Zelensky vindt Hongaar Orbán geen vredesbemiddelaar Oekraïne
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt dat de Hongaarse premier Viktor Orbán niet kan bemiddelen tussen Rusland en Oekraïne om een einde te maken aan de inmiddels ruim 28 maanden durende oorlog. Volgens hem kan die taak alleen worden uitgevoerd door grote machten zoals de Verenigde Staten, China of de Europese Unie.
Orbán bezocht vorige week Kyiv en Moskou voor overleg. Hij had maandag een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Hij beschreef zijn onverwachte reis naar Beijing als de derde etappe van een "vredesmissie".
Zelensky stelde dat alleen machtige economieën of landen met strijdkrachten die veel sterker zijn dan die van Rusland, de bemiddelingstaak aankunnen. Volgens hem zijn Orbáns onderhandelingen met de Russische president Vladimir Poetin niet gecoördineerd met Kyiv. Het bezoek van de Hongaarse leider aan Moskou leidde tot kritiek vanuit de Europese Unie en van de VS.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.
4 uur geledenDOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump houdt vast aan zijn maritieme blokkade van Iran. Dat meldt hij op sociale media nadat Iran had aangekondigd dat commerciële schepen weer door de Straat van Hormuz kunnen varen. Trump schrijft dat de Amerikaanse blokkade "volledig van kracht blijft" tot de "transactie" met Iran voor "100 procent" is voltooid.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgetogen gereageerd op de aankondiging van Iran over het openen van de Straat van Hormuz. Hij deed dat in een bericht op zijn platform Truth Social.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran opent volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gedurende het bestand de Straat van Hormuz voor alle commerciële scheepvaart. Iran had de straat afgesloten voor schepen van vijandelijke staten.
6 uur geleden