Zelensky: Poetin is gek en Trump een sterke man
BRUSSEL (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is de Russische president Vladimir Poetin "gevaarlijk" en "gek" en de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump "een sterke man". Dat zei Zelensky donderdag op een persconferentie in Brussel. Poetin "houdt van doden". De Oekraïense president richt zijn hoop op Trump. "Ik wil hem heel graag aan onze kant hebben. Dat is voor mij heel belangrijk."
De Oekraïense president wil met Trump "meer details over deze oorlog bespreken". Zelensky heeft Trump weliswaar een aantal keer gesproken, maar niet terwijl die president was. Trump heeft tijdens zijn verkiezingscampagne regelmatig gezegd dat hij de oorlog in een dag zal beëindigen. Zelensky wil Trump de visie van Oekraïne uiteenzetten en daarover met hem van gedachten wisselen. Hij wil ook weten wat de visie van president Trump is. "Ik hoop dat hij mij zal begrijpen", zei Zelensky op de persconferentie, nadat hij in Brussel uitgebreid met de EU-leiders over de steun van Europa aan Oekraïne had gesproken.
Zelensky wil "heel graag" dat Trump Oekraïne helpt om de oorlog te beëindigen. Alleen oproepen tot een staakt-het-vuren is betekenisloos, betoogde Zelensky. Iedereen zal er blij mee zijn, maar "stel je voor dat Poetin over twee maanden terugkomt? Over zes maanden? Over een jaar? Over twee jaar? Wie zal verliezen? Iedereen. Iedereen zal verliezen", zei een vastberaden Zelensky.
Sterk plan
"We moeten echt een sterk plan hebben. En ik reken heel erg op de eenheid tussen de Verenigde Staten en de Europese leiders."
Zelensky haalde buitengewoon hard uit naar Poetin. Die maalt volgens hem niet om gesneuvelde soldaten. De gezichten van omgekomen Noord-Koreaanse soldaten worden volgens de Oekraïense leider verbrand om de identificatie moeilijker te maken. Poetin is verzwakt en kan niets zonder hulp van anderen, zoals China, zei hij verder. Poetin kan volgens hem alleen dreigen met kernwapens en raketten, die Rusland niet zonder hulp van landen als China kan produceren.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.
58 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Britse marineschip HMS Dragon heeft Portsmouth verlaten en is onderweg naar de Middellandse Zee om de "Britse verdediging in de regio te versterken". Daar vond begin deze maand een droneaanval plaats op een Britse basis op Cyprus. Naderhand verweet de oppositie in het Verenigd Koninkrijk de regering daar te traag op te reageren en daarmee de internationale reputatie van het land te grabbel te gooien.
4 uur geleden