Zelensky praat in Washington met wapenbouwers
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Washington gesproken met twee grote wapenproducenten. Hij ging om tafel met Raytheon, dat Patriot- en Tomahawkraketten produceert. Ook sprak hij met vertegenwoordigers van Lockheed Martin, schrijft hij op X. De Amerikaanse president Donald Trump zinspeelde de laatste tijd op het leveren van Tomahawks aan Oekraïne, maar lijkt daarvan terug te komen.
"We hebben gesproken over de productiecapaciteit van Raytheon, mogelijke paden om samen te werken aan het versterken van de Oekraïense luchtverdedigings- en langeafstandscapaciteiten en de vooruitzichten voor een gezamenlijke productie van Oekraïne en de Verenigde Staten", aldus Zelensky.
Daarnaast sprak de Oekraïense president met Lockheed Martin. "Ik heb specifieke behoeften van Oekraïne geschetst op het gebied van luchtverdedigingssystemen en de bijbehorende raketten, en van F-16-vliegtuigen."
Tomahawks
Zelensky is in de Verenigde Staten voor een ontmoeting met president Donald Trump. Hij hoopt onder meer Tomahawks te krijgen. "We zien al dat Moskou ineens weer in dialoog wil zodra het hoort over Tomahawks."
Trump schermde de laatste weken met de levering aan Oekraïne van de krachtige langeafstandsraketten. Daarmee zou het onder meer belangrijke dronefabrieken en de olie-industrie diep in Rusland kunnen raken. Maar na een telefoongesprek met zijn Russische collega Vladimir Poetin benadrukte Trump dat de VS ze niet kunnen missen.
"Wij hebben ze ook nodig", zei Trump. "We kunnen ze niet opmaken voor ons land. Dus ik weet niet wat we daaraan kunnen doen." Afgelopen voorjaar, toen de VS aanstuurden op een snel compromis met Rusland, klonk dat argument ook om wapenleveringen aan Oekraïne stop te zetten. Sinds de zomer verkopen de VS weer wapens.
Meer uit Buitenland
THESSALONIKI (ANP/AFP) - De aanslagen in de Griekse stad Thessaloniki hebben een persoon het leven gekost. De huizen van drie politici werden woensdagochtend aangevallen, waarbij de ouders van een van de politici gewond raakten. De moeder overleed later in het ziekenhuis.
21 minuten geledenNEW YORK (ANP) - In de oorlog tussen Oekraïne en Rusland zijn ruim 2 miljoen militairen omgekomen, gewond geraakt of vermist, meldt The New York Times op basis van het in Washington gevestigde Center for Strategic and International Studies (CSIS). Zo'n 450.000 Russische en 125.000 tot 150.000 Oekraïense militairen zouden zijn omgekomen.
31 minuten geledenNEW YORK CITY (ANP) - Twee gemaskerde mensen hebben helemaal bovenop het Empire State Building in New York gestaan met een spandoek. Op het spandoek stond een vredesboodschap. Bij de afdaling leek de ene klimmer de ander een huwelijksaanzoek te doen. Niet veel later werden ze hoog boven de grond opgewacht door de politie, zo was te zien op livebeelden vanuit een helikopter.
34 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR) - De aardbevingen in Venezuela hebben zeker 2295 mensen het leven gekost, meldt parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez. Ruim 11.000 anderen raakten gewond en nog eens tienduizenden zijn vermist.
1 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft zeven dagen van nationale rouw aangekondigd voor de slachtoffers van de aardbevingen van vorige week. "De ziel van Venezuela wordt verscheurd door de slachtoffers die de verwoestende aardbevingen hebben geëist", schrijft Rodríguez op X.
1 uur geledenVALLETTA (ANP) - In Malta is de langverwachte rechtszaak tegen de rijke zakenman Yorgen Fenech begonnen. Hij wordt ervan verdacht in 2017 opdracht te hebben gegeven voor de moord op de bekende onderzoeksjournalist Daphne Caruana Galizia. De zaak leidde tot grote ophef in Malta en kostte onder meer de premier zijn baan.
2 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht dat de toetreding van Oekraïne tot de EU onder het voorzitterschap van Ierland zal worden voortgezet. Dat zei hij bij de overdrachtsceremonie van het halfjaarlijkse EU-voorzitterschap in Dublin.
4 uur geleden