
Zes politieke partijen Suriname sluiten regeerakkoord
PARAMARIBO (ANP) - Zes politieke partijen in Suriname ondertekenen zondagavond (lokale tijd) het regeerakkoord dat de basis moet vormen voor de nieuwe regering van Jennifer Geerlings-Simons. Zij volgde vorig jaar Desi Bouterse op als voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP).
De informele uitslag van de verkiezingen op 25 mei is nog niet bekend, maar er wordt breed aangenomen dat de NDP 18 van de 51 zetels krijgt, terwijl de Vooruitstrevende Hervormingspartij (VHP) van president Chan Santokhi op 17 zetels blijft steken.
De zes beoogde regeringspartijen beschikken straks over 34 zetels, precies voldoende voor het kiezen van een president en vicepresident. Het regeerakkoord dat zij zondag bekrachtigen, heeft geen formele status. Het bevestigt afspraken over beleid en de invulling van ministersposten en andere belangrijke posities.
Toestemming
Alle partijen kregen toestemming van hun leden om mee te doen. Ook beoogd vicepresident Gregory Rusland, voorzitter van de Nationale Partij Suriname (NPS). Zijn partijcongres gaf hem zondag toestemming en gaat daarmee voorbij aan de felle kritiek van oud-president Ronald Venetiaan en andere partijprominenten op de samenwerking.
President Santokhi lijkt zich nog niet neer te leggen bij de uitslag van de verkiezingen. "Deze verkiezing heeft nog geen winnaar", zei hij vrijdag tijdens een persconferentie waar hij de zes partijen waarschuwde voor uitsluiting van delen van de samenleving door de nieuwe regering. Hij benadrukte dat hij die uitspraken deed als president en niet als VHP-voorzitter.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/RTR) - De progressieve politicus Lee Jae-myung heeft in Zuid-Korea de presidentsverkiezingen gewonnen. Dat komt naar voren uit een gezamenlijke exitpoll van Zuid-Koreaanse media. Zuid-Koreanen moesten naar de stembus na de afzetting van de conservatieve president Yoon Suk-yeol. Die veroorzaakte eind vorig jaar een politieke crisis door de militaire noodtoestand uit te roepen om de oppositie buitenspel te zetten.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse minister-president Donald Tusk heeft voor 11 juni een vertrouwensstemming in het parlement aangekondigd. Hij wil weten of er nog steun is voor zijn regering na de presidentsverkiezingen van afgelopen weekend. Die werden gewonnen door de nationalistische en eurosceptische Karol Nawrocki. Tusk is juist pro-Europees.
1 uur geledenSEOUL (ANP) - Tien uur na de opening van de stembureaus heeft 71,5 procent van de kiezers gestemd voor de presidentsverkiezingen in Zuid-Korea. Volgens persbureau Yonhap gaat het om 31,7 miljoen stemgerechtigden. De in totaal ruim 44 miljoen kiezers kunnen tot 13.00 uur Nederlandse tijd hun stem uitbrengen.
3 uur geledenKYIV/WASHINGTON (ANP/RTR) - De stafchef van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, en de eerste vicepremier Joelia Svyrydenko zijn met een delegatie in Washington aangekomen voor gesprekken met Amerikaanse functionarissen.
4 uur geledenRAFAH/GENÈVE (ANP/AFP/RTR) - Palestijnse gezondheidsdiensten hebben gemeld dat Israëlische militairen 27 mensen hebben gedood die stonden te wachten op hulpgoederen bij een centrum in Rafah. Israël bestrijdt dit. Volgens het Israëlische leger is in de buurt van een door de VS gesteund distributiecentrum geschoten toen verdachte figuren Israëlische militairen snel naderden. Israël bevestigt dat er slachtoffers zijn gevallen. Het incident wordt onderzocht.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - President Donald Trump heeft zijn geestverwant, de Poolse nationalist Karol Nawrocki, gefeliciteerd met diens overwinning in de presidentsverkiezingen in Polen. "Gefeliciteerd Polen, jullie hebben een winnaar gekozen. Een bondgenoot van Trump wint in Polen, heel Europa geschokt", aldus Trump.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen op de noordoostelijke Oekraïense regio Charkiv is in de nacht van maandag op dinsdag iemand omgekomen. Ook raakten zeker 24 mensen gewond, onder wie acht kinderen.
7 uur geleden