Zelensky: twee journalisten gedood door Russische drone
KYIV (ANP) - Twee Oekraïense journalisten zijn donderdag omgekomen door een Russische aanval, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op sociale media. Het gaat om Olena Hoebanova en cameraman Yevhen Karmazin. Een derde journalist, Oleksandr Kolytsjev, raakte door dezelfde aanval gewond.
De aanval vond plaats in de oostelijke stad Kramatorsk. De auto van Oekraïense verslaggevers van Freedom TV werd daar volgens Zelensky "direct" getroffen door een Russische drone.
De journalisten hebben meegewerkt aan de Nederlandse documentaire 'Patatje Oorlog', die twee weken geleden is uitgezonden door BNNVARA. Daarin zijn twee Nederlanders te zien die met hun snackkar naar Oekraïne vertrokken om de mensen daar te helpen. Volgens de makers van de documentaire, Pamela Sturhoofd en Jessica van Tijn, speelden de journalisten drie jaar lang een grote rol bij de productie.
135 mediamedewerkers gedood
Dankzij deze journalisten "konden wij hun bijzondere werk in beeld brengen", aldus de documentairemakers. "Het is opnieuw een pijnlijke herinnering aan de risico's die onze collega's dagelijks nemen om de waarheid te blijven vertellen." Olena Hoebanova is ook meerdere keren in de documentaire te zien, onder andere wanneer ze bloemen neerlegt na een Russische aanval in Kramatorsk.
Volgens Zelensky heeft Rusland tijdens de oorlog al 135 mediamedewerkers gedood. De Oekraïense president spreekt van "een bewuste Russische strategie om alle onafhankelijke stemmen die verslag doen van Ruslands oorlogsmisdaden in Oekraïne het zwijgen op te leggen".
Meer uit Buitenland
HONGKONG (ANP/RTR) - De Hongkongse regering streeft ernaar het onafhankelijke onderzoek naar de dodelijke brand in de miljoenenstad binnen negen maanden af te ronden, zegt leider John Lee. De brand van eind november kostte zeker 160 mensen het leven.
22 minuten geledenHACHINOHE (ANP/AFP) - Het noorden van Japan is opgeschrikt door een aardbeving met een kracht van 6.7, meldt het Japanse meteorologische agentschap. Er was een tsunamiwaarschuwing van kracht, maar die werd later ingetrokken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten bereiden zich voor om de komende weken meer olietankers in beslag te nemen voor de kust van Venezuela. Dat meldt persbureau Reuters op basis van zes bronnen. Een vermindering of stopzetting van de Venezolaanse olie-export zou de financiën van het Zuid-Amerikaanse land onder druk zetten. Olie is de belangrijkste bron van inkomsten voor de regering van president Nicolás Maduro.
3 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - De Thaise premier Anutin Charnvirakul, die pas drie maanden in functie is, heeft het parlement ontbonden. Dit blijkt uit een koninklijk decreet, dat de weg vrijmaakt voor algemene verkiezingen.
3 uur geledenBALTIMORE (ANP/RTR) - Kilmar Abrego Garcia is weer op vrije voeten, nadat een rechter in de Amerikaanse staat Maryland eerder op donderdag zijn vrijlating had bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.
11 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.
13 uur geleden