodigde 6000 steunbetuigingen op tijd te overleggen.
In de peilingen staat de Van der Bellen (78) met afstand bovenaan. Hij zou volgens de zender ATV op dit moment kunnen rekenen op de steun van bijna twee derde van het electoraat. Walter Rosenkranz (60) van de rechts-populistische FPÖ volgt als nummer 2 met 13 procent.
Kansloos
De andere kandidaten worden als vrijwel kansloos bestempeld. Dat geldt voor onder anderen Gerald Grosz, een voormalig parlementslid, de jurist Tassilo Wallentin, columnist van de veelgelezen Kronen Zeitung, en Michael Brunner. Die laatste leidt de MFG (Mensen Vrijheid Grondrechten), een partij die zich volledig wijdt aan de strijd tegen coronamaatregelen.
Verder doen Dominik Wlazny en Heinrich Staudinger mee, beiden gepositioneerd op links. De eerste, als rockmuzikant bekend onder de naam Marco Pogo, is aanvoerder van de Bierpartij en actief in de Weense gemeentepolitiek. Staudinger is schoenenfabrikant.
Om de verkiezing in de eerste ronde te winnen heeft Van der Bellen 50 procent van de stemmen nodig. In 2016 was een beslissende ronde nodig, waarin hij de FPÖ-kandidaat Norbert Hofer met 53,8 procent nipt versloeg.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
4 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
5 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
7 uur geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
8 uur geleden