Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky tegen Veiligheidsraad: VN blijken ineffectief bij oorlog

Zelensky tegen Veiligheidsraad: VN blijken ineffectief bij oorlog

NEW YORK (ANP) - De wereld kan niet meer op de Verenigde Naties rekenen om de vrede te bewaken. Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd bij een vergadering van de VN-Veiligheidsraad. Volgens hem is er in de internationale organisatie een "impasse op het gebied van agressie" ontstaan.

De VN is volgens Zelensky na de Russische invasie van zijn land "ineffectief" gebleken. Dat komt volgens hem vooral door het vetorecht dat Rusland heeft, waarmee het land betekenisvolle stappen kan tegenhouden. Rusland misbruikt dat recht, vindt de president, en daarom is volgens hem hervorming nodig. Het vetorecht moet opgeschort kunnen worden bij mensenrechtenschendingen.

Zelensky vindt ook dat de samenstelling van de Veiligheidsraad aangepast moet worden om de verhoudingen in de wereld beter te weerspiegelen.

Guterres

Volgens de secretaris-generaal van de Verenigde Naties António Guterres heeft de oorlog in Oekraïne geopolitieke spanningen vergroot, de stabiliteit in de regio in gevaar gebracht, de nucleaire dreiging vergroot en "diepe kloven" geslagen in de wereld. Hij had kritiek op de "meedogenloze aanvallen op burgers" en burgerdoelen. De Russische invasie is een schending van het Handvest van de Verenigde Naties en van het internationaal recht, benadrukte hij.

De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov sloot enige tijd nadat Zelensky was vertrokken ook aan. Hij zei dat de Verenigde Staten en andere westerse landen zich niet moeten mengen in de "binnenlandse zaken" van Oekraïne, en vindt dat die schuld dragen aan het conflict. Hij noemde het Russische vetorecht "legitiem".

Reactie voorzitter Rama

Dat Oekraïne aan het woord kwam bij de vergadering van de Verenigde Naties leidde tot gespannen situaties. Rusland zit als vast lid van de raad ook aan tafel. De permanente vertegenwoordiger van dat land, Vasili Nebenzja, maakte er bij het begin van de bijeenkomst bezwaar tegen dat de Oekraïense president als een van de eersten aan het woord zou komen. Dat is volgens hem in strijd met de regels, die zouden voorschrijven dat presidenten van leden die wel lid zijn van de raad als eerst aan bod moeten komen.

De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Albanese premier Edi Rama, wilde daar niets van weten. Hij zei dat er vooraf overleg over was gevoerd en noemde het "nogal vergezocht" dat uitgerekend Rusland over overtreding van de regels begon. "Er is een oplossing als u het er niet mee eens bent. U stopt de oorlog en president Zelensky komt niet aan het woord."

Meer uit Buitenland

Westerse landen roepen gezamenlijk op tot de-escalatie in Libanon

BERLIJN (ANP) - Canada, Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben hun zorg uitgesproken over het oplaaiende geweld tussen Israël en Hezbollah in Libanon. In een gezamenlijke verklaring roepen de regeringen de strijdende partijen op een "duurzame politieke oplossing" te vinden en vragen zij om "onmiddellijke de-escalatie".

29 minuten geleden
Zuid-Europese landen waarschuwen voor milieuramp stuurloze tanker

BRUSSEL (ANP/RTR) - Italië, Frankrijk en zeven andere landen hebben Brussel gewaarschuwd voor de milieurisico's rond de Russische lng-tanker die stuurloos op de Middellandse Zee dobbert. Dat meldt persbureau Reuters, dat inzage had in de brief die de landen stuurden naar de Europese Commissie. Daarin roepen de landen de Europese Unie op snel actie te ondernemen.

1 uur geleden
Afghanistan meldt nieuwe Pakistaanse luchtaanvallen op Kabul

KABUL (ANP/AFP/RTR) - De Afghaanse hoofdstad Kabul is opnieuw getroffen door luchtaanvallen uit Pakistan, melden de Taliban. Meerdere burgers zouden zijn gedood.

1 uur geleden
Kallas: EU legt focus op de-escalatie en vrije scheepvaart

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het erover eens dat de focus van de Europese Unie in de oorlog in Iran moet liggen op de-escalatie en de vrijheid van scheepvaart. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering van de ministers in Brussel. "Europa heeft geen belang bij een eindeloze oorlog."

2 uur geleden
Trump roept landen opnieuw op te helpen in de Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw bondgenoten opgeroepen zich te melden voor de bescherming van de Straat van Hormuz. De aan Iran grenzende zeestraat is door dat land grotendeels afgesloten, wat al leidde tot aanvallen op containerschepen. Dat heeft grote gevolgen voor de wereldwijde oliemarkt, de Straat van Hormuz is goed voor circa een vijfde van het wereldwijde olietransport.

4 uur geleden
BBC wil smaadzaak Trump laten seponeren

LONDEN (ANP) - De BBC wil de zaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de Britse omroep heeft aangespannen laten verwerpen. Trump klaagde de BBC eind vorig jaar aan vanwege de montage van een van zijn toespraken in een documentaire en eiste 10 miljard dollar.

4 uur geleden
EU zet Iraanse viceminister Binnenlandse Zaken op sanctielijst

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag nog eens zestien Iraniërs en drie Iraanse bedrijven op de EU-sanctielijst gezet. Zij speelden een sleutelrol in de onderdrukking van de straatprotesten in januari 2026, aldus de EU. Daarbij vielen duizenden burgerslachtoffers. Het gaat onder meer om de Iraanse viceminister van Binnenlandse Zaken.

5 uur geleden