Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky vervangt legerleider Zaloezjny en benoemt opvolger

Zelensky vervangt legerleider Zaloezjny en benoemt opvolger

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de topgeneraal Valeri Zaloezjny vervangen als commandant der strijdkrachten. De generaal Oleksandr Syrsky is benoemd als zijn opvolger. Zelensky heeft Zaloezjny wel gevraagd om onderdeel te blijven van de militaire top, na wekenlange geruchten dat hij zou worden ontslagen.

Zelensky schrijft op X dat hij Zaloezjny donderdag gesproken heeft en hem heeft bedankt voor zijn leiding in de oorlog tegen Rusland de afgelopen twee jaar. Ze hadden het over "vernieuwingen" die nodig zouden zijn bij de leiding van de krijgsmacht. "Dit is het moment voor dergelijke vernieuwing."

In internationale media werd al langer gespeculeerd dat Zaloezjny zou worden vervangen. Hij zou het niet eens zijn met Zelensky over de koers in de oorlog. Het is nog niet duidelijk in welke functie hij nu kan aanblijven in de militaire top. De president zegt donderdag dat er nu een "realistisch en gedetailleerd plan voor op het slagveld" moet komen. Hij prijst defensie omdat het afgelopen jaar is gelukt de controle over het luchtruim te herwinnen, maar is ook kritisch omdat de doelen op de grond niet gehaald zijn. De frontlijn ligt al maanden nagenoeg stil.

Nieuwe tactieken

Zaloezjny zegt in een eigen verklaring ook dat hij een "belangrijk en ernstig gesprek" heeft gehad met Zelensky en dat er beslissingen zijn genomen over nieuwe tactieken en strategieën in de oorlog. "De taken van 2022 zijn anders dan die van 2024. Daarom moet iedereen veranderen en zich ook aanpassen aan nieuwe werkelijkheden, om ook samen te winnen."

Generaal Syrsky was de commandant van de landstrijdkrachten.

Meer uit Buitenland

Dodental overstroming Texas stijgt, 9 kinderen onder slachtoffers

AUSTIN (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na de overstroming in de Amerikaanse staat Texas is opgelopen naar 27. Onder de doden zijn negen kinderen, maakte de politie bekend.

1 uur geleden
VK herstelt diplomatieke relaties met Syrië

DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk herstelt de diplomatieke betrekkingen met Syrië. De Britse minister van Buitenlandse Zaken David Lammy zei dat na een ontmoeting met de Syrische leider Ahmed al-Sharaa in Damascus.

2 uur geleden
Turkije wil dat Trump ingrijpt bij dodelijke incidenten Gaza-hulp

ANKARA (ANP/AFP/BELGA) - Turkije wil dat de Verenigde Staten ingrijpen bij de dodelijke incidenten rond de hulpverlening in de Gazastrook, onder meer bij de Amerikaanse particuliere organisatie Gaza Humanitarian Foundation (GHF). De Turkse president Erdogan zegt dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft gevraagd een ​​einde te maken aan de schietpartijen bij distributiecentra, meldt het Turkse staatspersagentschap Anadolu.

3 uur geleden
Hulporganisatie Gaza meldt aanval op Amerikaanse hulpverleners

GAZA (ANP/RTR/AFP) - Een omstreden, door Israël gesteunde Amerikaanse hulporganisatie voor Palestijnen in de Gazastrook meldt dat twee Amerikaanse hulpverleners gewond zijn geraakt bij een gerichte terroristische aanslag. Twee mensen zouden twee handgranaten hebben gegooid bij een verdeelpunt in het zuidelijke Khan Younis. De Amerikanen raakten gewond, maar zijn niet in levensgevaar, aldus de particuliere, eerder dit jaar opgerichte Gaza Humanitarian Foundation (GHF).

6 uur geleden
Australische politie onderzoekt brandstichting synagoge Melbourne

MELBOURNE (ANP/RTR) - De Australische autoriteiten hebben zaterdag scherp gereageerd op een vermoedelijke brandstichting bij een synagoge in Melbourne vrijdagavond, terwijl zich op dat moment ongeveer twintig mensen in het gebouw bevonden. De politie vermoedt dat het gaat om een doelgerichte aanval met een antisemitisch motief.

6 uur geleden
Ryanair: brandmelding in vliegtuig op Mallorca was loos alarm

PALMA DE MALLORCA (ANP/DPA) - De brandmelding die leidde tot een evacuatie aan boord van een vliegtuig van Ryanair op Mallorca was volgens de luchtvaartmaatschappij loos alarm. De mensen die gewond raakten, zouden verwondingen hebben opgelopen tijdens de evacuatie, zegt het Ierse bedrijf.

8 uur geleden
Dalai Lama hoopt 130 jaar oud te worden

DHARAMSHALA (ANP/RTR) - De dalai lama hoopt naar eigen zeggen nog zeker veertig jaar te leven. Deze week zette de spiritueel leider van de Tibetaanse boeddhisten uiteen wat er gebeurt als hij overlijdt, in aanloop naar zijn 90ste verjaardag, zondag. Dat was niet omdat hij snel denkt te overlijden, verzekerde hij honderden toehoorders.

11 uur geleden