Zelensky: VS nodig voor garantie veiligheid, kan EU niet alleen
BRUSSEL (ANP) - Europa alleen kan de veiligheid van Oekraïne niet garanderen. Daarvoor zijn echt de Verenigde Staten nodig, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
Oekraïne denkt onder druk van aankomend Amerikaans president Donald Trump steeds meer na over vredesoverleg en een wapenstilstand in de oorlog met aanvaller Rusland. Maar dan moet Rusland niet na een rustpauze alsnog het karwei kunnen afmaken en heeft Oekraïne dus bescherming nodig, waarschuwt Zelensky.
Voor werkelijke veiligheidsgaranties kijkt Oekraïne volgens Zelensky naar de NAVO, het bondgenootschap van hoofdzakelijk Europese landen en grote beschermheer de VS. Daarom kon er tot dusver ook nog niet over worden besloten en wil hij er ook nog niet in het openbaar over uitweiden, zei hij bij een EU-top in Brussel. "Het is heel belangrijk voor ons om beiden aan boord te hebben, de VS en de Europeanen." De Oekraïense president hamerde erop dat de VS en Europa eensgezind moeten optrekken.
Politieke wil
Een van de manieren waarop Oekraïnes bondgenoten het land kunnen beschermen, is door troepen te sturen die een bestandslijn tussen het Oekraïense leger en het Russische bezettingsleger bewaken. Onder andere Frankrijk heeft dat al geopperd.
Zelensky ziet wel "politieke wil" bij Europese landen om zo de Oekraïense veiligheid te verzekeren. "Er is enige politieke wil, en het besef dat Poetin gevaarlijk is" en dat de Russische president "het niet bij Oekraïne zal laten". De miljoenen Oekraïense vluchtelingen die naar Nederland en andere Europese landen zijn uitgeweken, zullen ook pas terugkeren als het er weer veilig is, onderstreept Zelensky.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sinds de arrestatie van de Venezolaanse president Nicolás Maduro in januari al ruim 1 miljard dollar aan Venezolaanse olie verkocht. In de komende maanden moet daar nog eens circa 5 miljard dollar bijkomen. Dat zei de Amerikaanse minister van Energie Chris Wright in een interview met NBC News.
22 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.
4 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.
4 uur geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op de bijeenkomst van de Defensiecontactgroep voor Oekraïne (UDCG) is donderdag 35 miljard dollar (bijna 30 miljard euro) aan nieuwe militaire hulp voor Oekraïne toegezegd. Dat maakte de Britse minister van Defensie John Healey na afloop bekend. De UDCG is bedoeld om hulp voor Oekraïne in te zamelen en onderling af te stemmen.
6 uur geleden