Zelensky volgende week bij Algemene Vergadering van VN
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is volgende week bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Ook zal hij tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten zijn Amerikaanse ambtgenoot Joe Biden ontmoeten. Dat heeft een Oekraïense topfunctionaris gezegd tegen de Amerikaanse nieuwszender NBC.
De functionaris heeft niet gezegd waar de ontmoeting tussen de leiders zal plaatsvinden, maar volgens een Amerikaanse functionaris treffen de twee elkaar in het Witte Huis in Washington. Het is niet bekend hoelang Zelensky in de Verenigde Staten blijft. Hij ontmoette Biden in juli voor het laatst, bij de NAVO-top in Litouwen.
Het wordt Zelensky's tweede bezoek aan de Verenigde Staten sinds de Russische invasie in februari 2022 begon. In december was hij korte tijd in Washington, waar hij Biden ontmoette en het parlement toesprak. Dat was de eerste keer dat hij zijn land in oorlogstijd verliet. Sindsdien heeft hij ook andere landen bezocht, bijvoorbeeld Nederland in mei en augustus.
Aanwezigheid Lavrov
Zelensky's reisplannen worden doorgaans om veiligheidsredenen niet van tevoren gedeeld. VN-topman António Guterres zei woensdag de Oekraïense president in New York te verwachten. Het bezoek was toen nog niet bevestigd door Kyiv. Het is de verwachting dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov ook bij de Algemene Vergadering zal zijn.
De bijeenkomst in New York begint dit jaar op 18 september. Bij de Algemene Vergadering van vorig jaar werd een resolutie aangenomen waarin de illegale annexatie van Oekraïense gebieden door Rusland werd veroordeeld. Het voorstel werd gesteund door 143 van de 193 lidstaten. Vijf landen stemden tegen, naast Rusland ook Belarus, Noord-Korea, Nicaragua en Syrië. 35 landen, waaronder China en India, onthielden zich van stemming. Tien landen waren niet aanwezig.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een jonge man van 19 is maandag overleden in detentie bij ICE, meldt de Amerikaanse immigratiedienst donderdag. Royer Perez-Jimenez is voor zover bekend de jongste persoon die tijdens de tweede termijn van president Donald Trump is overleden in federale vreemdelingendetentie. Het gaat om het twaalfde sterfgeval dit jaar.
42 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Iran is niet langer in staat om uranium te verrijken. Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een persconferentie. Ook zou het land niet meer in staat zijn om ballistische raketten te produceren. "We zullen doorgaan met het aanvallen van deze faciliteiten, en niet stoppen voordat deze zijn gereduceerd tot as." Dat zal "zolang als nodig" duren, aldus Netanyahu.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat de gesprekken met Rusland over een einde aan de oorlog worden hervat. Hij schrijft op Telegram dat een Oekraïens team onderweg is naar de Verenigde Staten om dit weekend met de Amerikanen te praten over de verdere onderhandelingen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Iran wil van de regering in Berlijn weten welke rol de vliegbasis Ramstein speelt bij de Amerikaanse aanvallen op het land. Ramstein ligt in het westen van Duitsland. Volgens Iran is dat mogelijk in strijd met een resolutie van de Verenigde Naties. Die verbiedt landen om het grondgebied van anderen te gebruiken voor een "daad van agressie" in een derde land.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben ingestemd met de verkoop van 16,5 miljard dollar (14,3 miljard euro) aan militair materieel aan de Verenigde Arabische Emiraten en Koeweit. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben die landen de spullen met spoed nodig. Daarom is het Congres niet om toestemming gevraagd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Japanse premier Sanae Takaichi heeft op bezoek in Washington haar bewondering uitgesproken voor het optreden van de Amerikaanse president Donald Trump op het wereldtoneel. "Ik denk echt dat u de enige bent die wereldvrede kan bereiken", zei ze tegen Trump in het Witte Huis.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt een Amerikaanse F-35 te hebben geraakt en beschadigd. De Amerikaanse krijgsmacht heeft dat niet bevestigd, maar meldt wel dat een gevechtsvliegtuig een noodlanding heeft moeten maken na een vlucht boven Iran. De piloot zou in stabiele toestand verkeren.
2 uur geleden