Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zes demonstranten krijgen boete om klimaatprotest A10 Amsterdam

Zes demonstranten krijgen boete om klimaatprotest A10 Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft zes demonstranten van Extinction Rebellion (XR) een boete van 200 euro opgelegd, omdat ze zich op 30 december op de snelweg A10 hebben begeven tijdens een protest tegen ING. Volgens het OM zijn zij strafbaar omdat ze gevaar op de weg hebben veroorzaakt. De activisten gaan tegen de boetes in beroep, laat een woordvoerster van XR weten. "Het belang om hier te demonstreren weegt zwaarder dan het overtreden van de wegenverkeerswet", vindt ze.

De officier van justitie heeft de beslissing genomen op basis van camerabeelden en verklaringen van verdachten. De zes demonstranten zijn van de A10 West naar de A10 Zuid gelopen en bleven op een zogeheten verdrijvingsvak staan, terwijl het verkeer vanuit de richting Schiphol langsraasde.

XR protesteerde op de snelweg nabij het voormalige hoofdkantoor van ING tegen de financiering van "klimaatontwrichting". De politie hield in totaal bijna vierhonderd actievoerders aan.

Demonstratierecht

"Iedereen heeft recht om te demonstreren en dat recht is een belangrijk onderdeel van onze rechtsstaat", aldus het OM. "Maar een snelweg is onverantwoord als demonstratielocatie. Het blokkeren van een doorgaande snelweg waar 100 km per uur kan worden gereden, gaat verder dan burgerlijke ongehoorzaamheid."

De autoriteiten hadden de demonstratie op de A10 verboden, omdat deze tot levensgevaarlijke situaties kon leiden. Komende zaterdag wil XR opnieuw demonstreren op de A10. Een alternatieve locatie accepteert de groep niet. "We verkeren in een noodtoestand en willen zoveel mogelijk aandacht vragen voor het beleid van ING, dat ook de huisbankier van de Staat is", legt de woordvoerster uit. Volgens haar heeft de eerdere actie "op geen enkel moment gevaren of risico's" opgeleverd.

Meer uit Binnenland

Paprika en citrusvruchten meest besmet met bestrijdingsmiddelen

DEN HAAG (ANP) - Paprika is de groente met de meeste resten van bestrijdingsmiddelen; citrusfruit en aardbeien delen de titel voor fruitsoort waarop het vaakst schadelijke residuen zitten. Dat blijkt uit de nieuwe PesticidenEetwijzer, gebaseerd op metingen van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).

31 minuten geleden
Journalisten in open brief: begrens Wet open overheid niet

DEN HAAG (ANP) - 76 journalisten van ruim twintig verschillende media roepen politiek Den Haag dinsdag in een open brief in De Telegraaf op om de Wet open overheid (Woo) "niet te begrenzen". De journalisten benadrukken in de brief aan de formerende partijen dat die wet "cruciaal is voor de uitoefening van ons vak".

2 uur geleden
Arrestatie na vondst overleden persoon in woning Zaltbommel

ZALTBOMMEL (ANP) - In het Gelderse Zaltbommel is in de nacht van maandag op dinsdag rond 01.15 uur een overleden persoon aangetroffen, meldt de politie Gelderland op X. Het slachtoffer werd gevonden in een woning aan de Wichard van Pondlaan. "Hulp mocht helaas niet meer baten", aldus de politie.

3 uur geleden
Onderzoek: zorgelijke groei kankerdiagnoses bij alleroudsten

DEN HAAG (ANP) - Het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) waarschuwt voor veel meer kankerdiagnoses bij 80-plussers in de nabije toekomst. Onderzoek van het IKNL en het Erasmus MC voorspelt een jaarlijkse groei van 5 procent. Tussen 1989 en 2019 was dat nog 2,7 procent.

3 uur geleden
Bestuurder auto aanrijding Nunspeet is vrouw, ze is lichtgewond

NUNSPEET (ANP) - De bestuurder van de auto die inreed op een groep mensen in Nunspeet is een 56-jarige vrouw uit de Gelderse plaats, meldt de politie. Zij is lichtgewond geraakt.

10 uur geleden
Politie gaat niet uit van opzet bij ongeluk Nunspeet, 9 gewonden

NUNSPEET (ANP) - Bij het ongeluk in Nunspeet waarbij een auto inreed op een groep mensen, lijkt vooralsnog geen opzet in het spel te zijn, meldt de politie. "Maar daar doen we nog onderzoek naar", aldus de politie op X.

10 uur geleden
Ruim 10 miljoen euro opgehaald na vierde dag 3FM Serious Request 

DEN BOSCH (ANP) - Na de vierde actiedag van 3FM Serious Request staat de teller op 10.135.897 euro. Dat is maandagavond bekendgemaakt op NPO 3FM. Nog nooit eerder werd op de vierde dag zoveel geld opgehaald.

11 uur geleden