Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky: verlies gerechtigheid voor Oekraïne niet uit het oog

Zelensky: verlies gerechtigheid voor Oekraïne niet uit het oog

DEN HAAG (ANP) - Landen moeten zich onverminderd blijven inspannen om te zorgen dat Russische oorlogsmisdaders worden vervolgd, zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap. De Oekraïense president richt zich tot de gasten van een conferentie in het World Forum in Den Haag die in het teken staat van gerechtigheid in Oekraïne. Elke toekomstige agressor moet weten dat zijn daden niet ongestraft blijven, bepleit Zelensky.

Zelensky was enkele dagen geleden in Boetsja, de plaats waar kort na de inval een bloedbad plaatsvond. "Zelfs nu hebben we niet iedereen geïdentificeerd die is vermoord door Russische soldaten", zegt hij. Dat laat volgens hem zien dat nog veel werk te doen is om de Oekraïners hun gerechtigheid te brengen.

"Laat de echte vrede sneller hersteld worden", spreekt de Oekraïense president de genodigden toe. "En laat iedereen die de vrede heeft vernield echt vrezen om in Den Haag voor het gerecht worden gebracht."

Voorspelbaarder

Dat is volgens Zelensky niet alleen in het belang van Oekraïne, maar van de hele internationale gemeenschap. De internationale politiek zou voorspelbaarder worden als Russische oorlogsmisdadigers worden berecht, zegt de president.

De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmytro Koeleba vindt bijvoorbeeld dat meer arrestatiebevelen moeten worden uitgevaardigd tegen Russische oorlogsmisdadigers door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Het hof heeft al verzocht om de arrestatie van de Russische president Vladimir Poetin.

Onderzoekscapaciteit vergroten

Demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz waarschuwt dat mensen niet onverschillig moeten worden over de oorlog in Oekraïne, nu ze twee jaar na de inval door Rusland zijn bekomen van de schok. "Maar voor de Oekraïners gaan de verschrikkingen door."

Tijdens de conferentie zal onder meer worden besproken hoe de onderzoekscapaciteit van Oekraïne kan worden vergroot. Daarnaast is een register opengesteld waarin Oekraïners door de oorlog schade aan hun huis op kunnen geven.

Vergoeding

Een volgende stap is om te zorgen dat de schade ook daadwerkelijk wordt vergoed, zegt minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken). Daar kunnen bijvoorbeeld bevroren Russische tegoeden voor worden aangewend, oppert ze. Ze geeft toe dat het niet vandaag op morgen geregeld is.

Desalniettemin is het volgens Bruins Slot "heel belangrijk" om nu te beginnen met het inventariseren van de schade. "Nu worden die vreselijke misdaden gepleegd", zegt ze.

Meer uit Binnenland

Verdachte verkrachtingen Goudswaard is dakloze uit Hoeksche Waard

GOUDSWAARD (ANP) - De 29-jarige man die wordt verdacht van een dubbele verkrachting in het Zuid-Hollandse Goudswaard is een thuisloze inwoner van de gemeente Hoeksche Waard. Dat meldt buurgemeente Nissewaard. Wel verbleef de man wisselende periodes in Spijkenisse.

57 minuten geleden
Geen treinverkeer Sloterdijk-Schiphol door drie wisselstoringen

AMSTERDAM (ANP) - Tussen de stations Amsterdam Sloterdijk en Schiphol rijden er naar verwachting tot in de loop van dinsdagavond geen treinen, meldt ProRail. Tijdens een inspectie zijn bij drie verschillende wissels dezelfde technische problemen ontdekt.

2 uur geleden
Man (21) opgepakt voor schietincident winkelcentrum Arnhem

ARNHEM (ANP) - Een 21-jarige man uit Zoetermeer is vorige week woensdag opgepakt in verband met een schietincident in het winkelcentrum Kronenburg in Arnhem, meldt de politie dinsdag. Hierbij raakte op zaterdag 21 februari een omstander lichtgewond.

3 uur geleden
OM gaat niet in hoger beroep in Barendrechtse zedenzaak

ROTTERDAM (ANP) - Het OM gaat niet in hoger beroep in de Barendrechtse zedenzaak. Vorige week kreeg de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.

3 uur geleden
Twee mannen (22) uit Arnhem aangehouden in sextortionzaak

ARNHEM (ANP) - In een onderzoek naar sextortion, waarin meerdere aangiftes werden gedaan, zijn dinsdag twee mensen aangehouden. Het gaat om mannen van 22, beide afkomstig uit Arnhem. Ze worden ervan verdacht meerdere slachtoffers te hebben afgeperst, meldt de politie.

3 uur geleden
Eerder al resten gevonden op vindplaats voet vermiste tiener

BREDA (ANP) - In een aftakking van de Beneden-Merwede waar vorige week maandag een schoen met een voet van de sinds december 2023 vermiste 16-jarige Yoran Krol werd gevonden, heeft de politie eerder nog een schoen met daarin een voet van een andere vermiste persoon gevonden. Het gaat om de 75-jarige Marijke die in maart 2024 vermist raakte, meldt de politie dinsdag.

3 uur geleden
Verdachte misbruikzaak oppaskinderen: walgelijke en laffe daad

DEN BOSCH (ANP) - In Den Bosch is het hoger beroep begonnen in de zaak over het seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven. "Het is een walgelijke en laffe daad dat ik zoveel leed heb toegebracht. Ik heb ze pijn gedaan, angsten bezorgd en beschadigd. Er is geen enkel excuus voor wat ik heb gedaan", zei verdachte Nancy D. (57) bij aanvang. "Samen vormden we een giftige cocktail, waarbij slachtoffers zijn gevallen", zei verdachte Peter S. (62) op de eerste zittingsdag.

6 uur geleden