Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky: Rusland viel bewust infrastructuur voor graandeal aan

Zelensky: Rusland viel bewust infrastructuur voor graandeal aan

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Rusland valt in Oekraïne doelbewust gebouwen aan die gebruikt werden voor de export onder de graandeal, die begin deze week niet werd verlengd. De infrastructuur wordt "doelbewust onder vuur genomen", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

Volgens Oekraïne zijn grootschalige aanvallen uitgevoerd op de zuidelijke havenstad Odesa, die belangrijk is voor de graandeal. Een woordvoerder van de Oekraïense krijgsmacht aldaar spreekt van "zeer krachtige, werkelijk enorme" aanvallen en "een helse nacht". De haven zou onder meer bestookt zijn met supersonische raketten zoals de Kh-22. Bij de aanval zijn volgens Defensie een olie- en graanterminal getroffen, en ook materieel zoals opslagtanks en machinerie om te laden en lossen.

"Russische terroristen hebben doelbewust de infrastructuur onder vuur genomen voor de graandeal, en iedere Russische raket is niet alleen een klap voor Oekraïne maar voor iedereen op de wereld die een normaal en veilig leven wil leiden", aldus Zelensky. Volgens diens adviseur Mychajlo Podoljak wil Rusland zo voorkomen dat de export van Oekraïens graan op enig moment weer hervat kan worden.

Drie maanden

De Oekraïense minister van Landbouw Mykola Solsky zegt dat bij de aanval 60.000 ton graan vernietigd is. Dat zou daar al zestig dagen opgeslagen gelegen hebben in afwachting van transport over de Zwarte Zee. Volgens hem is een "aanzienlijk deel" van de voorzieningen in de havenstad Tsjornomorsk in Odesa vernietigd. Deskundigen hebben volgens hem gezegd dat het een jaar zal duren om die te herstellen.

De graandeal waarmee de export van graan over de Zwarte Zee mogelijk gemaakt werd, liep maandag af. Rusland zegt dat de Verenigde Naties drie maanden de tijd hebben om aan een aantal eisen te voldoen. Het land zegt al langer dat er beperkingen weggenomen moeten worden voor de export van landbouwproducten en kunstmest uit Rusland.

Bommen

De Verenigde Naties zeggen dat daar over nagedacht wordt. De organisatie vreest met het aflopen van de graandeal voor stijgende voedselprijzen, vooral in Azië en Afrika.

De Russische president Vladimir Poetin "ontneemt de wereld iedere hoop op granen uit Oekraïne", zegt de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Annalena Baerbock. "Ieder van zijn bommen treft ook de armsten in de wereld."

Meer uit Buitenland

Oekraïense app gehackt die voor Russische aanvallen waarschuwt

KYIV (ANP/AFP) - Een officiële app die door Oekraïners wordt gebruikt om op de hoogte te blijven van dreigende Russische luchtaanvallen, is gehackt. Dat bevestigt een woordvoerder van de Oekraïense luchtmacht zondagavond.

1 uur geleden
Zelensky staat open voor directe gesprekken met Poetin in Turkije

ISTANBUL (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is bereid de Russische president Vladimir Poetin te ontmoeten voor rechtstreekse gesprekken in Turkije. Dat zei hij zondag in een interview met de zender CNN Türk. "We zijn er klaar voor", antwoordde Zelensky op de vraag of hij bereid zou zijn Poetin in Turkije te ontmoeten.

2 uur geleden
Iran: explosies op 2 tankers in Straat van Hormuz door zeemijnen

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat op twee tankers explosies hebben plaatsgevonden nadat ze in de Straat van Hormuz op zeemijnen waren gevaren. Een van de schepen, een supertanker, staat in brand. Dat melden Iraanse staatsmedia, waaronder persbureau IRNA.

3 uur geleden
Democratische afgevaardigde steunt Republikein Rogers in Michigan

LANSING (ANP/BLOOMBERG) - Afgevaardigde Haley Stevens, die de Democratische voorverkiezing voor een Senaatszetel namens de Amerikaanse staat Michigan verloor, heeft haar steun uitgesproken voor de Republikeinse kandidaat Mike Rogers. Hiermee is de breuk met de Democratische kandidaat Abdul El-Sayed definitief.

4 uur geleden
Exitpolls: Jotova wint presidentsverkiezingen Bulgarije

SOFIA (ANP/AFP) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova heeft de tweede en beslissende ronde van de presidentsverkiezingen gewonnen, zo blijkt uit drie exitpolls. Zij kan rekenen op 50,7 tot 52,5 procent van de stemmen. Jotova's opponent Andrej Gjoerov, een bankier en voormalig interim-premier, krijgt 43,4 tot 44 procent van de stemmen.

5 uur geleden
Democratische senator Chris Murphy (53) in ziekenhuis na beroerte

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Chris Murphy (53) is opgenomen in het ziekenhuis vanwege een beroerte. Naar verwachting zal hij volledig herstellen, vertellen zijn medewerkers aan de politieke nieuwssite Politico.

5 uur geleden
VN: meer dan 300.000 mensen op de vlucht in Jemen

ADEN (ANP) - Meer dan 300.000 mensen zijn in Jemen ontheemd geraakt sinds het geweld in het land weer is toegenomen. Door escalerende gevechten in het westen van het land zien veel burgers zich genoodzaakt te vluchten, ziet de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) van de VN.

7 uur geleden