Zes op tien tegen voorrang sociale huurwoning voor Oekraïners
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Nederlanders, namelijk 60 procent, vindt dat Oekraïense vluchtelingen geen voorrang moeten krijgen op een sociale huurwoning. In de provincie Flevoland zijn in verhouding de meeste mensen tegen dit idee. Dat blijkt uit een enquête van ANP/LocalFocus in samenwerking met Kieskompas, die door zo'n 4000 Nederlanders is ingevuld.
Het kabinet werkt momenteel aan een Nationaal Programma voor de opvang van Oekraïners, met structurele oplossingen voor zaken als zorg, onderwijs, werk en sociale voorzieningen. Voor sociale huurwoningen komen Oekraïners momenteel niet in aanmerking, maar het kabinet houdt er wel rekening mee dat Oekraïners zich op termijn langdurig of permanent in Nederland vestigen. Ook hier wordt een plan voor opgesteld.
Zes op de tien Nederlanders zijn tegen voorrang voor Oekraïners op een sociale huurwoning, 23 procent weet het niet of heeft geen mening. 16 procent vindt dat Oekraïense vluchtelingen juist wel voorrang mogen krijgen. Na Flevoland zijn inwoners van Zeeland, Friesland, Overijssel en Drenthe bovengemiddeld vaak tegen. Zuid-Hollanders staan het meest positief tegenover deze voorrangsregeling, mocht deze spelen.
Passende woonruimte
Uit het onderzoek blijkt ook dat mensen die tijdens de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen op BIJ1 of GroenLinks stemden veruit het vaakst voor voorrang zijn. Mensen die op de PVV of FvD stemden zijn het meest kritisch: onder hun electoraat geeft ruim acht op de tien aan tegen de voorrang van Oekraïense vluchtelingen te zijn.
Sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne hebben bijna 50.000 Oekraïners zich bij gemeenten in Nederland ingeschreven. Voor vluchtelingen die zich als statushouder in Nederland willen vestigen, zullen op termijn passende woonruimtes moeten worden gevonden.
Druk op sociale huisvesting
De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) laat weten dat de druk op de sociale huisvesting verder zal toenemen als Oekraïners ook aanspraak kunnen maken op een sociale huurwoning. De verwachting is dat de vluchtelingen niet per se voorrang zullen krijgen, aldus een woordvoerder. "Sociale huurwoningen zijn bedoeld voor allerlei groepen, niet alleen Oekraïners."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof Amsterdam heeft besloten op de derde en laatste zittingsdag in de zedenzaak tegen Ali B nog een getuige te horen. Dat werd maandag duidelijk bij aanvang van de zitting.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Ali B is maandagochtend gearriveerd bij het gerechtshof in Amsterdam, voor de derde en laatste zittingsdag van de inhoudelijke behandeling van zijn zedenzaak. De rapper, die terechtstaat voor twee aanrandingen en twee verkrachtingen, arriveerde rond 08.45 uur. Hoewel er veel pers aanwezig was, wist de artiest grotendeels onopgemerkt de ingang van het gerechtshof te bereiken.
39 minuten geledenBILTHOVEN (ANP) - Het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) waarschuwt maandag voor beten van teken. Het is de Week van de Teek en het RIVM adviseert mensen goed te letten op teken als ze in de natuur zijn geweest. Een besmette teek kan de ziekte van Lyme overbrengen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn nagenoeg net zo vaak digitaal vaardig als twee jaar geleden. Dat meldt het CBS op basis van een steekproef onder ongeveer 6000 Nederlanders tussen de 16 en 75 jaar oud. Een meerderheid, 84 procent, heeft in 2025 digitale basisvaardigheden als het sturen van een e-mail of chatten onder de knie. Dat betekent dat 16 procent van de bevolking niet over deze vaardigheden beschikt. Bij het vorige meetmoment in 2023 was 83 procent van de Nederlanders digitaal vaardig.
3 uur geledenLANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
15 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
15 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
17 uur geleden