Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky: veiligheidsgaranties zijn sleutel tot vrede

Zelensky: veiligheidsgaranties zijn sleutel tot vrede

KYIV (ANP) - Vrede in Oekraïne kan niet worden bereikt zonder stevige veiligheidsgaranties, zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in Kyiv. "Veiligheidsgaranties zijn de sleutel tot vrede." Vrede kan niet "in één uur of in één dag, vandaag, morgen of overmorgen worden bereikt", zei Zelensky. Als iemand dat probeert, "dan zal dat niet werken", zei hij tijdens een persconferentie, waarbij ook de EU-top en verscheidene Europese regeringsleiders aanwezig waren.

Hij doelde, zonder hem bij naam te noemen, op de Amerikaanse president Donald Trump. Tijdens en na de Amerikaanse verkiezingen verklaarde Trump snel voor vrede tussen Oekraïne en Rusland te zullen zorgen. Zelensky benadrukte dat er een duurzame en blijvende vrede moet worden bereikt en niet alleen een staakt-het-vuren. Ervaringen uit het verleden hebben geleerd dat Rusland dat schendt, zei Zelensky.

De simpelste en goedkoopste manier om Oekraïne de noodzakelijke veiligheidsgaranties te geven, is lidmaatschap van de NAVO, liet hij verder weten. Dat benadrukte EU-buitenlandchef Kaja Kallas eerder maandag in Brussel. De Amerikanen willen dat Oekraïne die wens opgeeft.

Zelensky zei ook dat Oekraïne zo snel mogelijk lid moet worden van de Europese Unie. Volgens voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is Oekraïne goed op weg. Als het land op deze manier doorgaat kan het "misschien" al voor 2030 toetreden tot de Europese Unie, aldus Von der Leyen.

Meer uit Buitenland

VN-assemblee wil dat Palestijnse leider via video toespraak houdt

NEW YORK (ANP/AFP) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft ervoor gestemd dat de Palestijnse leider Mahmoud Abbas de vergadering via een videoverbinding toespreekt. "De staat Palestina mag een van tevoren opgenomen toespraak van zijn president toesturen", zo luidde de boodschap van de Algemene Vergadering. Die wordt dan komende week in de vergaderzaal getoond.

44 minuten geleden
Kallas: Poetin test Westen met schendingen luchtruim

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas noemt de Russische schendingen van het Estse luchtruim "een extreem gevaarlijke provocatie". Volgens haar probeert de Russische president Vladimir Poetin het Westen te "testen" met dit soort acties. "We moeten geen zwakte tonen", schrijft ze op X.

46 minuten geleden
VN-Veiligheidsraad stelt sancties tegen Iran in om nucleaire deal

NEW YORK (ANP/AFP/RTR/DPA) - De VN-Veiligheidsraad heeft besloten de sancties die het eerder oplegde aan Iran, opnieuw in te stellen. Een voorstel om de sancties te laten vervallen, is verworpen. Tenzij binnen een paar dagen een andere uitweg wordt gevonden, gaan daarmee de sancties aan het eind van de maand weer in.

1 uur geleden
Irak claimt uitschakelen prominente commandant Islamitische Staat

BAGDAD (ANP/RTR) - Irak claimt in buurland Syrië samen met een door de VS geleide coalitie een belangrijke commandant te hebben gedood van de terroristische beweging Islamitische Staat. De Iraakse antiterrorismebestrijders melden dat commandant Omar Abdul Qader Bassam is gedood. Hij wordt ook Abdul Rahman al-Halabi genoemd.

1 uur geleden
Estland meldt schending luchtruim door 3 Russische straaljagers

TALLINN (ANP/RTR/AFP) - De Estse regering meldt dat het luchtruim geschonden is door drie Russische MiG-gevechtsvliegtuigen. Die zouden vrijdag twaalf minuten boven de Finse Golf hebben gevlogen. Estland noemt de schending "ongekend brutaal".

1 uur geleden
Media: Berlijn desnoods zonder Parijs verder met nieuw vliegtuig

BERLIJN (ANP) - Duitsland overweegt zonder Frankrijk verder te werken aan een nieuw Europees gevechtsvliegtuig. Er is zoveel ruzie over de verdeling van het werk, dat Duitsland Frankrijk liever inruilt voor het VK of Zweden, zeggen ingewijden tegen Politico en andere media.

2 uur geleden
Ook België rust fregatten uit met afleidingsmiddelen

BRUSSEL (ANP) - België koopt afleidings- en misleidingsmiddelen om de fregatten te beschermen die het samen met Nederland laat bouwen. De 'decoy-verdedigingssystemen' doen zich bijvoorbeeld voor als echte doelwitten en zetten de vijand zo op het verkeerde been. Nederland besloot al meteen om zijn nieuwe fregatten ermee uit te rusten.

3 uur geleden