Zembla: OM verwijdert aantekening strafblad Zembla-journalist
HILVERSUM (ANP) - De aantekening op het strafblad van Zembla-journalist Ton van der Ham na zijn arrestatie in 2018 is door het Openbaar Ministerie verwijderd, meldt Zembla dinsdagochtend. Van der Ham was destijds aan het werk in het UMC Utrecht toen beveiligers hem aanhielden. Het OM concludeert volgens Zembla na nieuw onderzoek dat de aanhouding was gebaseerd op een dwaling.
Van der Ham deed onderzoek naar misstanden in het ziekenhuis. Hij wilde opnamen maken van een openbare lezing van een terminaal zieke vrouw, Adrienne Cullen. Hij was hiervoor uitgenodigd maar het ziekenhuis weigerde hem toegang. Hij mocht de vrouw na afloop wel interviewen. Nadat de verslaggever en zijn cameraman zich hadden klaargemaakt voor het interview, hield de beveiliging hem aan op grond van lokaalvredebreuk.
Destijds noemde het OM de arrestatie ongelukkig en seponeerde de zaak. Toch was Van der Ham volgens het OM officieel nog wel schuldig. Hierdoor kreeg hij een strafblad. De journalist is blij dat hij daar na vijf jaar "eindelijk" van af is, zo zegt hij in een reactie op LinkedIn. "En dat is niet alleen leuk voor mij: dit is goed nieuws voor de journalistiek, want het kan niet zo zijn dat een journalist die zich aan alle afspraken houdt op basis van verkeerde aannames (of onder valse voorwendselen - doorhalen wat niet van toepassing is) wordt aangehouden en in een politiecel eindigt."
In november vorig jaar oordeelde de Nationale Ombudsman al dat de journalist onterecht een strafblad had gekregen. "Daar heeft het OM kennelijk goed naar geluisterd. En daarom dus vandaag dit heuglijke bericht", aldus Van der Ham.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Bert Natter heeft de Libris Literatuur Prijs gewonnen met het boek Aan het einde van de oorlog. Dat maakte de jury van de prestigieuze prijs maandagavond bekend in de uitzending van Nieuwsuur.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensen met een kaartje voor het afgelaste festival Music On kunnen hun geld terugkrijgen of hun ticket inzetten om de eerstvolgende editie bij te wonen. Dat meldt organisator Loveland maandagavond. "Op dit moment zijn wij hard bezig met het opzetten van een systeem om de afhandeling omtrent tickets zo soepel en zorgvuldig mogelijk te laten verlopen."
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rederij achter cruiseschip m/v Hondius, OceanWide Expeditions, meldt dat het schip zondag in Rotterdam moet aankomen. Het schip vertrok maandagavond rond 19.00 uur lokale tijd vanuit Tenerife en doet er volgens de planning zes dagen over om de eindbestemming te bereiken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op Schiphol heeft een vliegtuig rond 20.50 uur een noodlanding gemaakt vanwege een medisch noodgeval aan boord. Dat meldt een woordvoerder van de luchthaven. Het toestel van Ryanair steeg op in Warschau, Polen en had in het Engelse Leeds moeten landen.
2 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Twaalf medewerkers van het Radboudumc, waar een patiënt met het hantavirus is opgenomen, gaan uit voorzorg in quarantaine voor zes weken. Er is gebleken dat de procedures rond de patiënt niet goed zijn gevolgd, meldt het Nijmeegse ziekenhuis. Dat benadrukt dat de kans dat ze besmet zijn geraakt klein is.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Een van de veertien Spanjaarden die werden geëvacueerd van het cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus, meldt het Spaanse ministerie van Gezondheid. Die persoon vertoont geen symptomen en verkeert in goede conditie. De overige dertien evacués hebben negatief getest.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP/AFP) - Ook het laatste vliegtuig met opvarenden van de m/v Hondius is vertrokken van het Canarische eiland Tenerife. Het toestel met Australiërs, een Nieuw-Zeelander en een Brit is onderweg naar Eindhoven. Daarvandaan zullen zij verder worden geëvacueerd.
2 uur geleden