Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky vervangt legerleider Zaloezjny en benoemt opvolger

Zelensky vervangt legerleider Zaloezjny en benoemt opvolger

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de topgeneraal Valeri Zaloezjny vervangen als commandant der strijdkrachten. De generaal Oleksandr Syrsky is benoemd als zijn opvolger. Zelensky heeft Zaloezjny wel gevraagd om onderdeel te blijven van de militaire top, na wekenlange geruchten dat hij zou worden ontslagen.

Zelensky schrijft op X dat hij Zaloezjny donderdag gesproken heeft en hem heeft bedankt voor zijn leiding in de oorlog tegen Rusland de afgelopen twee jaar. Ze hadden het over "vernieuwingen" die nodig zouden zijn bij de leiding van de krijgsmacht. "Dit is het moment voor dergelijke vernieuwing."

In internationale media werd al langer gespeculeerd dat Zaloezjny zou worden vervangen. Hij zou het niet eens zijn met Zelensky over de koers in de oorlog. Het is nog niet duidelijk in welke functie hij nu kan aanblijven in de militaire top. De president zegt donderdag dat er nu een "realistisch en gedetailleerd plan voor op het slagveld" moet komen. Hij prijst defensie omdat het afgelopen jaar is gelukt de controle over het luchtruim te herwinnen, maar is ook kritisch omdat de doelen op de grond niet gehaald zijn. De frontlijn ligt al maanden nagenoeg stil.

Nieuwe tactieken

Zaloezjny zegt in een eigen verklaring ook dat hij een "belangrijk en ernstig gesprek" heeft gehad met Zelensky en dat er beslissingen zijn genomen over nieuwe tactieken en strategieën in de oorlog. "De taken van 2022 zijn anders dan die van 2024. Daarom moet iedereen veranderen en zich ook aanpassen aan nieuwe werkelijkheden, om ook samen te winnen."

Generaal Syrsky was de commandant van de landstrijdkrachten.

Meer uit Buitenland

Trump: Spanje moet net zoveel uitgeven aan defensie als de rest

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump roept Spanje op zijn verzet tegen de nieuwe NAVO-norm te staken. "Ik vind dat Spanje moet betalen wat de rest betaalt", zei Trump tegen journalisten. "Spanje is berucht omdat het zo weinig betaalt."

3 uur geleden
Armeense premier spreekt van 'historische' ontmoeting met Erdogan

ISTANBUL (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft tijdens een zeldzaam bezoek aan Turkije met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan gesproken over het verbeteren van de betrekkingen. Volgens Armenië was het een "historische" ontmoeting tussen de leiders van de twee buurlanden, die historisch een zeer moeizame relatie hebben.

4 uur geleden
Europese ministers willen meer gesprekken met Iran

GENÈVE (ANP/DPA/RTR) - De Franse, Duitse en Britse minister van Buitenlandse Zaken hebben na een overleg met hun Iraanse ambtgenoot gezegd dat ze de gesprekken met Iran over het nucleaire programma gaande willen houden. De ministers spraken vrijdag in Genève, samen met EU-buitenlandchef Kaja Kallas, drie uur lang over de oorlog tussen Iran en Israël en over hoe die diplomatiek beëindigd zou kunnen worden. De Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi zei na afloop ook bereid te zijn om verder te praten.

5 uur geleden
Rechter VS beveelt vrijlating pro-Palestijnse activist Khalil

NEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft bevolen dat de prominente pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil wordt vrijgelaten.

5 uur geleden
Israëlische legerchef waarschuwt voor langdurige oorlog met Iran

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider Eyal Zamir zei vrijdag dat zijn land zich moet voorbereiden op een langdurige oorlog met Iran.

7 uur geleden
Spaanse koning wijst juist op noodzaak NAVO en sterkere defensie

BRUGGE (ANP) - De Spaanse koning Felipe heeft gewaarschuwd dat het versterken van de Europese defensie een "reële en dreigende noodzaak" is. Dat zei de Spaanse vorst in een toespraak bij het Europacollege in Brugge. Het Spaanse kabinet verzet zich binnen de NAVO juist tegen hogere defensiebudgetten. Daarmee dreigt het de komende NAVO-top in Den Haag te verstoren.

7 uur geleden
President Roemenië benoemt na lange onderhandelingen premier

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - De Roemeense president Nicusor Dan heeft de liberale politicus Ilie Bolojan benoemd als nieuwe premier. Zijn benoeming volgt op wekenlange onderhandelingen gericht op het vormen van een nieuwe regering na maanden van politieke onrust.

8 uur geleden