Zes op tien tegen voorrang sociale huurwoning voor Oekraïners
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Nederlanders, namelijk 60 procent, vindt dat Oekraïense vluchtelingen geen voorrang moeten krijgen op een sociale huurwoning. In de provincie Flevoland zijn in verhouding de meeste mensen tegen dit idee. Dat blijkt uit een enquête van ANP/LocalFocus in samenwerking met Kieskompas, die door zo'n 4000 Nederlanders is ingevuld.
Het kabinet werkt momenteel aan een Nationaal Programma voor de opvang van Oekraïners, met structurele oplossingen voor zaken als zorg, onderwijs, werk en sociale voorzieningen. Voor sociale huurwoningen komen Oekraïners momenteel niet in aanmerking, maar het kabinet houdt er wel rekening mee dat Oekraïners zich op termijn langdurig of permanent in Nederland vestigen. Ook hier wordt een plan voor opgesteld.
Zes op de tien Nederlanders zijn tegen voorrang voor Oekraïners op een sociale huurwoning, 23 procent weet het niet of heeft geen mening. 16 procent vindt dat Oekraïense vluchtelingen juist wel voorrang mogen krijgen. Na Flevoland zijn inwoners van Zeeland, Friesland, Overijssel en Drenthe bovengemiddeld vaak tegen. Zuid-Hollanders staan het meest positief tegenover deze voorrangsregeling, mocht deze spelen.
Passende woonruimte
Uit het onderzoek blijkt ook dat mensen die tijdens de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen op BIJ1 of GroenLinks stemden veruit het vaakst voor voorrang zijn. Mensen die op de PVV of FvD stemden zijn het meest kritisch: onder hun electoraat geeft ruim acht op de tien aan tegen de voorrang van Oekraïense vluchtelingen te zijn.
Sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne hebben bijna 50.000 Oekraïners zich bij gemeenten in Nederland ingeschreven. Voor vluchtelingen die zich als statushouder in Nederland willen vestigen, zullen op termijn passende woonruimtes moeten worden gevonden.
Druk op sociale huisvesting
De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) laat weten dat de druk op de sociale huisvesting verder zal toenemen als Oekraïners ook aanspraak kunnen maken op een sociale huurwoning. De verwachting is dat de vluchtelingen niet per se voorrang zullen krijgen, aldus een woordvoerder. "Sociale huurwoningen zijn bedoeld voor allerlei groepen, niet alleen Oekraïners."
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft Stintondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander beiden vrijgesproken in de zaak over het dodelijke ongeluk met een Stint. De rechtbank kan niet vaststellen dat de Stint schadelijk was. Wel maakten beide ondernemers zich schuldig aan valsheid in geschrifte, maar ze krijgen daarvoor geen straf.
24 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) sluit steeds meer horecagelegenheden en winkels met spoed vanwege plaagdieren. In de eerste zeven weken van dit jaar werden 22 zaken gesloten, terwijl dat er in 2025 met 75 ook al opvallend veel waren.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Na de Nederlandse luchtaanval op de Iraakse stad Hawija handelde de toenmalige detachementscommandant zorgvuldig. Dat concludeert een commissie van drie onafhankelijke experts, aldus Defensie. De bevelhebber maakte na de aanval in juni 2015 in zijn verslag geen melding van mogelijke burgerslachtoffers, hoewel er zeker zeventig civiele doden vielen.
1 uur geledenHELLEVOETSLUIS (ANP) - De politie heeft een derde verdachte aangehouden in verband met een overval op een legale wietkwekerij in Hellevoetsluis, afgelopen september. Het gaat om een 25-jarige man uit Amsterdam, meldt de politie vrijdag.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De ouders van de kinderen die seksueel zijn misbruikt door onderwijsassistent Wesley W. uit Helmond, hebben emotioneel en teleurgesteld gereageerd op het vonnis van de rechtbank. "Dat het na een hoge strafeis bij acht jaar cel is gebleven, vinden de ouders teleurstellend", zegt een woordvoerder van Namens de Familie.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft de 26-jarige Wesley W. uit Helmond veroordeeld tot acht jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het jarenlang seksueel misbruiken van kinderen. Het Openbaar Ministerie had vijftien jaar cel en tbs met dwang geëist.
3 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Het hoofdgebouw van Lelystad Airport wordt vrijdagochtend nog steeds bezet door klimaatactivisten van Greenpeace. De actievoerders hebben de nacht doorgebracht op de luchthaven en de milieuorganisatie zegt dat ze net zo lang blijven tot de politiek een definitieve streep zet door de opening van de luchthaven in Lelystad.
7 uur geleden