Zelensky: VS nodig voor garantie veiligheid, kan EU niet alleen
BRUSSEL (ANP) - Europa alleen kan de veiligheid van Oekraïne niet garanderen. Daarvoor zijn echt de Verenigde Staten nodig, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
Oekraïne denkt onder druk van aankomend Amerikaans president Donald Trump steeds meer na over vredesoverleg en een wapenstilstand in de oorlog met aanvaller Rusland. Maar dan moet Rusland niet na een rustpauze alsnog het karwei kunnen afmaken en heeft Oekraïne dus bescherming nodig, waarschuwt Zelensky.
Voor werkelijke veiligheidsgaranties kijkt Oekraïne volgens Zelensky naar de NAVO, het bondgenootschap van hoofdzakelijk Europese landen en grote beschermheer de VS. Daarom kon er tot dusver ook nog niet over worden besloten en wil hij er ook nog niet in het openbaar over uitweiden, zei hij bij een EU-top in Brussel. "Het is heel belangrijk voor ons om beiden aan boord te hebben, de VS en de Europeanen." De Oekraïense president hamerde erop dat de VS en Europa eensgezind moeten optrekken.
Politieke wil
Een van de manieren waarop Oekraïnes bondgenoten het land kunnen beschermen, is door troepen te sturen die een bestandslijn tussen het Oekraïense leger en het Russische bezettingsleger bewaken. Onder andere Frankrijk heeft dat al geopperd.
Zelensky ziet wel "politieke wil" bij Europese landen om zo de Oekraïense veiligheid te verzekeren. "Er is enige politieke wil, en het besef dat Poetin gevaarlijk is" en dat de Russische president "het niet bij Oekraïne zal laten". De miljoenen Oekraïense vluchtelingen die naar Nederland en andere Europese landen zijn uitgeweken, zullen ook pas terugkeren als het er weer veilig is, onderstreept Zelensky.
Meer uit Buitenland
RAMALLAH (ANP/RTR) - Veertien landen veroordelen de goedkeuring van negentien nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever door Israël, schrijven ze in een verklaring. Het statement komt van Duitsland, België, Canada, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Italië, Ierland, IJsland, Japan, Malta, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk.
21 minuten geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG) - Rusland gebruikt mogelijk Chinese satellietbeelden bij aanvallen op doelen in Oekraïne, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem valt er een verband te leggen tussen Chinese satellietbeelden van Oekraïens grondgebied en Russische aanvallen op energievoorzieningen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt dat hij met NAVO-chef Mark Rutte heeft overlegd over de situatie in Oekraïne. In januari praten Europese leiders verder in Parijs, meldt hij op X.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse regering zegt het recht op vrijheid van meningsuiting volledig te verdedigen, maar vindt ook dat er maatregelen nodig zijn tegen de schadelijkste inhoud op het internet. Londen benadrukt dit na het besluit van de Amerikaanse regering om vijf Europese prominenten, onder wie twee Britten, de toegang tot de Verenigde Staten te ontzeggen wegens censuur.
2 uur geledenBETLEHEM (ANP/AFP) - De Israëlische autoriteiten hebben de Palestijnse vicepresident Hussein al-Sheikh de toegang tot de kerstavondmis in Bethlehem ontzegd, meldt het Palestijnse persbureau Wafa. Zijn konvooi werd tegengehouden voordat het de stad kon binnenrijden.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Het Israëlische parlement is in een eerste stemming akkoord gegaan met het opzetten van een commissie die onderzoek gaat doen naar wat er gebeurde op en voorafgaand aan 7 oktober 2023, de dag dat Hamas Israël aanviel en de Gaza-oorlog begon. Maar die commissie is omstreden, omdat die alleen zal bestaan uit politici. Oppositiepartijen vrezen dat het onderzoek gebruikt zal worden om de echte schuldvraag te verhullen en willen liever een onafhankelijk onderzoek.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - VN-experts veroordelen de militaire opbouw rond Venezuela en zeggen dat de VS hiermee het internationaal recht schenden. Het geweld "brengt het mensenrecht op leven en andere rechten in Venezuela en de regio ernstig in gevaar", zeggen zij in een verklaring.
5 uur geleden