Zelensky: verlies gerechtigheid voor Oekraïne niet uit het oog
DEN HAAG (ANP) - Landen moeten zich onverminderd blijven inspannen om te zorgen dat Russische oorlogsmisdaders worden vervolgd, zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap. De Oekraïense president richt zich tot de gasten van een conferentie in het World Forum in Den Haag die in het teken staat van gerechtigheid in Oekraïne. Elke toekomstige agressor moet weten dat zijn daden niet ongestraft blijven, bepleit Zelensky.
Zelensky was enkele dagen geleden in Boetsja, de plaats waar kort na de inval een bloedbad plaatsvond. "Zelfs nu hebben we niet iedereen geïdentificeerd die is vermoord door Russische soldaten", zegt hij. Dat laat volgens hem zien dat nog veel werk te doen is om de Oekraïners hun gerechtigheid te brengen.
"Laat de echte vrede sneller hersteld worden", spreekt de Oekraïense president de genodigden toe. "En laat iedereen die de vrede heeft vernield echt vrezen om in Den Haag voor het gerecht worden gebracht."
Voorspelbaarder
Dat is volgens Zelensky niet alleen in het belang van Oekraïne, maar van de hele internationale gemeenschap. De internationale politiek zou voorspelbaarder worden als Russische oorlogsmisdadigers worden berecht, zegt de president.
De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmytro Koeleba vindt bijvoorbeeld dat meer arrestatiebevelen moeten worden uitgevaardigd tegen Russische oorlogsmisdadigers door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Het hof heeft al verzocht om de arrestatie van de Russische president Vladimir Poetin.
Onderzoekscapaciteit vergroten
Demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz waarschuwt dat mensen niet onverschillig moeten worden over de oorlog in Oekraïne, nu ze twee jaar na de inval door Rusland zijn bekomen van de schok. "Maar voor de Oekraïners gaan de verschrikkingen door."
Tijdens de conferentie zal onder meer worden besproken hoe de onderzoekscapaciteit van Oekraïne kan worden vergroot. Daarnaast is een register opengesteld waarin Oekraïners door de oorlog schade aan hun huis op kunnen geven.
Vergoeding
Een volgende stap is om te zorgen dat de schade ook daadwerkelijk wordt vergoed, zegt minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken). Daar kunnen bijvoorbeeld bevroren Russische tegoeden voor worden aangewend, oppert ze. Ze geeft toe dat het niet vandaag op morgen geregeld is.
Desalniettemin is het volgens Bruins Slot "heel belangrijk" om nu te beginnen met het inventariseren van de schade. "Nu worden die vreselijke misdaden gepleegd", zegt ze.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De ANWB maakt zich zorgen over het feit dat mogelijk het noodsysteem van 2 miljoen auto's in Nederland vanaf eind 2027 niet meer werkt door het uitschakelen van het 2G-mobiele netwerk. Het noodsysteem eCall, dat sinds 2018 verplicht is in nieuwe auto's, werkt niet op modernere mobiele netwerken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 45-jarige vrouw uit Amsterdam is vrijdag vermoedelijk om het leven gebracht door haar partner. De 46-jarige man is opgepakt. Hij mag voorlopig alleen contact hebben met zijn advocaat. Daarom meldt de politie zaterdag verder nog niets over de zaak.
9 uur geledenNOARDBURGUM (ANP) - Het slachtoffer van het steekincident in het Friese dorp Noardburgum van afgelopen nacht is een minderjarige jongen. Dat meldt de politie. In totaal zijn acht mensen aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij de zaak.
10 uur geledenARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.
1 dag geleden