Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky: Poetin is gek en Trump een sterke man

Zelensky: Poetin is gek en Trump een sterke man

BRUSSEL (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is de Russische president Vladimir Poetin "gevaarlijk" en "gek" en de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump "een sterke man". Dat zei Zelensky donderdag op een persconferentie in Brussel. Poetin "houdt van doden". De Oekraïense president richt zijn hoop op Trump. "Ik wil hem heel graag aan onze kant hebben. Dat is voor mij heel belangrijk."

De Oekraïense president wil met Trump "meer details over deze oorlog bespreken". Zelensky heeft Trump weliswaar een aantal keer gesproken, maar niet terwijl die president was. Trump heeft tijdens zijn verkiezingscampagne regelmatig gezegd dat hij de oorlog in een dag zal beëindigen. Zelensky wil Trump de visie van Oekraïne uiteenzetten en daarover met hem van gedachten wisselen. Hij wil ook weten wat de visie van president Trump is. "Ik hoop dat hij mij zal begrijpen", zei Zelensky op de persconferentie, nadat hij in Brussel uitgebreid met de EU-leiders over de steun van Europa aan Oekraïne had gesproken.

Zelensky wil "heel graag" dat Trump Oekraïne helpt om de oorlog te beëindigen. Alleen oproepen tot een staakt-het-vuren is betekenisloos, betoogde Zelensky. Iedereen zal er blij mee zijn, maar "stel je voor dat Poetin over twee maanden terugkomt? Over zes maanden? Over een jaar? Over twee jaar? Wie zal verliezen? Iedereen. Iedereen zal verliezen", zei een vastberaden Zelensky.

Sterk plan

"We moeten echt een sterk plan hebben. En ik reken heel erg op de eenheid tussen de Verenigde Staten en de Europese leiders."

Zelensky haalde buitengewoon hard uit naar Poetin. Die maalt volgens hem niet om gesneuvelde soldaten. De gezichten van omgekomen Noord-Koreaanse soldaten worden volgens de Oekraïense leider verbrand om de identificatie moeilijker te maken. Poetin is verzwakt en kan niets zonder hulp van anderen, zoals China, zei hij verder. Poetin kan volgens hem alleen dreigen met kernwapens en raketten, die Rusland niet zonder hulp van landen als China kan produceren.

Meer uit Buitenland

Meloni: Iran mag niet beschikken over kernwapens

ROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran mag volgens de Italiaanse premier Giorgia Meloni niet beschikken over kernwapens, omdat dit ernstige gevolgen voor de internationale veiligheid zal hebben. Dat zei ze tegenover de Italiaanse senaat. Samen met de raketten die het land bezit en ontwikkelt, kan Iran volgens Meloni in de toekomst een bedreiging vormen voor Europa en daarmee Italië. Ze riep de oppositie daarom op haar regering te steunen wat betreft Iran, en zich achter de belangen van Italië te scharen.

8 minuten geleden
EU-parlement wil eenheid over oorlog maar is verdeeld over koers

STRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijgroepen in het Europees Parlement hebben in een debat over de oorlog in het Midden-Oosten opgeroepen dat het belangrijk is om met één stem te spreken in de EU. "Met 27 verschillende stemmen worden we niet serieus genomen", zei Jeroen Lenaers, die met het CDA is aangesloten bij de grootste partij EVP.

38 minuten geleden
Kremlin beticht VK van betrokkenheid bij aanval met Storm Shadow

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin beschuldigt het Verenigd Koninkrijk van betrokkenheid bij een Oekraïense aanval op Brjansk, een stad circa 350 kilometer ten zuidwesten van Moskou. Daarbij vielen dinsdag zeker zes doden en raakten tientallen mensen gewond.

1 uur geleden
Doden bij nieuwe Israëlische aanvallen op Libanon

BEIROET (ANP/DPA) - Bij Israëlische aanvallen op het zuiden van Beiroet zijn woensdag zeker vier doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. De doden vielen bij een luchtaanval op een flatgebouw. Meerdere verdiepingen zijn daarbij volledig verwoest. Israël bevestigt bezig te zijn met aanvallen op de stad. Ook in het zuiden van Libanon en in de oostelijke Bekaa-vallei vonden bombardementen plaats.

1 uur geleden
Iran ziet nu ook banken en techbedrijven als doelwit in oorlog

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran zegt nu ook financiële instellingen die banden hebben met de VS en Israël als doelwit te beschouwen. Dat zegt een woordvoerder van het Iraanse leger. Volgens Teheran zouden de landen waarmee het in oorlog is eerder een Iraanse bank hebben aangevallen. Ook techbedrijven zouden mogelijk doelwit zijn.

1 uur geleden
Zoon laatste sjah: Iran zit in beslissende fase, wacht oproep af

WASHINGTON (ANP) - Volgens de zoon van de laatste sjah van Iran, Reza Pahlavi, zit het land in de beslissende fase van "onze laatste strijd". Hij roept inwoners in een videoboodschap op X op van de straat te gaan en thuis te blijven. "Wacht mijn uiteindelijke oproep af."

2 uur geleden
FT: Kremlin voert campagne voor herverkiezing Orbán in Hongarije

BOEDAPEST (ANP) - Het Kremlin is een campagne begonnen om premier Viktor Orbán herverkozen te krijgen bij de Hongaarse parlementsverkiezingen komende maand. Dat schrijft de Financial Times, die het plan heeft ingezien.

2 uur geleden