Zelensky: teruggetrokken uit Avdiivka om levens te redden
MÜNCHEN (ANP/AFP/RTR) - Militairen moesten uit de Oost-Oekraïense stad Avdiivka terugtrekken om levens te redden, zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op de veiligheidsconferentie in München. "Onze mensen redden is onze belangrijkste taak."
Zelensky benadrukte dat Rusland daarmee volgens hem niets heeft gewonnen. "Wij besloten ons terug te trekken, dat betekent niet dat Rusland iets heeft veroverd." De president wees op de lange strijd die is gestreden om Avdiivka, wat volgens Zelensky getuigt van het sterke verzet tegen de Russische invasie.
Zelensky deed ook een beroep op bondgenoten om de militaire steun niet te laten verslappen. "Helaas wordt Oekraïne in een kunstmatige toestand van tekorten aan wapens gehouden", zei de president. Hij doelde daarmee waarschijnlijk onder andere op de vastgelopen gesprekken in de Verenigde Staten waar een steunpakket door Republikeinen wordt tegengehouden.
Volgens Zelensky kan de Russische president Vladimir Poetin zijn oorlog in Oekraïne alleen maar doorzetten door een scheve verhouding in bewapening. Hij stelde dat meer langeafstandswapens en artillerie nodig zijn om de Russische strijdkrachten uit Oekraïne te kunnen verdrijven. Westerse bondgenoten zouden dergelijke wapens moeten leveren. "Vraag niet aan Oekraïne wanneer de oorlog voorbij is. Vraag jezelf af waarom Poetin nog steeds in staat is om door te gaan", zei Zelensky.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.
4 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.
26 minuten geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."
2 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeling van oud-president Jair Bolsonaro definitief is. Dat betekent dat Bolsonaro niet meer in beroep kan tegen zijn straf voor het beramen van een coup.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil met meerdere Europese leiders naar de Amerikaanse president Donald Trump voor overleg over het Amerikaanse vredesplan met Rusland. Volgens de Oekraïense leider is zijn regering klaar om verder te gaan met het voorgestelde akkoord, dat na onderling overleg is aangepast. Hij wil de openstaande gevoelige punten bespreken met Trump, waarbij volgens hem ook Europese bondgenoten aanwezig moeten zijn.
2 uur geleden