Zes universiteiten krijgen 142 miljoen euro voor onderzoek
DEN HAAG (ANP) - Wetenschappers aan zes Nederlandse universiteiten krijgen in totaal ruim 142 miljoen euro om tien jaar lang "baanbrekend onderzoek" te kunnen doen. Het programma Zwaartekracht deelt het geld uit aan zeven onderzoeksprojecten. De financiering is afkomstig van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.
De bedoeling is dat de onderzoekers "multidisciplinair samenwerken" en "meedoen in de wereldtop". Het gaat bijvoorbeeld om een onderzoek naar de werking van hersenen en een project om stress in het dagelijks leven te volgen en reduceren.
De Radboud Universiteit in Nijmegen, Erasmus Universiteit in Rotterdam, Universiteit van Amsterdam, Technische Universiteit Eindhoven en Vrije Universiteit Amsterdam hebben allemaal geld ontvangen voor een onderzoeksproject. De Universiteit Utrecht kreeg voor twee projecten financiering.
Minister Robbert Dijkgraaf stelt dat rust en ruimte essentieel zijn om mee te doen aan onderzoek "van internationaal topniveau". Hij zegt met de financiering langetermijnperspectief te willen bieden voor de onderzoeksgroepen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een rood reisadvies gegeven voor het grensgebied van Thailand en Cambodja. "Wat uw situatie ook is: reis er niet heen. Het is er te gevaarlijk."
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam demonstreren vele honderden studenten en docenten tegen bezuinigingen op het hoger onderwijs. Met het protest willen organisaties als de Algemene Onderwijsbond (AOb) en de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) druk op de politiek blijven zetten om bezuinigingen die al zijn ingeboekt terug te draaien en geen nieuwe bezuinigingen door te voeren.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - In de NS-dienstregeling van 2026 wordt de eerste trein van de dag op een aantal plekken vervroegd en de laatste trein van de dag verlaat. De hogesnelheidslijn (HSL) blijft "kwetsbaar" en in januari en februari zorgen werkzaamheden voor veel impact rond Schiphol, Den Haag en Haarlem. Dat meldt de NS over de nieuwe regeling, die op zondag 14 december ingaat.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - In de rechtbank in Den Bosch is de strafzaak over het dodelijke ongeluk met een Stint in het Brabantse Oss begonnen. "De vraag wat er werkelijk is gebeurd heeft de afgelopen jaren onze levens beheerst", zeiden Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander bij aanvang van de zitting. "Het is voor ons, net als voor iedereen in deze zaak, een vreselijk drama. Ook wij zijn ouder en beseffen als geen ander wat dit ongeluk teweeg heeft gebracht."
5 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel verblijven voor het eerst in bijna een maand meer dan 2100 asielzoekers. Daarmee wordt voor de vierde dag op rij de limiet van 2000 mensen overschreden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal aardgasvrije woningen neemt toe. Blokverwarming en cv-ketels worden steeds vaker vervangen door stadsverwarming en warmtepompen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2024 was 11,2 procent van de woningen aardgasvrij. Twee jaar eerder was dat nog 8,7 procent.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De menswaardigheid in de opvang voor Oekraïense vluchtelingen is in gevaar, waarschuwen de Ombudsman en de Kinderombudsman. Ze slaan alarm over de leefomstandigheden van Oekraïners in Nederland in brieven aan alle gemeenten en woonminister Mona Keijzer. De ombudsmannen roepen hen "met klem" op de situatie voor Oekraïners te verbeteren.
9 uur geleden