Zelensky: pas praten met Russen na NAVO-invitatie en meer wapens
KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft veiligheidsgaranties van de NAVO en meer wapens nodig voordat er met Rusland over een staakt-het-vuren wordt gesproken. Dat zei president Volodymyr Zelensky zondag na een ontmoeting in Kyiv met de pas aangetreden diplomatieke leider van de EU, Kaja Kallas, en de voorzitter van de EU-raad, António Costa.
"Een uitnodiging voor Oekraïne om zich bij de NAVO aan te sluiten is noodzakelijk voor ons voortbestaan", zei Zelensky onder meer. Ook benadrukte hij dat zijn land een "groot aantal langeafstandswapens" nodig heeft. "Als we een bevroren conflict hebben zonder een sterke positie voor Oekraïne, zal Poetin binnen twee, drie of vijf jaar terugkomen", aldus Zelensky.
Costa zei dat de Europese Unie Oekraïne haar "onwrikbare" steun geeft. Kallas had voorafgaand aan de ontmoeting gezegd dat voor Oekraïne "het NAVO-lidmaatschap de sterkste veiligheidsgarantie is". Ook zei ze dat de EU "eigenlijk niets zou moeten uitsluiten" als het gaat over het sturen van Europese troepen om een staakt-het-vuren af te dwingen.
Volgens diplomaten bij de NAVO is er echter weinig kans dat de alliantie Oekraïne binnenkort zal laten toetreden. Veel lidstaten willen niet het risico lopen in een oorlog met Rusland te worden meegesleurd.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/RTR/AFP) - Een Japanse gouverneur steunt het weer in gebruik nemen van de Kashiwazaki-Kariwa-kerncentrale. Zijn goedkeuring geldt als een belangrijke stap naar de herstart van 's werelds grootste kerncentrale, die na de grote kernramp in Fukushima uit voorzorg werd gesloten.
11 minuten geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Sinds het ingaan van de wapenstilstand in Gaza zijn volgens VN-kinderorganisatie UNICEF zeker 67 kinderen gedood bij conflictgerelateerde incidenten. "Dat is een gemiddelde van bijna twee kinderen die elke dag worden gedood sinds het staakt-het-vuren van kracht werd", aldus een woordvoerder. Ook zijn er tientallen kinderen gewond geraakt.
13 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne bestudeert de nieuwe Amerikaanse vredesplannen "zorgvuldig" en vraagt die zorgvuldigheid ook terug, zegt een kopstuk van de regering in Kyiv. Hij spreekt tegen dat Kyiv zou hebben ingestemd met sommige voorstellen. Maar anders dan sommige Europese bondgenoten reageert Kyiv tot dusver niet regelrecht afwijzend op de plannen, die grote offers van Oekraïne zouden vragen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse minister Johann Wadephul (Buitenlandse Zaken) ziet het 28-puntenplan van de VS en Rusland voor vrede in Oekraïne niet als een vredesplan. "Het is een lijst met kwesties die dringend besproken moeten worden tussen Oekraïne en Rusland", zei hij voor het begin van een bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken en vertegenwoordigers van de Indo-Pacifische regio.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas heeft vrijdag uitgehaald naar China. Het land zegt neutraal te zijn, maar helpt de Russen in hun oorlog in Oekraïne met producten die zowel voor militaire als civiele doeleinden kunnen worden gebruikt, zei ze. "Bovendien werken China en Rusland samen aan een hervorming van de wereldwijde economische en veiligheidsorde", zei Kallas in haar openingstoespraak van het Indo-Pacifisch Ministerieel Forum in Brussel.
1 uur geledenOTTAWA (ANP) - In Canada zijn meerdere gewonden gevallen bij een aanval van een grizzlybeer. Bij het incident waren volgens media leerlingen en leraren van een schoolklas betrokken. Ook kinderen zouden gewond zijn geraakt.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De European Broadcasting Union (EBU) heeft een reeks wijzigingen aangebracht in de stemprocedures rond het Eurovisie Songfestival. Omroepen en artiesten mogen niet meer actief deelnemen of bijdragen aan promotiecampagnes die de stemuitslag zouden kunnen beïnvloeden. Het aantal maximale stemmen per persoon wordt verlaagd van twintig naar tien en jury's keren na drie jaar terug in de halve finales, is vrijdag aangekondigd.
2 uur geleden