
Zelensky vestigt opnieuw hoop op Trump voor vredesplan Rusland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - Alleen met veiligheidsgaranties van de Verenigde Staten is het mogelijk een eind te maken aan de oorlog van Oekraïne met Rusland. Dat zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met de Amerikaanse podcaster Lex Fridman dat zondag op YouTube werd gepubliceerd. Daarmee vestigt hij opnieuw de hoop op een beslissende rol voor aankomend president Donald Trump om een eind te maken aan de oorlog.
Zelensky prees Trump, die heeft gezegd snel een eind te kunnen maken aan de oorlog, zonder te zeggen hoe. Hij wil Trump ontmoeten om over een vredesplan te praten en daarna met de Russische president Vladimir Poetin onderhandelen. Hij zei op de aankomend Amerikaanse president te rekenen. Zelensky zei een situatie als met de huidige president Joe Biden te willen voorkomen waarbij sancties en wapenleveranties te laat kwamen.
Ook Europa moet volgens de Oekraïense president een rol spelen in een eventueel vredesproces.
Zelensky zei in het interview dat een staakt-het-vuren zonder veiligheidsgaranties Rusland alleen maar tijd zou geven om te herbewapenen voor een nieuwe aanval.
Gevraagd of hij bij de beëdiging van Trump op 20 januari zal zijn, zei Zelensky dat dat van de oorlog in Oekraïne afhangt en dat hij daarvoor ook een formele uitnodiging van Trump afwacht.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ziet Donald Trump graag bij eventuele vredesgesprekken met Rusland in Istanbul. De Amerikaanse president zei eerder dat hij "erover nadacht" om naar Turkije te gaan.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft maandag in een tv-toespraak gezworen om "krachtig" te reageren op elke toekomstige "terroristische aanval" in het conflict met Pakistan. Ook waarschuwde hij dat India geen "nucleaire chantage" tolereert van het buurland.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas heeft de Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander vrijgelaten, heeft de beweging bekendgemaakt. De 21-jarige man is in de Gazastrook overgedragen aan het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC). Israël heeft bevestigd dat een gijzelaar is overgedragen aan het Rode Kruis en naar Israëlische strijdkrachten wordt gebracht.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander reist na zijn vrijlating mogelijk naar Qatar voor een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat berichten meerdere Israëlische media. Voorwaarde is wel dat de gezondheidstoestand van Alexander dat toelaat.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties zoals UNICEF, Artsen zonder Grenzen (AzG), CARE en Oxfam herhalen hun oproep aan Israël om zijn blokkade van de Gazastrook op te heffen. Dat doen ze nu de internationale voedselwaakhond IPC waarschuwt dat hongersnood dreigt door de aanhoudende voedseltekorten.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin heeft boos gereageerd op Europese druk om voor middernacht op maandag in te stemmen met een bestand. "Rusland accepteert geen ultimatums, dat is ongepast. Je kunt niet op zo'n manier tegen Rusland praten", zei woordvoerder Dmitri Peskov.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - Israël heeft rechters van het Internationaal Strafhof (ICC) gevraagd om de arrestatiebevelen tegen premier Benjamin Netanyahu en oud-minister van Defensie Yoav Gallant in te trekken. Die bevelen werden in november uitgevaardigd in een onderzoek naar de oorlog in de Gazastrook.
7 uur geleden