Zelensky zweert in Cherson alles weer op te bouwen
CHERSON (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft een bezoek gebracht aan Cherson, de Zuid-Oekraïense stad die eind vorig jaar werd heroverd op de Russen. Hij beloofde daar "alles te herstellen" na de schade die het Russische leger heeft aangericht. Nog altijd wordt Cherson regelmatig beschoten door de Russen, die het land aan de overkant van de rivier in handen hebben.
Zelensky was woensdag ook al op bezoek in Bachmoet, de stad aan de frontlijn in het oosten waar de ogen al maanden op gericht zijn. Een commandant van het Oekraïense leger beweert donderdag dat de Russische troepen rond Bachmoet "vermoeid" beginnen te raken. De Russen proberen de stad uit alle macht in te nemen en hebben een groot deel inmiddels in handen, maar dat eist wel zijn tol volgens de commandant. Hij zegt dat de Oekraïners "zeer binnenkort van de gelegenheid gebruik zullen maken, zoals we deden bij Kyiv, Charkiv en Koepjansk", waar de Russische troepen eerder teruggedrongen werden.
De frontlijnen bewegen de laatste maanden nog maar weinig. Het Britse ministerie van Defensie schrijft donderdag in de dagelijkse inlichtingenupdate wel dat Rusland een kleine terreinwinst heeft geboekt bij Kreminna, een plaats in de regio Loehansk. De Russen zouden vanaf daar willen doorstoten naar Koepjansk, een stad die als spoorknooppunt strategisch gelegen is.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.
2 uur geledenLVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.
3 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.
12 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
17 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
17 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
19 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
23 uur geleden