Zelensky vindt Hongaar Orbán geen vredesbemiddelaar Oekraïne
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt dat de Hongaarse premier Viktor Orbán niet kan bemiddelen tussen Rusland en Oekraïne om een einde te maken aan de inmiddels ruim 28 maanden durende oorlog. Volgens hem kan die taak alleen worden uitgevoerd door grote machten zoals de Verenigde Staten, China of de Europese Unie.
Orbán bezocht vorige week Kyiv en Moskou voor overleg. Hij had maandag een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Hij beschreef zijn onverwachte reis naar Beijing als de derde etappe van een "vredesmissie".
Zelensky stelde dat alleen machtige economieën of landen met strijdkrachten die veel sterker zijn dan die van Rusland, de bemiddelingstaak aankunnen. Volgens hem zijn Orbáns onderhandelingen met de Russische president Vladimir Poetin niet gecoördineerd met Kyiv. Het bezoek van de Hongaarse leider aan Moskou leidde tot kritiek vanuit de Europese Unie en van de VS.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor zijn bereidheid het bestand met Iran te verlengen. "Ik hoop oprecht dat beide partijen het staakt-het-vuren zullen blijven respecteren en tijdens de tweede gespreksronde die gepland staat in Islamabad een alomvattend 'vredesakkoord' kunnen sluiten om definitief een einde te maken aan het conflict", schreef hij op X.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Britse parlement heeft ingestemd met een levenslang rookverbod voor jongere generaties. Dat betekent dat iedereen die na 2008 is geboren nooit meer tabaksproducten zoals sigaretten mag kopen, schrijven Britse media.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verlengt het bestand met Iran tot het overleg met het land is afgerond. Dat schrijft hij op zijn platform Truth Social.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi heeft kort voor het aflopen van het staakt-het-vuren uitgehaald naar de VS. "Het blokkeren van Iraanse havens is een oorlogsdaad en dus een schending van het bestand. Het aanvallen van een koopvaardijschip en het gijzelen van de bemanning is een nog ernstigere schending", schrijft hij op X.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon zegt een half miljard euro nodig te hebben om de humanitaire crisis in het land te bestrijden. Dat verklaarde premier Nawaf Salam tijdens een persconferentie in Parijs met de Franse president Emmanuel Macron.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Justitie in Iran ontkent dat acht vrouwen op het punt staan geëxecuteerd te worden, nadat de Amerikaanse president Donald Trump om hun vrijlating had gevraagd. "Trump is opnieuw misleid door nepnieuws", staat op de site van de Iraanse rechtspraak, Mizan Online.
7 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Ierland, Slovenië en Spanje vonden bij een vergadering tussen EU-buitenlandministers niet genoeg medestanders om het associatieverdrag tussen de EU en Israël gedeeltelijk op te schorten. Daarvoor is een zogenaamde 'gekwalificeerde meerderheid' van de lidstaten nodig. Die kon als verwacht niet worden gevonden, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas na de bespreking in Luxemburg.
7 uur geleden