Zelensky volgende week bij Algemene Vergadering van VN
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is volgende week bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Ook zal hij tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten zijn Amerikaanse ambtgenoot Joe Biden ontmoeten. Dat heeft een Oekraïense topfunctionaris gezegd tegen de Amerikaanse nieuwszender NBC.
De functionaris heeft niet gezegd waar de ontmoeting tussen de leiders zal plaatsvinden, maar volgens een Amerikaanse functionaris treffen de twee elkaar in het Witte Huis in Washington. Het is niet bekend hoelang Zelensky in de Verenigde Staten blijft. Hij ontmoette Biden in juli voor het laatst, bij de NAVO-top in Litouwen.
Het wordt Zelensky's tweede bezoek aan de Verenigde Staten sinds de Russische invasie in februari 2022 begon. In december was hij korte tijd in Washington, waar hij Biden ontmoette en het parlement toesprak. Dat was de eerste keer dat hij zijn land in oorlogstijd verliet. Sindsdien heeft hij ook andere landen bezocht, bijvoorbeeld Nederland in mei en augustus.
Aanwezigheid Lavrov
Zelensky's reisplannen worden doorgaans om veiligheidsredenen niet van tevoren gedeeld. VN-topman António Guterres zei woensdag de Oekraïense president in New York te verwachten. Het bezoek was toen nog niet bevestigd door Kyiv. Het is de verwachting dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov ook bij de Algemene Vergadering zal zijn.
De bijeenkomst in New York begint dit jaar op 18 september. Bij de Algemene Vergadering van vorig jaar werd een resolutie aangenomen waarin de illegale annexatie van Oekraïense gebieden door Rusland werd veroordeeld. Het voorstel werd gesteund door 143 van de 193 lidstaten. Vijf landen stemden tegen, naast Rusland ook Belarus, Noord-Korea, Nicaragua en Syrië. 35 landen, waaronder China en India, onthielden zich van stemming. Tien landen waren niet aanwezig.
Meer uit Buitenland
VIACHA (ANP) - Het bevestigde dodental door een explosie op een legerbasis in de Boliviaanse plaats Viacha is opgelopen tot negen. Dat maakten de autoriteiten van het land bekend.
50 minuten geledenMIAMI (ANP) - De zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air dat zondag op de internationale luchthaven van Miami van de landingsbaan schoot en tegen meerdere voertuigen botste, zijn gevonden, aldus voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB Jennifer Homendy maandag.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - Personeel van de Eiffeltoren heeft maandag het werk neergelegd uit verontwaardiging over een besluit om vrouwelijk personeel weg te sturen. Dat gebeurde toen een hindoeïstische groep onlangs de populaire bezienswaardigheid bezocht.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron wil dat de toegang tot sociale media voor jongeren onder de 15 jaar in Europa wordt verboden. Dat blijkt uit een brief die het Franse persbureau AFP heeft ingezien. De brief is gericht aan voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De Franse president vraagt in de brief om een Europese wet, nadat de Franse Grondwettelijke Raad in augustus Frans wetgeving verwierp.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden mensen hebben bij de stadspoort Brandenburger Tor in Berlijn gedemonstreerd tegen de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD). De politie schat dat er ongeveer 5000 demonstranten meededen. Het protest verliep zonder grote incidenten.
7 uur geledenHELSINKI (ANP/DPA) - Finland heeft de bouw afgerond van zo'n 200 kilometer hekwerk aan de grens met Rusland. Het project heeft ongeveer 380 miljoen euro gekost, meldt publieke omroep Yle.
7 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP/RTR) - De veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić is begraven in Servië. Duizenden mensen namen afscheid van hem. Het was een van de grootste openbare begrafenissen in Servië in decennia.
9 uur geleden