Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky: Poetin is gek en Trump een sterke man

Zelensky: Poetin is gek en Trump een sterke man

BRUSSEL (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is de Russische president Vladimir Poetin "gevaarlijk" en "gek" en de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump "een sterke man". Dat zei Zelensky donderdag op een persconferentie in Brussel. Poetin "houdt van doden". De Oekraïense president richt zijn hoop op Trump. "Ik wil hem heel graag aan onze kant hebben. Dat is voor mij heel belangrijk."

De Oekraïense president wil met Trump "meer details over deze oorlog bespreken". Zelensky heeft Trump weliswaar een aantal keer gesproken, maar niet terwijl die president was. Trump heeft tijdens zijn verkiezingscampagne regelmatig gezegd dat hij de oorlog in een dag zal beëindigen. Zelensky wil Trump de visie van Oekraïne uiteenzetten en daarover met hem van gedachten wisselen. Hij wil ook weten wat de visie van president Trump is. "Ik hoop dat hij mij zal begrijpen", zei Zelensky op de persconferentie, nadat hij in Brussel uitgebreid met de EU-leiders over de steun van Europa aan Oekraïne had gesproken.

Zelensky wil "heel graag" dat Trump Oekraïne helpt om de oorlog te beëindigen. Alleen oproepen tot een staakt-het-vuren is betekenisloos, betoogde Zelensky. Iedereen zal er blij mee zijn, maar "stel je voor dat Poetin over twee maanden terugkomt? Over zes maanden? Over een jaar? Over twee jaar? Wie zal verliezen? Iedereen. Iedereen zal verliezen", zei een vastberaden Zelensky.

Sterk plan

"We moeten echt een sterk plan hebben. En ik reken heel erg op de eenheid tussen de Verenigde Staten en de Europese leiders."

Zelensky haalde buitengewoon hard uit naar Poetin. Die maalt volgens hem niet om gesneuvelde soldaten. De gezichten van omgekomen Noord-Koreaanse soldaten worden volgens de Oekraïense leider verbrand om de identificatie moeilijker te maken. Poetin is verzwakt en kan niets zonder hulp van anderen, zoals China, zei hij verder. Poetin kan volgens hem alleen dreigen met kernwapens en raketten, die Rusland niet zonder hulp van landen als China kan produceren.

Meer uit Buitenland

Libanon meldt stijging dodental na Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.

22 minuten geleden
Trump ziet geen sterke onderhandelingspositie Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt dat Iran geen sterke positie heeft in de aangekondigde onderhandelingen over een einde aan de oorlog die de VS met Israël eind februari tegen Iran begonnen.

25 minuten geleden
Iraanse parlementsvoorzitter wil eerst bestand in Libanon

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf heeft opnieuw beklemtoond dat Iran wil dat er eerst een wapenstilstand in Libanon komt voordat er tussen zijn land en de VS onderhandeld kan worden. Hij eiste vrijdag ook dat bevroren Iraanse tegoeden worden vrijgegeven voor de onderhandelingen beginnen.

2 uur geleden
Veel doden bij Israëlische aanvallen op Libanon

NABATIEH (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op de plaats Nabatieh en de omgeving zijn volgens Libanese media vrijdag rond de twintig doden gevallen, onder wie acht burgers. Bij een aanval op een overheidsgebouw kwamen dertien politiemensen om, meldt president Joseph Aoun. Nabatieh ligt circa 50 kilometer ten zuiden van Beiroet.

3 uur geleden
Schelde weer open voor scheepvaart na olielek Antwerpen

ANTWERPEN (ANP/AFP) - De haven van Antwerpen heeft bekendgemaakt dat de scheepvaart naar de Noordzee is hervat. Een olielek had het verkeer in de op een na grootste haven van Europa nagenoeg tot stilstand gebracht.

4 uur geleden
19 jaar cel om fraudezaak rond Russisch militair themapark

MOSKOU (ANP/RTR) - De voormalige Russische onderminister van Defensie, Pavel Popov, heeft een gevangenisstraf van negentien jaar opgelegd gekregen voor corruptie. De autoriteiten hadden hem in 2024 opgepakt op verdenking van fraude bij de bouw van een militair themapark bij Moskou.

4 uur geleden
Vance onderweg naar Pakistan voor onderhandelingen met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is onderweg naar Pakistan voor onderhandelingen met Iran. Voordat hij in Washington op het vliegtuig stapte, zei hij tegen journalisten dat hij hoopt op een positieve uitkomst. Vanaf zaterdag gaan de VS en Iran praten over een definitief einde aan de oorlog.

4 uur geleden