Zelensky volgende week bij Algemene Vergadering van VN
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is volgende week bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Ook zal hij tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten zijn Amerikaanse ambtgenoot Joe Biden ontmoeten. Dat heeft een Oekraïense topfunctionaris gezegd tegen de Amerikaanse nieuwszender NBC.
De functionaris heeft niet gezegd waar de ontmoeting tussen de leiders zal plaatsvinden, maar volgens een Amerikaanse functionaris treffen de twee elkaar in het Witte Huis in Washington. Het is niet bekend hoelang Zelensky in de Verenigde Staten blijft. Hij ontmoette Biden in juli voor het laatst, bij de NAVO-top in Litouwen.
Het wordt Zelensky's tweede bezoek aan de Verenigde Staten sinds de Russische invasie in februari 2022 begon. In december was hij korte tijd in Washington, waar hij Biden ontmoette en het parlement toesprak. Dat was de eerste keer dat hij zijn land in oorlogstijd verliet. Sindsdien heeft hij ook andere landen bezocht, bijvoorbeeld Nederland in mei en augustus.
Aanwezigheid Lavrov
Zelensky's reisplannen worden doorgaans om veiligheidsredenen niet van tevoren gedeeld. VN-topman António Guterres zei woensdag de Oekraïense president in New York te verwachten. Het bezoek was toen nog niet bevestigd door Kyiv. Het is de verwachting dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov ook bij de Algemene Vergadering zal zijn.
De bijeenkomst in New York begint dit jaar op 18 september. Bij de Algemene Vergadering van vorig jaar werd een resolutie aangenomen waarin de illegale annexatie van Oekraïense gebieden door Rusland werd veroordeeld. Het voorstel werd gesteund door 143 van de 193 lidstaten. Vijf landen stemden tegen, naast Rusland ook Belarus, Noord-Korea, Nicaragua en Syrië. 35 landen, waaronder China en India, onthielden zich van stemming. Tien landen waren niet aanwezig.
Meer uit Buitenland
BALTIMORE (ANP/RTR) - Kilmar Abrego Garcia is weer op vrije voeten, nadat een rechter in de Amerikaanse staat Maryland eerder op donderdag zijn vrijlating had bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
23 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.
2 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens een zegsvrouw is de Amerikaanse president Donald Trump extreem gefrustreerd over de Oekraïense en Russische regering, omdat het deze strijdende partijen niet lukt tot een bestand te komen. Inmiddels is Trump op de hoogte van de Oekraïense reactie op de Amerikaanse vredesvoorstellen, aldus de woordvoerster.
4 uur geledenBANGKOK (ANP/DPA/RTR) - Thailand heeft voor het eerst bevestigd dat er burgerslachtoffers zijn gevallen in het opgelaaide grensconflict met Cambodja. Drie burgers aan Thaise zijde kwamen om bij de gevechten, aldus het ministerie van Defensie tegen de krant The Nation. Het aantal gedode Thaise soldaten is opgelopen tot negen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.
6 uur geleden