Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zes partijen praten over vormen coalitie in Den Haag

Zes partijen praten over vormen coalitie in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - D66, GroenLinks, de Partij voor de Dieren, PvdA, CDA en DENK zijn bereid om met elkaar te onderhandelen over een coalitie in Den Haag. Dat is de "uiteindelijk laatst overgebleven meerderheidsvariant", is de eindconclusie van verkenner Arie Slob. Hij heeft de afgelopen tijd geprobeerd een nieuw college te vormen, na de val van de vorige coalitie.

De zes partijen zouden samen 24 van de 45 zetels in de Haagse raad hebben, een nipte meerderheid. Volgens Slob hebben zij "voldoende vertrouwen om de stap naar onderhandelingen te zetten". Als ze een akkoord bereiken, krijgt Den Haag het vierde college in vijf jaar tijd.

GroenLinks zegt dat de gesprekken met de vijf andere partijen tot nu toe constructief en veelbelovend waren. DENK stelt dat Den Haag "toe is aan een inclusief en stabiel stadsbestuur" en de Partij voor de Dieren wil "een donkergroen en progressief akkoord".

Hart voor Den Haag

Slob keek eerder of er een coalitie mogelijk was met de grootste partij, Hart voor Den Haag van Richard de Mos. Dat lukt niet, is zijn conclusie. Ook de VVD staat voorlopig buitenspel.

De coalitie van Den Haag kwam eind juni ten val toen de collegepartijen het niet eens werden over de omgang met Hart voor Den Haag. Oud-wethouders Richard de Mos en Rachid Guernaoui werden eerder dit jaar door de rechtbank vrijgesproken in de corruptiezaak die tegen hen liep en wilden met hun partij terug het college in.

Hoger beroep

Het Openbaar Ministerie is in hoger beroep gegaan. De Mos is bereid op te stappen als de Hoge Raad hem onherroepelijk veroordeelt. Maar andere partijen vinden dat hij dat niet moet afwachten, en dat hij zou moeten vertrekken als het gerechtshof hem na het hoger beroep zou veroordelen. Toen De Mos op 18 augustus zijn standpunt herhaalde in een tweet was voor de andere partijen de maat vol.

De Mos is niet blij dat zijn partij geen plek krijgt in de nieuwe coalitie. "Terwijl wij over alles wilden praten, gebruikten sommige partijen de fictieve uitkomst van het hoger beroep om de grootste partij - opnieuw - uit te sluiten", schrijft De Mos dinsdagmiddag op X, voorheen Twitter.

Vervolgstappen

Slob zegt dat zijn opdracht als verkenner nu klaar is. De fractievoorzitters praten dinsdagavond met burgemeester Jan van Zanen om de volgende stappen te bepalen.

Meer uit Politiek

Kamer wil dat kabinet overname bedrijf achter DigiD tegenhoudt

DEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid wil dat het kabinet de overname van het bedrijf achter DigiD tegenhoudt. Het Amerikaanse Kyndryl wil Solvinity kopen. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (digitalisering, BBB) zei in reactie hierop dat hij eerst onderzoeken naar de overname wil afwachten.

8 uur geleden
Drentse BBB gaat weer op zoek naar een nieuwe gedeputeerde

ASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe gaat op zoek naar een vervanger voor de woensdag opgestapte gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. "Drenthe moet bestuurd worden en we moeten het vertrouwen terugwinnen", zei BBB-fractievoorzitter Willem Vossebeld. CDA, VVD en PvdA willen in de coalitie verder met BBB om goede dingen voor Drenthe te doen.

10 uur geleden
Kamervoorzitter: grenzen stellen in debat is ook aan Kamerleden

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerleden moeten zich vaker uitspreken tegen mogelijk kwetsende en discriminerende uitspraken van andere Kamerleden, als het aan Kamervoorzitter Thom van Campen ligt. In reactie op het rapport van de Staatscommissie tegen Racisme en Discriminatie zegt Van Campen dat het goed is dat het rapport de Kamerleden een spiegel voorhoudt.

12 uur geleden
Brekelmans: welwillend tegenover langere bijdrage Noordpoolmissie

BRUSSEL (ANP) - Nederland staat welwillend tegenover meer inzet als de nieuwe militaire missie om Groenland en het Noordpoolgebied te beschermen langduriger wordt, zei demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) bij aankomst in Brussel. "Wat we precies gaan doen, moet blijken uit hoe de operatie Arctic Sentry eruit komt te zien", zei hij. De operatie Noordpoolschildwacht is woensdag officieel in gang gezet.

13 uur geleden
Nieuw minderheidskabinet wordt op 23 februari beëdigd

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet van D66, VVD en CDA wordt op 23 februari beëdigd. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) woensdag officieel naar buiten gebracht. De datum werd al langer genoemd als dag van het aantreden van het minderheidskabinet.

20 uur geleden
Discriminerende taal online normaler door gebruik in Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - Discriminerende taal wordt online steeds normaler omdat politici in de Tweede Kamer die ook gebruiken, meldt de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme na onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. Vooral racisme en discriminatie tegen moslims en joden op het internet neemt toe na uitspraken in de Tweede Kamer.

1 dag geleden
Kamer: vertel vrouwen of ze dicht borstweefsel hebben

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat vrouwen wordt verteld of ze dicht borstweefsel hebben. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD) zei dat dit niet mogelijk is, omdat vrouwen nog geen vervolgonderzoek kan worden aangeboden. Een MRI-scan, waarmee dicht borstweefsel goed onderzocht kan worden, is pas vanaf 2030 beschikbaar voor borstkankerscreening.

1 dag geleden