Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky: pas praten met Russen na NAVO-invitatie en meer wapens

Zelensky: pas praten met Russen na NAVO-invitatie en meer wapens

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft veiligheidsgaranties van de NAVO en meer wapens nodig voordat er met Rusland over een staakt-het-vuren wordt gesproken. Dat zei president Volodymyr Zelensky zondag na een ontmoeting in Kyiv met de pas aangetreden diplomatieke leider van de EU, Kaja Kallas, en de voorzitter van de EU-raad, António Costa.

"Een uitnodiging voor Oekraïne om zich bij de NAVO aan te sluiten is noodzakelijk voor ons voortbestaan", zei Zelensky onder meer. Ook benadrukte hij dat zijn land een "groot aantal langeafstandswapens" nodig heeft. "Als we een bevroren conflict hebben zonder een sterke positie voor Oekraïne, zal Poetin binnen twee, drie of vijf jaar terugkomen", aldus Zelensky.

Costa zei dat de Europese Unie Oekraïne haar "onwrikbare" steun geeft. Kallas had voorafgaand aan de ontmoeting gezegd dat voor Oekraïne "het NAVO-lidmaatschap de sterkste veiligheidsgarantie is". Ook zei ze dat de EU "eigenlijk niets zou moeten uitsluiten" als het gaat over het sturen van Europese troepen om een ​​staakt-het-vuren af ​​te dwingen.

Volgens diplomaten bij de NAVO is er echter weinig kans dat de alliantie Oekraïne binnenkort zal laten toetreden. Veel lidstaten willen niet het risico lopen in een oorlog met Rusland te worden meegesleurd.

Meer uit Buitenland

Aanval op hulpverleners bij reddingspoging journalist in Libanon

TAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.

2 uur geleden
Trump noemt referendum in Virginia doorgestoken kaart

WASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.

2 uur geleden
Trump: Iran ziet op mijn verzoek af van executies van vrouwen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat acht vrouwen die in Iran geëxecuteerd dreigden te worden snel vrijkomen. Hij had gevraagd om ze te laten gaan als teken van goede wil in aanloop naar onderhandelingen. De Iraanse justitie ontkende dat er plannen lagen voor doodstraffen.

2 uur geleden
Iraanse toponderhandelaar eist einde blokkade door VS

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammed Qalibaf heeft opnieuw geëist dat de VS hun blokkade van de scheepvaart van of naar Iraanse havens stopzetten. Hij noemde het bestand dat twee landen hebben en door president Donald Trump is verlengd "zinloos" door de blokkade. "De zeeblokkade, de gijzeling van de wereldeconomie en de zionistische oorlogszucht moeten overal stoppen" om een echte wapenstilstand mogelijk te maken, aldus Qalibaf.

2 uur geleden
Griekse politici kunnen vervolgd worden in fraudezaak met EU-geld

ATHENE (ANP/RTR/AFP) - Het Griekse parlement heeft ingestemd met het opheffen van de onschendbaarheid van dertien politici die worden beschuldigd van betrokkenheid bij een fraudeschandaal. Tientallen mensen zouden hebben gedaan alsof ze stukken land bezaten om zo subsidies te kunnen krijgen van de EU. Leden van regeringspartij Néa Dimokratía zouden daarbij hebben geholpen.

4 uur geleden
Trump: Iran werkt aan plan en overleg eind deze week mogelijk

NEW YORK (ANP) - President Donald Trump acht het mogelijk dat er vrijdag een tweede ronde van de gesprekken met Iran in de Pakistaanse hoofdstad komt. Hij zei dit tegen de New York Post. Hij meent dat in Iran aan een voorstel wordt gewerkt om de onderhandelingen mee te voeren, maar de leiding van het land zou nog verdeeld zijn.

6 uur geleden
Zelensky noemt voortgang EU-lening aan Oekraïne 'juiste signaal'

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky is blij dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne steeds dichterbij komt. Hij noemt het opheffen van de Hongaarse blokkade op X "het juiste signaal onder de huidige omstandigheden".

6 uur geleden