Zelensky: tegenaanvallen tegen Russische troepen zijn bezig
KYIV (ANP/AFP/RTR/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zaterdag gezegd dat er een Oekraïens tegenoffensief gaande is tegen de Russische troepen. Hij weigerde details te geven.
"Er vinden offensieve en defensieve acties plaats in Oekraïne, in welk stadium zal ik niet in detail bespreken", zei Zelensky tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Canadese premier Justin Trudeau. Met zijn opmerkingen laat hij in het midden of het gaat om het begin van het Oekraïense tegenoffensief dat al maanden wordt verwacht.
De voorbije dagen hebben meerdere internationale media gemeld dat het verwachte tegenoffensief was begonnen, maar Oekraïne hield zich op de vlakte. De Russische president Vladimir Poetin zei vrijdagavond dat het Oekraïense tegenoffensief is begonnen, maar dat de aanval tot dusver onsuccesvol is. "Het is belangrijk dat Rusland dit steeds zo aanvoelt: dat het niet lang meer heeft", reageerde Zelensky op de woorden van Poetin.
Aanzienlijke operaties
Volgens het Britse ministerie van Defensie heeft Oekraïne de afgelopen 48 uur aanzienlijke operaties uitgevoerd in verschillende oostelijke en zuidelijke delen van het land, waarbij de Russische verdediging op sommige plaatsen is doorbroken.
"In sommige gebieden hebben de Oekraïense troepen waarschijnlijk goede vooruitgang geboekt en zijn ze de eerste linie van de Russische verdediging binnengedrongen. In andere gebieden is de Oekraïense vooruitgang langzamer geweest" meldt het Britse ministerie, dat spreekt van wisselende prestaties van het Russische leger. "Sommige eenheden voeren waarschijnlijk geloofwaardige verdedigingsoperaties uit, terwijl andere zich wanordelijk hebben teruggetrokken."
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
4 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
5 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
5 uur geleden