Zelensky: VS nodig voor garantie veiligheid, kan EU niet alleen
BRUSSEL (ANP) - Europa alleen kan de veiligheid van Oekraïne niet garanderen. Daarvoor zijn echt de Verenigde Staten nodig, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
Oekraïne denkt onder druk van aankomend Amerikaans president Donald Trump steeds meer na over vredesoverleg en een wapenstilstand in de oorlog met aanvaller Rusland. Maar dan moet Rusland niet na een rustpauze alsnog het karwei kunnen afmaken en heeft Oekraïne dus bescherming nodig, waarschuwt Zelensky.
Voor werkelijke veiligheidsgaranties kijkt Oekraïne volgens Zelensky naar de NAVO, het bondgenootschap van hoofdzakelijk Europese landen en grote beschermheer de VS. Daarom kon er tot dusver ook nog niet over worden besloten en wil hij er ook nog niet in het openbaar over uitweiden, zei hij bij een EU-top in Brussel. "Het is heel belangrijk voor ons om beiden aan boord te hebben, de VS en de Europeanen." De Oekraïense president hamerde erop dat de VS en Europa eensgezind moeten optrekken.
Politieke wil
Een van de manieren waarop Oekraïnes bondgenoten het land kunnen beschermen, is door troepen te sturen die een bestandslijn tussen het Oekraïense leger en het Russische bezettingsleger bewaken. Onder andere Frankrijk heeft dat al geopperd.
Zelensky ziet wel "politieke wil" bij Europese landen om zo de Oekraïense veiligheid te verzekeren. "Er is enige politieke wil, en het besef dat Poetin gevaarlijk is" en dat de Russische president "het niet bij Oekraïne zal laten". De miljoenen Oekraïense vluchtelingen die naar Nederland en andere Europese landen zijn uitgeweken, zullen ook pas terugkeren als het er weer veilig is, onderstreept Zelensky.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal Iran "met volle kracht" blijven aanvallen. Dat zegt premier Benjamin Netanyahu in een televisietoespraak. Volgens de Israëlische leider heeft het land "nog vele doelwitten" om te raken in Iran, om zo het regime te destabiliseren. Ook zei hij dat Israël en de Verenigde Staten inmiddels vrijwel volledig de overmacht hebben in het Iraanse luchtruim.
31 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - Tientallen oud-medewerkers van het wereldberoemde restaurant Noma zijn het slachtoffer geworden van fysiek en verbaal geweld van chef-oprichter René Redzepi. Dat schrijft The New York Times in een groot verhaal over de werkcultuur bij het Michelinrestaurant in Kopenhagen. Volgens de 35 oud-werknemers die de krant sprak, zou personeel onder meer zijn uitgescholden, geslagen en geprikt met keukengerei.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De expertsraad die een nieuwe opperste leider voor Iran moet kiezen, zal binnen een dag samenkomen om tot dat besluit te komen. Dat meldt ayatollah Hossein Mozafari, die deel uitmaakt van de 88-koppige raad van theologen en geestelijken.
3 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Turkije overweegt F-16's naar het noordelijke, door Turkije geclaimde deel van Cyprus te sturen. Dat meldt persbureau AFP op basis van een bron binnen het Turkse ministerie van Defensie.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Door het geweld in Libanon zijn nu bijna een half miljoen mensen op de vlucht geslagen. Dat heeft de Libanese minister Haneen Sayed van Sociale Zaken gezegd op een persconferentie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Claims van president Donald Trump dat paracetamol gevaarlijk is tijdens de zwangerschap, hebben geleid tot een daling in het gebruik in ziekenhuizen door heel de Verenigde Staten. Tussen de toespraak op 22 september en 7 december werd de pijnstiller 10 procent minder verstrekt aan zwangere vrouwen, zo schrijven onderzoekers van de universiteiten van Harvard en Brown in het medische vakblad The Lancet.
4 uur geledenBEIROET (ANP) - Human Rights Watch beschuldigt Israël opnieuw van een oorlogsmisdrijf. Volgens onderzoek van de mensenrechtenorganisatie heeft Israël bij een aanval in Zuid-Libanon "illegaal witte fosformunitie gebruikt". Blootstelling aan witte fosfor kan niet alleen leiden tot verminking, maar soms ook de dood tot gevolg hebben.
4 uur geleden