Zelensky volgende week bij Algemene Vergadering van VN
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is volgende week bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Ook zal hij tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten zijn Amerikaanse ambtgenoot Joe Biden ontmoeten. Dat heeft een Oekraïense topfunctionaris gezegd tegen de Amerikaanse nieuwszender NBC.
De functionaris heeft niet gezegd waar de ontmoeting tussen de leiders zal plaatsvinden, maar volgens een Amerikaanse functionaris treffen de twee elkaar in het Witte Huis in Washington. Het is niet bekend hoelang Zelensky in de Verenigde Staten blijft. Hij ontmoette Biden in juli voor het laatst, bij de NAVO-top in Litouwen.
Het wordt Zelensky's tweede bezoek aan de Verenigde Staten sinds de Russische invasie in februari 2022 begon. In december was hij korte tijd in Washington, waar hij Biden ontmoette en het parlement toesprak. Dat was de eerste keer dat hij zijn land in oorlogstijd verliet. Sindsdien heeft hij ook andere landen bezocht, bijvoorbeeld Nederland in mei en augustus.
Aanwezigheid Lavrov
Zelensky's reisplannen worden doorgaans om veiligheidsredenen niet van tevoren gedeeld. VN-topman António Guterres zei woensdag de Oekraïense president in New York te verwachten. Het bezoek was toen nog niet bevestigd door Kyiv. Het is de verwachting dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov ook bij de Algemene Vergadering zal zijn.
De bijeenkomst in New York begint dit jaar op 18 september. Bij de Algemene Vergadering van vorig jaar werd een resolutie aangenomen waarin de illegale annexatie van Oekraïense gebieden door Rusland werd veroordeeld. Het voorstel werd gesteund door 143 van de 193 lidstaten. Vijf landen stemden tegen, naast Rusland ook Belarus, Noord-Korea, Nicaragua en Syrië. 35 landen, waaronder China en India, onthielden zich van stemming. Tien landen waren niet aanwezig.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
3 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.
5 uur geledenROME (ANP/AFP) - De luchtbasis Ali Al Salem in Koeweit, waar zowel Italiaanse als Amerikaanse troepen zijn gestationeerd, is getroffen door een droneaanval, meldt het Italiaanse leger. Er vielen geen gewonden. De drone "trof een hangar waarin zich een op afstand bestuurd vliegtuig van de Italiaanse Task Force Air (TFA) bevond", schrijft de Italiaanse generaal Luciano Portolano op X. "Dit toestel is daarbij vernietigd."
6 uur geleden