Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky: VS nodig voor garantie veiligheid, kan EU niet alleen

Zelensky: VS nodig voor garantie veiligheid, kan EU niet alleen

BRUSSEL (ANP) - Europa alleen kan de veiligheid van Oekraïne niet garanderen. Daarvoor zijn echt de Verenigde Staten nodig, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

Oekraïne denkt onder druk van aankomend Amerikaans president Donald Trump steeds meer na over vredesoverleg en een wapenstilstand in de oorlog met aanvaller Rusland. Maar dan moet Rusland niet na een rustpauze alsnog het karwei kunnen afmaken en heeft Oekraïne dus bescherming nodig, waarschuwt Zelensky.

Voor werkelijke veiligheidsgaranties kijkt Oekraïne volgens Zelensky naar de NAVO, het bondgenootschap van hoofdzakelijk Europese landen en grote beschermheer de VS. Daarom kon er tot dusver ook nog niet over worden besloten en wil hij er ook nog niet in het openbaar over uitweiden, zei hij bij een EU-top in Brussel. "Het is heel belangrijk voor ons om beiden aan boord te hebben, de VS en de Europeanen." De Oekraïense president hamerde erop dat de VS en Europa eensgezind moeten optrekken.

Politieke wil

Een van de manieren waarop Oekraïnes bondgenoten het land kunnen beschermen, is door troepen te sturen die een bestandslijn tussen het Oekraïense leger en het Russische bezettingsleger bewaken. Onder andere Frankrijk heeft dat al geopperd.

Zelensky ziet wel "politieke wil" bij Europese landen om zo de Oekraïense veiligheid te verzekeren. "Er is enige politieke wil, en het besef dat Poetin gevaarlijk is" en dat de Russische president "het niet bij Oekraïne zal laten". De miljoenen Oekraïense vluchtelingen die naar Nederland en andere Europese landen zijn uitgeweken, zullen ook pas terugkeren als het er weer veilig is, onderstreept Zelensky.

Meer uit Buitenland

Trump uit opnieuw bedreiging richting Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran opnieuw bedreigd wegens het uitblijven van een vredesdeal. Hij stelt in een bericht op Truth Social dat dat land snel moet handelen.

3 minuten geleden
Frankrijk kondigt deadlines aan voor afbouw kolen, olie en gas

SANTA MARTA (ANP/AFP) - Frankrijk heeft op de conferentie over het afbouwen van fossiele brandstoffen als eerste land een 'routekaart' daarvoor gepresenteerd. Het land wil in de energiesector steenkool uiterlijk in 2030 uitgefaseerd hebben. Voor olie is het voornemen 2045, voor aardgas 2050.

23 minuten geleden
Filmpjes vervangen tanks bij jaarlijkse militaire parade Moskou

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De jaarlijkse militaire parade in Moskou moet het dit keer stellen zonder tanks en andere grote attracties. De Russische krijgsmacht is te druk met Oekraïne.

58 minuten geleden
Ex-president Zuid-Korea krijgt 7 jaar cel voor verzet arrestatie

SEOUL (ANP/AFP) - De afgezette Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol is ook in hoger beroep veroordeeld voor het belemmeren van de rechtsgang. Zijn gevangenisstraf is met twee jaar verhoogd naar zeven jaar. Yoon verzette zich tegen zijn arrestatie in het onderzoek naar de militaire noodtoestand die hij in 2024 uitriep.

1 uur geleden
Bultrug Timmy nog steeds onderweg naar Noordzee

WISMAR (ANP/DPA) - De verzwakte bultrug Timmy is nog steeds onderweg naar de Noordzee. Een reddingsteam sleept de walvis, die wekenlang gestrand was voor de Duitse kust, sinds dinsdag in een drijvend bassin naar diepere wateren.

2 uur geleden
UNICEF: verlies duizenden vrouwelijke leerkrachten in Afghanistan

DEN HAAG (ANP) - Afghanistan dreigt tegen 2030 tot 20.000 vrouwelijke leerkrachten en 5400 vrouwelijke zorgverleners kwijt te raken als de beperkingen op meisjesonderwijs en de arbeidsrestricties voor vrouwen van kracht blijven. Dat heeft grote gevolgen voor de gezondheid en ontwikkeling van meisjes en vrouwen, maar ook voor het land als geheel. Dat blijkt uit een woensdag gepubliceerde analyse van UNICEF.

5 uur geleden
Klimaatdienst: Europa kende vorig jaar 'ongekende hittegolven'

BONN (ANP) - Europa wordt geconfronteerd met steeds ernstigere gevolgen van klimaatverandering. Dat concluderen de Europese klimaatdienst Copernicus en de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) in hun jaarlijkse Staat van het Europese Klimaat. Vorig jaar had het continent onder meer te maken met "ongekende hittegolven", verwoestende bosbranden en een voortdurende afname van de biodiversiteit, schrijven zij.

5 uur geleden