Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky sluit veiligheidsdeals met Canada en Italië

Zelensky sluit veiligheidsdeals met Canada en Italië

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne heeft zich zaterdag verzekerd van steun op de lange termijn van Italië en Canada. President Zelensky sloot in Kyiv overeenkomsten met de Italiaanse premier Giorgia Meloni en de Canadese premier Justin Trudeau.

Op X schrijft Zelenksy dat het document dat hij ondertekende met Meloni "een stevige basis" legt voor het partnerschap tussen Oekraïne en Italië op de lange termijn.

In een persconferentie zei Meloni dat Italië het Oekraïense volk steunt in "het recht om zichzelf te verdedigen". Volgens Meloni betekent dit "ook noodzakelijkerwijs militaire steun, want het veelbesproken woord 'vrede' verwarren met 'overgave' zoals sommigen doen, is een hypocriete benadering die we nooit zullen delen" zei ze, zonder financiële details prijs te geven.

Miljardensteun

Canada zal in 2024 meer dan 3 miljard Canadese dollar (ruim 2 miljard euro) aan financiële en militaire hulp aan Oekraïne verstrekken. "Wij zullen Oekraïne steunen met alles wat nodig is, zo lang als nodig is", aldus Trudeau. Zelensky sprak over een "krachtige en tijdige beslissing" die Oekraïne zal versterken.

Trudeau en Meloni bezoeken Kyiv zaterdag samen met Europese commissievoorzitter Ursula von der Leyen en de Belgische premier Alexander De Croo. Het is precies twee jaar geleden dat Rusland begon met de grootschalige invasie van Oekraïne.

Tienjarig akkoord

Nederland heeft een veiligheidsakkoord gesloten voor minstens tien jaar, zo maakte demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) vrijdag bekend. Ook Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Denemarken sloten al dergelijke akkoorden met Oekraïne voor de lange termijn.

Meer uit Buitenland

Toparchitect Frank Gehry (Guggenheim Bilbao) overleden

NEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.

2 uur geleden
Bolsonaro steunt oudste zoon als presidentskandidaat in 2026

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.

2 uur geleden
Europarlementariërs: 'gestoord' plan VS is aanval op EU-waarden

BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.

4 uur geleden
Ierland onderzoekt drone-incident rond aankomst vlucht Zelensky

DUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.

5 uur geleden
Soedanese stad el-Fasher 'enorme plaats delict'

LONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.

8 uur geleden
België doet mee aan Eurovisie Songfestival

BRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.

8 uur geleden
Bronnen: Europa moet aandeel VS in verdediging in 2027 overnemen

BRUSSEL/WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten willen dat Europa in 2027 al grotendeels zichzelf verdedigt, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. Dat is veel sneller dan waarop Europese NAVO-landen mikken.

9 uur geleden