Zelensky: Poetin is gek en Trump een sterke man
BRUSSEL (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is de Russische president Vladimir Poetin "gevaarlijk" en "gek" en de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump "een sterke man". Dat zei Zelensky donderdag op een persconferentie in Brussel. Poetin "houdt van doden". De Oekraïense president richt zijn hoop op Trump. "Ik wil hem heel graag aan onze kant hebben. Dat is voor mij heel belangrijk."
De Oekraïense president wil met Trump "meer details over deze oorlog bespreken". Zelensky heeft Trump weliswaar een aantal keer gesproken, maar niet terwijl die president was. Trump heeft tijdens zijn verkiezingscampagne regelmatig gezegd dat hij de oorlog in een dag zal beëindigen. Zelensky wil Trump de visie van Oekraïne uiteenzetten en daarover met hem van gedachten wisselen. Hij wil ook weten wat de visie van president Trump is. "Ik hoop dat hij mij zal begrijpen", zei Zelensky op de persconferentie, nadat hij in Brussel uitgebreid met de EU-leiders over de steun van Europa aan Oekraïne had gesproken.
Zelensky wil "heel graag" dat Trump Oekraïne helpt om de oorlog te beëindigen. Alleen oproepen tot een staakt-het-vuren is betekenisloos, betoogde Zelensky. Iedereen zal er blij mee zijn, maar "stel je voor dat Poetin over twee maanden terugkomt? Over zes maanden? Over een jaar? Over twee jaar? Wie zal verliezen? Iedereen. Iedereen zal verliezen", zei een vastberaden Zelensky.
Sterk plan
"We moeten echt een sterk plan hebben. En ik reken heel erg op de eenheid tussen de Verenigde Staten en de Europese leiders."
Zelensky haalde buitengewoon hard uit naar Poetin. Die maalt volgens hem niet om gesneuvelde soldaten. De gezichten van omgekomen Noord-Koreaanse soldaten worden volgens de Oekraïense leider verbrand om de identificatie moeilijker te maken. Poetin is verzwakt en kan niets zonder hulp van anderen, zoals China, zei hij verder. Poetin kan volgens hem alleen dreigen met kernwapens en raketten, die Rusland niet zonder hulp van landen als China kan produceren.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft protest aangetekend bij Rusland om een spandoek dat de Russische ambassade in Seoul heeft opgehangen. Daarop staat: "De overwinning zal voor ons zijn". Het doek is vermoedelijk opgehangen om erbij stil te staan dat de oorlog tussen Rusland en Oekraïne dinsdag vier jaar geleden begon.
1 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben zondag opnieuw mensen vrijgelaten uit de gevangenis in het kader van de amnestiewet die donderdag werd ingevoerd. Volgens mensenrechtenorganisatie Foro Penal gaat het om 23 personen.
2 uur geledenGUADALAJARA (ANP) - In meerdere staten in Mexico blijven scholen maandag gesloten. Na de dood van kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, hebben bendes in zes staten wegen geblokkeerd door auto's en vrachtwagens in brand te steken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse taskforce die inlichtingen verzamelt rond drugskartels heeft een rol gespeeld bij de opsporing van El Mencho. Dat meldt een anonieme legerbron aan persbureau Reuters. El Mencho, de leider van het Mexicaanse Jalisco-kartel, werd zondag bij de inval gedood.
5 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De regerende Arbeiderspartij van Noord-Korea heeft leider Kim Jong-un zondag op het partijcongres herkozen tot secretaris-generaal van de partij. Dat meldt staatspersbureau KCNA.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlanders in Mexico voor bendegeweld. Zondag heeft de Mexicaanse politie de beruchte drugsbaas El Mencho gedood, waarna het op diverse plekken onrustig is geworden.
7 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - Een topfiguur van een drugskartel is omgekomen tijdens een inval van de Mexicaanse autoriteiten in de westelijke staat Jalisco. De Mexicaanse autoriteiten hebben dat bevestigd na berichtgeving van Mexicaanse media.
7 uur geleden