Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky veroordeelt 'terroristische aanvallen' op Cherson

Zelensky veroordeelt 'terroristische aanvallen' op Cherson

CHERSON (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft beschietingen op de zuidelijke stad Cherson, waarbij eerder zaterdag drie doden vielen, scherp veroordeeld. Het gaat volgens hem om "brute terroristische aanvallen" van pro-Russische eenheden.

De slachtoffers zaten in een auto die door de Russen werd beschoten en in brand vloog, zeiden regionale autoriteiten. Meerdere auto’s werden getroffen en drie andere mensen raakten gewond. Volgens Zelensky waren de inzittenden naar een winkel gegaan om boodschappen te doen. "Ik wil al onze steden en gemeenschappen steunen die het slachtoffer zijn van brute terroristische aanvallen", aldus de president in zijn dagelijkse videoboodschap.

Zelensky noemt Rusland een "slechte staat", die wapens gebruikt om "leven te vernietigen en niets menselijks achter te laten". "Ruïnes, puin en granaatinslagen in de grond zijn een zelfportret van Rusland", zei het Oekraïense staatshoofd.

Donderdag meldde Kyiv ook al dat drie mensen in Cherson om het leven waren gekomen door Russische artillerie. Sinds de Russische troepen de stad eind vorig jaar hebben verlaten, nemen ze Cherson regelmatig onder vuur vanaf de andere kant van de rivier de Dnjepr. Cherson is deel van het gebied dat Rusland zei te annexeren, maar dat daarna door de Oekraïners is heroverd.

Meer uit Buitenland

Zweedse verkiezingswinnaar wil land in nieuwe richting leiden

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.

1 uur geleden
Nederlandse EP'ers positief over innige samenwerking EU-Canada

STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".

1 uur geleden
Ierland doet niet mee aan het Eurovisie Songfestival

DUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.

2 uur geleden
Oppositie wint Zweedse verkiezingen, premier Kristersson stapt op

STOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.

2 uur geleden
EP: EU-buitengrens moet beter beschermd, sluit hekken niet uit

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept de Europese Commissie en de EU-lidstaten op de Europese buitengrenzen beter te beschermen, door onder meer extra geld vrij te maken voor infrastructuur aan de buitengrenzen. Daarbij kan aan hekken worden gedacht. Daarnaast moet de EU-grensbewakingsdienst Frontex meer capaciteit krijgen, stelt het parlement in een verklaring die donderdag met 339 stemmen voor en 225 tegen is aangenomen.

3 uur geleden
Rusland: nieuwe sancties VS maken vredesdeal Oekraïne lastiger

MOSKOU (ANP/RTR) - Nieuwe Amerikaanse sancties tegen Rusland gaan het lastiger maken om tot een vredesakkoord in Oekraïne te komen, meldt het Kremlin. De Verenigde Staten namen woensdag een ingrijpend sanctiepakket tegen Rusland aan. "Het valt in de categorie onvriendelijke daden", aldus woordvoerder Dmitri Peskov.

4 uur geleden
Canadese premier verwelkomt idee van geassocieerd lidmaatschap EU

STRAATSBURG (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen verwelkomd om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de Europese Unie te maken. Hij zei tijdens een toespraak in het Europees Parlement dat Canada en de EU samen sterker staan en van elkaar kunnen profiteren.

4 uur geleden