Zelensky vestigt opnieuw hoop op Trump voor vredesplan Rusland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - Alleen met veiligheidsgaranties van de Verenigde Staten is het mogelijk een eind te maken aan de oorlog van Oekraïne met Rusland. Dat zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met de Amerikaanse podcaster Lex Fridman dat zondag op YouTube werd gepubliceerd. Daarmee vestigt hij opnieuw de hoop op een beslissende rol voor aankomend president Donald Trump om een eind te maken aan de oorlog.
Zelensky prees Trump, die heeft gezegd snel een eind te kunnen maken aan de oorlog, zonder te zeggen hoe. Hij wil Trump ontmoeten om over een vredesplan te praten en daarna met de Russische president Vladimir Poetin onderhandelen. Hij zei op de aankomend Amerikaanse president te rekenen. Zelensky zei een situatie als met de huidige president Joe Biden te willen voorkomen waarbij sancties en wapenleveranties te laat kwamen.
Ook Europa moet volgens de Oekraïense president een rol spelen in een eventueel vredesproces.
Zelensky zei in het interview dat een staakt-het-vuren zonder veiligheidsgaranties Rusland alleen maar tijd zou geven om te herbewapenen voor een nieuwe aanval.
Gevraagd of hij bij de beëdiging van Trump op 20 januari zal zijn, zei Zelensky dat dat van de oorlog in Oekraïne afhangt en dat hij daarvoor ook een formele uitnodiging van Trump afwacht.
Meer uit Buitenland
ALMOROX (ANP) - Een natuurbrand ten zuidwesten van Madrid bedreigt omliggende bebouwde plaatsen. Een wijk moet helemaal ontruimd en de inwoners van Villa del Prado moeten binnenblijven met hun ramen en deuren dicht. De brand brak woensdag door nog onbekende oorzaak uit ten noorden van Almorox en lijkt zich vooral in oostelijke richting uit te breiden.
1 uur geledenBUSAN (ANP/AFP) - UNESCO heeft de Zuid-Libanese stad Tyrus toegevoegd aan zijn lijst van bedreigd werelderfgoed. Israël heeft de historische stad de afgelopen maanden meermaals gebombardeerd in het conflict met Hezbollah.
3 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse journalist die voor de Duitse wereldomroep (DW) werkt, Alican Uludağ, is onder voorwaarden door de Turkse justitie vrijgelaten. Hij werd dinsdag opnieuw aangehouden in verband met berichten op sociale media. Hij was twee maanden voorwaardelijk op vrije voeten in afwachting van een proces met betrekking tot zijn stellingname of berichtgeving.
7 uur geledenMONROVIA (ANP) - De politie in Liberia zegt dinsdag voor meer dan 300 miljoen dollar aan cocaïne te hebben onderschept in de buurt van de hoofdstad Monrovia, meldt de BBC. Het zou de grootste cocaïnevangst in het land ooit zijn.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - In Frankrijk zijn tijdens de hittegolf van juni 5764 meer sterfgevallen geregistreerd dan normaal, aldus voorlopige cijfers van de Franse gezondheidsautoriteiten. Die noemen de oversterfte onder mensen van 15 jaar en ouder "ongekend".
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt voortaan een brug of elektriciteitscentrale in Iran te bombarderen voor elke Iraanse aanval op een schip in de Straat van Hormuz. Of die aanvallen nu "met een raket, drone of ander wapen" zijn. Dat schrijft hij op zijn Truth Social.
8 uur geledenOSLO (ANP/DPA) - Noorwegen heeft de 77 slachtoffers herdacht van de aanslagen in Oslo en Utøya van vijftien jaar geleden. Er waren meerdere herdenkingen, onder meer in de kathedraal van Oslo, met koning Harald en koningin Sonja onder de aanwezigen.
8 uur geleden