Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky vervangt legerleider Zaloezjny en benoemt opvolger

Zelensky vervangt legerleider Zaloezjny en benoemt opvolger

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de topgeneraal Valeri Zaloezjny vervangen als commandant der strijdkrachten. De generaal Oleksandr Syrsky is benoemd als zijn opvolger. Zelensky heeft Zaloezjny wel gevraagd om onderdeel te blijven van de militaire top, na wekenlange geruchten dat hij zou worden ontslagen.

Zelensky schrijft op X dat hij Zaloezjny donderdag gesproken heeft en hem heeft bedankt voor zijn leiding in de oorlog tegen Rusland de afgelopen twee jaar. Ze hadden het over "vernieuwingen" die nodig zouden zijn bij de leiding van de krijgsmacht. "Dit is het moment voor dergelijke vernieuwing."

In internationale media werd al langer gespeculeerd dat Zaloezjny zou worden vervangen. Hij zou het niet eens zijn met Zelensky over de koers in de oorlog. Het is nog niet duidelijk in welke functie hij nu kan aanblijven in de militaire top. De president zegt donderdag dat er nu een "realistisch en gedetailleerd plan voor op het slagveld" moet komen. Hij prijst defensie omdat het afgelopen jaar is gelukt de controle over het luchtruim te herwinnen, maar is ook kritisch omdat de doelen op de grond niet gehaald zijn. De frontlijn ligt al maanden nagenoeg stil.

Nieuwe tactieken

Zaloezjny zegt in een eigen verklaring ook dat hij een "belangrijk en ernstig gesprek" heeft gehad met Zelensky en dat er beslissingen zijn genomen over nieuwe tactieken en strategieën in de oorlog. "De taken van 2022 zijn anders dan die van 2024. Daarom moet iedereen veranderen en zich ook aanpassen aan nieuwe werkelijkheden, om ook samen te winnen."

Generaal Syrsky was de commandant van de landstrijdkrachten.

Meer uit Buitenland

Stembureaus dicht na lokale verkiezingen in Palestijnse gebieden

RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - In de Palestijnse gebieden zijn de stembureaus gesloten na lokale verkiezingen. Het was de eerste keer in twee decennia dat ook kon worden gestemd in een deel van de Gazastrook, een kustgebied dat sinds 2007 wordt bestuurd door Hamas.

7 uur geleden
Netanyahu beveelt zware aanvallen op Hezbollah

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opdracht gegeven tot "krachtige aanvallen op doelen van Hezbollah in Libanon". Dat staat in een korte officiële verklaring. Er geldt sinds midden april een bestand tussen Libanon en Israël, maar daarmee kwam geen einde aan de strijd tussen Israël en de pro-Iraanse Hezbollahbeweging.

8 uur geleden
Trump: onderhandelaars Witkoff en Kushner gaan niet naar Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.

10 uur geleden
Roemenië protesteert bij Rusland na incident met drones

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.

11 uur geleden
Aanvallen in Mali, leger zegt controle te hebben

BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.

13 uur geleden
Oekraïne wil in Azerbeidzjan met Rusland praten over vrede

BAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.

15 uur geleden
Iraans ministerie: VS willen zonder gezichtsverlies uit de oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.

17 uur geleden