Zelensky: pas praten met Russen na NAVO-invitatie en meer wapens
KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft veiligheidsgaranties van de NAVO en meer wapens nodig voordat er met Rusland over een staakt-het-vuren wordt gesproken. Dat zei president Volodymyr Zelensky zondag na een ontmoeting in Kyiv met de pas aangetreden diplomatieke leider van de EU, Kaja Kallas, en de voorzitter van de EU-raad, António Costa.
"Een uitnodiging voor Oekraïne om zich bij de NAVO aan te sluiten is noodzakelijk voor ons voortbestaan", zei Zelensky onder meer. Ook benadrukte hij dat zijn land een "groot aantal langeafstandswapens" nodig heeft. "Als we een bevroren conflict hebben zonder een sterke positie voor Oekraïne, zal Poetin binnen twee, drie of vijf jaar terugkomen", aldus Zelensky.
Costa zei dat de Europese Unie Oekraïne haar "onwrikbare" steun geeft. Kallas had voorafgaand aan de ontmoeting gezegd dat voor Oekraïne "het NAVO-lidmaatschap de sterkste veiligheidsgarantie is". Ook zei ze dat de EU "eigenlijk niets zou moeten uitsluiten" als het gaat over het sturen van Europese troepen om een staakt-het-vuren af te dwingen.
Volgens diplomaten bij de NAVO is er echter weinig kans dat de alliantie Oekraïne binnenkort zal laten toetreden. Veel lidstaten willen niet het risico lopen in een oorlog met Rusland te worden meegesleurd.
Meer uit Buitenland
STARBASE (ANP) - De testvlucht van ruimtevaartbedrijf SpaceX, die donderdagavond plaatselijke tijd zou worden uitgevoerd met de raket Starship, is uitgesteld.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Ondanks dat Iran en de Verenigde Staten nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz, zijn er "goede tekenen" in de besprekingen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio donderdag gezegd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
6 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
6 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
12 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
14 uur geleden