Zelensky: pas praten met Russen na NAVO-invitatie en meer wapens
KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft veiligheidsgaranties van de NAVO en meer wapens nodig voordat er met Rusland over een staakt-het-vuren wordt gesproken. Dat zei president Volodymyr Zelensky zondag na een ontmoeting in Kyiv met de pas aangetreden diplomatieke leider van de EU, Kaja Kallas, en de voorzitter van de EU-raad, António Costa.
"Een uitnodiging voor Oekraïne om zich bij de NAVO aan te sluiten is noodzakelijk voor ons voortbestaan", zei Zelensky onder meer. Ook benadrukte hij dat zijn land een "groot aantal langeafstandswapens" nodig heeft. "Als we een bevroren conflict hebben zonder een sterke positie voor Oekraïne, zal Poetin binnen twee, drie of vijf jaar terugkomen", aldus Zelensky.
Costa zei dat de Europese Unie Oekraïne haar "onwrikbare" steun geeft. Kallas had voorafgaand aan de ontmoeting gezegd dat voor Oekraïne "het NAVO-lidmaatschap de sterkste veiligheidsgarantie is". Ook zei ze dat de EU "eigenlijk niets zou moeten uitsluiten" als het gaat over het sturen van Europese troepen om een staakt-het-vuren af te dwingen.
Volgens diplomaten bij de NAVO is er echter weinig kans dat de alliantie Oekraïne binnenkort zal laten toetreden. Veel lidstaten willen niet het risico lopen in een oorlog met Rusland te worden meegesleurd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een bemanningslid van het neergehaalde Amerikaanse gevechtsvliegtuig in Iran is gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan CBS News. Het toestel zou een F-15 zijn, waarbij twee personen aan boord zitten. De zoek- en reddingsoperatie is nog steeds bezig.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgend jaar 1,5 biljoen dollar uitgeven aan defensie. Het Witte Huis heeft zijn begrotingsvoorstel gepubliceerd. Hiermee zouden de militaire uitgaven met ongeveer 40 procent worden verhoogd tot het hoogste niveau in de moderne geschiedenis.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Amerikaanse functionarissen bevestigen dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig is neergehaald in Iran, meldt The New York Times. De VS proberen de bemanning op te sporen en te redden voordat Iran ze te pakken krijgt, zeggen ingewijden tegen de krant.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn land "met iets meer tijd makkelijk de Straat van Hormuz kan heropenen." Door een Iraanse blokkade varen nauwelijks nog schepen door de zeestraat, die van groot belang is voor de internationale handel.
5 uur geledenBUSHEHR (ANP/RTR) - Een opslagplaats met daarin hulpgoederen en hulpvoertuigen is geraakt door een droneaanval, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). Donderdag zei die organisatie nog zich zorgen te maken om de verslechterde humanitaire situatie in Iran.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Vicepresident JD Vance zal voortaan verantwoordelijk zijn voor fraudebestrijding in de VS. Op Truth Social schrijft president Donald Trump dat Vance in die rol voortaan bekend zal staan als "fraude-tsaar".
5 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ma Xingrui, lid van het Chinese politburo en voormalig leider van de Communistische Partij in Xinjiang, wordt onderzocht door het anti-corruptieorgaan van de partij, melden Chinese media. Voor zover bekend is hij nog niet uit zijn functie gezet.
6 uur geleden