Zelensky sluit veiligheidsdeals met Canada en Italië
KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne heeft zich zaterdag verzekerd van steun op de lange termijn van Italië en Canada. President Zelensky sloot in Kyiv overeenkomsten met de Italiaanse premier Giorgia Meloni en de Canadese premier Justin Trudeau.
Op X schrijft Zelenksy dat het document dat hij ondertekende met Meloni "een stevige basis" legt voor het partnerschap tussen Oekraïne en Italië op de lange termijn.
In een persconferentie zei Meloni dat Italië het Oekraïense volk steunt in "het recht om zichzelf te verdedigen". Volgens Meloni betekent dit "ook noodzakelijkerwijs militaire steun, want het veelbesproken woord 'vrede' verwarren met 'overgave' zoals sommigen doen, is een hypocriete benadering die we nooit zullen delen" zei ze, zonder financiële details prijs te geven.
Miljardensteun
Canada zal in 2024 meer dan 3 miljard Canadese dollar (ruim 2 miljard euro) aan financiële en militaire hulp aan Oekraïne verstrekken. "Wij zullen Oekraïne steunen met alles wat nodig is, zo lang als nodig is", aldus Trudeau. Zelensky sprak over een "krachtige en tijdige beslissing" die Oekraïne zal versterken.
Trudeau en Meloni bezoeken Kyiv zaterdag samen met Europese commissievoorzitter Ursula von der Leyen en de Belgische premier Alexander De Croo. Het is precies twee jaar geleden dat Rusland begon met de grootschalige invasie van Oekraïne.
Tienjarig akkoord
Nederland heeft een veiligheidsakkoord gesloten voor minstens tien jaar, zo maakte demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) vrijdag bekend. Ook Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Denemarken sloten al dergelijke akkoorden met Oekraïne voor de lange termijn.
Meer uit Buitenland
POKROVSK (ANP/DPA/RTR) - Rusland zegt de Oost-Oekraïense stad Pokrovsk te hebben veroverd. Die strategisch belangrijke stad werd al meer dan een jaar belegerd. Oekraïne heeft de inname niet bevestigd.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de aanvallen met zeedrones op twee olieschepen op de Zwarte Zee een "zorgwekkende escalatie" genoemd. Die aanvallen van afgelopen vrijdag werden opgeëist door een anonieme Oekraïense veiligheidsbron, die zei dat de schepen ondanks Europese sancties Russische olie vervoerden.
3 uur geledenKINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Jamaica krijgt 6,7 miljard dollar aan steun nadat orkaan Melissa in oktober over het eiland was geraasd. Het geld van internationale instanties is bedoeld om de wederopbouw de komende drie jaar te financieren.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse filmmaker Jafar Panahi is bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar wegens "propaganda-activiteiten" tegen de staat, meldt zijn advocaat. De advocaat laat weten dat Panahi in beroep gaat tegen de veroordeling. In mei won Panahi een prestigieuze Gouden Palm tijdens het Filmfestival van Cannes voor de film It Was Just an Accident.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.
6 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.
6 uur geleden