Zelensky: Rusland viel bewust infrastructuur voor graandeal aan
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Rusland valt in Oekraïne doelbewust gebouwen aan die gebruikt werden voor de export onder de graandeal, die begin deze week niet werd verlengd. De infrastructuur wordt "doelbewust onder vuur genomen", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
Volgens Oekraïne zijn grootschalige aanvallen uitgevoerd op de zuidelijke havenstad Odesa, die belangrijk is voor de graandeal. Een woordvoerder van de Oekraïense krijgsmacht aldaar spreekt van "zeer krachtige, werkelijk enorme" aanvallen en "een helse nacht". De haven zou onder meer bestookt zijn met supersonische raketten zoals de Kh-22. Bij de aanval zijn volgens Defensie een olie- en graanterminal getroffen, en ook materieel zoals opslagtanks en machinerie om te laden en lossen.
"Russische terroristen hebben doelbewust de infrastructuur onder vuur genomen voor de graandeal, en iedere Russische raket is niet alleen een klap voor Oekraïne maar voor iedereen op de wereld die een normaal en veilig leven wil leiden", aldus Zelensky. Volgens diens adviseur Mychajlo Podoljak wil Rusland zo voorkomen dat de export van Oekraïens graan op enig moment weer hervat kan worden.
Drie maanden
De Oekraïense minister van Landbouw Mykola Solsky zegt dat bij de aanval 60.000 ton graan vernietigd is. Dat zou daar al zestig dagen opgeslagen gelegen hebben in afwachting van transport over de Zwarte Zee. Volgens hem is een "aanzienlijk deel" van de voorzieningen in de havenstad Tsjornomorsk in Odesa vernietigd. Deskundigen hebben volgens hem gezegd dat het een jaar zal duren om die te herstellen.
De graandeal waarmee de export van graan over de Zwarte Zee mogelijk gemaakt werd, liep maandag af. Rusland zegt dat de Verenigde Naties drie maanden de tijd hebben om aan een aantal eisen te voldoen. Het land zegt al langer dat er beperkingen weggenomen moeten worden voor de export van landbouwproducten en kunstmest uit Rusland.
Bommen
De Verenigde Naties zeggen dat daar over nagedacht wordt. De organisatie vreest met het aflopen van de graandeal voor stijgende voedselprijzen, vooral in Azië en Afrika.
De Russische president Vladimir Poetin "ontneemt de wereld iedere hoop op granen uit Oekraïne", zegt de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Annalena Baerbock. "Ieder van zijn bommen treft ook de armsten in de wereld."
Meer uit Buitenland
POMAS (ANP) - Een dorp in het zuiden van Frankrijk is getroffen door een tornado. 26 personen raakten gewond, melden de lokale autoriteiten op X. Vijf van hen moesten naar het ziekenhuis. Volgens BFMTV worden nog twee mensen vermist, die mogelijk onder het puin van hun ingestorte huis liggen.
41 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt volledig voorbereid te zijn op de nieuwe Amerikaanse sancties die maandag werden aangekondigd. Economieminister Ali Madanizadeh claimt dat er een plan voor twee jaar ligt om de maatregelen tegen te gaan.
49 minuten geledenMADRID (ANP) - De Spaanse regering heeft een officieel verzoek ingediend bij de Europese Unie voor noodfinanciering om de migrantencrisis in Ceuta aan te pakken. Een woordvoerder van de Europese Commissie bevestigt aan persbureau EFE dat dat verzoek ontvangen is en snel zal worden beoordeeld.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten beginnen een "economische aanval" op Iran. Dat zegt de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent tijdens een persconferentie. Het doel van deze "Operation Economic Outcast" is om iedere "economische levensader" van Iran af te snijden en het Iran zo onmogelijk te maken ooit een nucleair wapen te bemachtigen.
2 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De Colombiaanse president Abelardo de la Espriella heeft de immigratiedienst opgedragen om te beginnen met de deportatie van migranten. Het gaat in eerste instantie om ongedocumenteerden die zijn veroordeeld voor een misdaad; later gaat het om iedereen zonder legale verblijfsstatus.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - Rita Flores, een voormalig lid van de Russische punkband Pussy Riot, zegt jarenlang gedwongen als informant te hebben gewerkt voor de Russische veiligheidsdienst FSB. Ze zou informatie hebben moeten verzamelen over critici van het Kremlin en moest zelfs haar eigen ex-vriend naar een café lokken waar hij zou worden omgelegd, schrijft The Moscow Times.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische 'taartengooier' Noël Godin is op 80-jarige leeftijd overleden, heeft zijn echtgenote bekendgemaakt. Godin was onder meer schrijver en acteur, maar werd vooral bekend door het gooien van taarten naar beroemdheden, zoals Microsoft-oprichter Bill Gates, de Franse oud-president Nicolas Sarkozy en zanger Patrick Bruel.
5 uur geleden