Zelensky tekent na deal met Duitsland ook pact met Frankrijk
PARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft samen met zijn Franse collega Emmanuel Macron zijn handtekening gezet onder een nieuw veiligheidspact tussen beide landen. Eerder op de dag sloot hij al een zelfde soort deal met Duitsland.
Frankrijk belooft Oekraïne verder te helpen in de oorlog die het land uitvecht met Rusland. Er zal onder meer samengewerkt worden aan de training van soldaten en in de industrie om militaire middelen te produceren. Parijs zegt toe het komende jaar 3 miljard euro extra aan militaire steun te leveren. De prioriteit zal gegeven worden aan de levering van luchtafweer, artillerie, gepantserde voertuigen en langeafstandsraketten.
In het akkoord staat ook dat er een pad voor Oekraïne is naar een toekomstig NAVO-lidmaatschap.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".
2 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Egypte meldt dat overeenstemming is bereikt over de leden van het vijftienkoppige Palestijnse technocratische comité dat de Gazastrook moet besturen. Dat moet dienen als overgangsautoriteit in het Palestijnse gebied, dat nu nog onder controle staat van Hamas.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR) - Enkele officieren van het Zweedse leger zijn woensdag aangekomen in Groenland, meldt de Zweedse premier Ulf Kristersson op X. Zij zullen samen met Denemarken en een aantal andere bondgenoten de militaire aanwezigheid in en rond het eiland vergroten, na dreigementen van de Amerikanen om het eiland in te nemen.
2 uur geledenNUUK (ANP) - Denemarken gaat "vanaf vandaag" de militaire aanwezigheid in Groenland versterken, meldt de Groenlandse regering. De aankondiging kwam vlak voor een cruciaal overleg over Groenland woensdag in Washington.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De nieuwe Oekraïense defensieminister Mychajlo Fedorov heeft gezegd dat 2 miljoen landgenoten worden gezocht voor het ontduiken van de mobilisatie. Ook zijn volgens hem 200.000 militairen ongeoorloofd afwezig.
3 uur geleden