Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky: Oekraïne zal luchtruim zelf beter moeten verdedigen

Zelensky: Oekraïne zal luchtruim zelf beter moeten verdedigen

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zal een manier moeten vinden om zijn eigen luchtverdediging op orde te krijgen. Dat zei president Volodymyr Zelensky vrijdag tijdens een gezamenlijke persconferentie met de zogenoemde coalition of the willing. Hoewel het land zo'n 60 procent van de benodigde wapens inmiddels zelf produceert, is het in de oorlog tegen Rusland nog altijd sterk afhankelijk van westerse wapensystemen, zoals de Amerikaanse Patriot-luchtafweersystemen en -raketten.

De Oekraïense leider verzocht de coalitie haar financiële druk op Rusland te verstevigen en vroeg opnieuw om de langeafstandswapens die het nodig heeft om kritieke infrastructuur diep in Rusland aan te kunnen vallen. Het land heeft zijn aanvallen op de Russische energie-industrie flink opgevoerd in een poging president Vladimir Poetin te dwingen de oorlog te staken.

Voor die aanvallen wil Kyiv onder meer graag Amerikaanse Tomahawk-raketten krijgen, iets wat Zelensky vooralsnog niet is gelukt. NAVO-chef Mark Rutte zei tijdens de persconferentie met de Amerikanen te hebben gesproken over het sturen van Tomahawks, maar zei tevens dat dit nog steeds een discussiepunt is. "Dat is aan de VS om te beslissen", zei Rutte, die eraan toevoegde dat het aan alle deelnemende landen zelf is om te beslissen welke wapens aan Oekraïne geleverd worden.

Frankrijk zegde eerder vrijdag toe Oekraïne in de komende dagen Aster-luchtafweerraketten en Mirage-gevechtstoestellen te leveren.

Meer uit Buitenland

VS van plan visum te verstrekken aan gevluchte Bolsonaro

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan de Braziliaanse senator en presidentszoon Flávio Bolsonaro en zijn familie een visum te verlenen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat niet wilde bevestigen of de Bolsonaro's inderdaad onderweg zijn naar de VS, zoals Braziliaanse media dinsdag eerder schreven.

18 minuten geleden
Oppositieleider: exitpolls laten wantrouwen in Netanyahu zien

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot noemt de voorlopige exitpolls van de parlementsverkiezingen een bewijs van 's lands wantrouwen in premier Benjamin Netanyahu. Rond 21.00 uur Nederlandse tijd wezen de eerste exitpolls erop dat Netanyahu's Likoed-partij de grootste lijkt te worden, maar dat het oppositieblok desondanks nipt aan kop gaat.

1 uur geleden
Netanyahu's partij grootste in Israël, maar coalitie verliest

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot lijkt op meer zetels te kunnen rekenen dan Netanyahu's coalitie, volgens de exitpolls. Netanyahu's partij zou wel de grootste worden. Een duidelijke verkiezingswinnaar is er nog niet volgens de eerste exitpolls.

1 uur geleden
Brazilië onderzoekt buitenlandse financiering campagne Bolsonaro

BRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.

2 uur geleden
Kiescommissie verwerpt verzoek tot langere stembusgang Israël

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het verzoek van onder meer de partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om de stembussen in het land later te sluiten, is verworpen. Dat meldt de krant Haaretz op gezag van de kiescommissie.

3 uur geleden
Trump wil term AI binnenkort verbieden

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat het gebruik van de term AI (Artificial Intelligence) binnenkort verbieden, schrijft hij in een bericht op Truth Social. De Amerikaanse president wil dat er voortaan wordt gesproken over SI (Super Intelligence).

4 uur geleden
Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen zijn bondgenoten

BRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen bondgenoten van de senator en een Amerikaanse functionaris tegen CNN Brasil en persbureau Reuters. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters onderweg zijn naar de VS. Het hooggerechtshof in Brazilië had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.

4 uur geleden