Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky: VS nodig voor garantie veiligheid, kan EU niet alleen

Zelensky: VS nodig voor garantie veiligheid, kan EU niet alleen

BRUSSEL (ANP) - Europa alleen kan de veiligheid van Oekraïne niet garanderen. Daarvoor zijn echt de Verenigde Staten nodig, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

Oekraïne denkt onder druk van aankomend Amerikaans president Donald Trump steeds meer na over vredesoverleg en een wapenstilstand in de oorlog met aanvaller Rusland. Maar dan moet Rusland niet na een rustpauze alsnog het karwei kunnen afmaken en heeft Oekraïne dus bescherming nodig, waarschuwt Zelensky.

Voor werkelijke veiligheidsgaranties kijkt Oekraïne volgens Zelensky naar de NAVO, het bondgenootschap van hoofdzakelijk Europese landen en grote beschermheer de VS. Daarom kon er tot dusver ook nog niet over worden besloten en wil hij er ook nog niet in het openbaar over uitweiden, zei hij bij een EU-top in Brussel. "Het is heel belangrijk voor ons om beiden aan boord te hebben, de VS en de Europeanen." De Oekraïense president hamerde erop dat de VS en Europa eensgezind moeten optrekken.

Politieke wil

Een van de manieren waarop Oekraïnes bondgenoten het land kunnen beschermen, is door troepen te sturen die een bestandslijn tussen het Oekraïense leger en het Russische bezettingsleger bewaken. Onder andere Frankrijk heeft dat al geopperd.

Zelensky ziet wel "politieke wil" bij Europese landen om zo de Oekraïense veiligheid te verzekeren. "Er is enige politieke wil, en het besef dat Poetin gevaarlijk is" en dat de Russische president "het niet bij Oekraïne zal laten". De miljoenen Oekraïense vluchtelingen die naar Nederland en andere Europese landen zijn uitgeweken, zullen ook pas terugkeren als het er weer veilig is, onderstreept Zelensky.

Meer uit Buitenland

Maandag toch tweede evacuatievlucht vanaf Tenerife

TENERIFE (ANP) - Maandag vertrekken er toch twee evacuatievluchten vanaf Tenerife naar Eindhoven, meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Spaanse eiland. Eerder leek er maar één vliegtuig met opvarenden van het cruiseschip Hondius te gaan. Op het Nederlandse schip brak de Andesvariant van het hantavirus uit.

1 uur geleden
Israëlische minister wijst EU-sancties tegen kolonisten af

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar wijst EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten op de Westoever resoluut af. De sancties werden maandag goedgekeurd door de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten.

1 uur geleden
Schutter Correspondents' Dinner ontkent dat hij Trump wilde doden

WASHINGTON (ANP/RTR) - De man die vorige maand langs de beveiliging van het Amerikaanse Correspondents' Dinner rende en schoten loste, heeft voor de rechter ontkend schuldig te zijn aan alle aanklachten. De 31-jarige Cole Allen is onder meer aangeklaagd voor een moordpoging op president Donald Trump.

1 uur geleden
Rechter doet 15 juni uitspraak in zaak Marius Borg Høiby

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby hoort zijn vonnis op 15 juni. De rechtbank van Oslo heeft dit tegenover het Noorse TV 2 bevestigd. Tegen de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft het Noorse OM zeven jaar en zeven maanden gevangenisstraf geëist.

2 uur geleden
EU-landen eens over sancties gewelddadige Israëlische kolonisten

BRUSSEL (ANP) - Alle 27 EU-landen zijn het maandag eens geworden over sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten. Dat meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. De sancties lagen al langer op tafel, maar werden geblokkeerd door Hongarije. Onder de nieuwe premier Péter Magyar is dat veto opgeheven.

2 uur geleden
VN slaan alarm over burgerdoden door drones in Soedan

GENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties heeft alarm geslagen over het hoge aantal burgerdoden dat in Soedan valt door droneaanvallen. Het gaat dit jaar al om zeker 880 personen, zegt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk.

3 uur geleden
Filipijns parlement stemt in met afzettingsprocedure Sara Duterte

QUEZON CITY (ANP/AFP/RTR) - Een meerderheid van het Filipijnse parlement heeft ingestemd met een afzettingsprocedure tegen vicepresident Sara Duterte. Ze wordt beschuldigd van fraude, corruptie en doodsbedreigingen.

3 uur geleden