Zelensky: Oekraïne bereid door te gaan met graanexport
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne is bereid door te gaan met de export van graan en andere landbouwproducten, ondanks dat Rusland zich terugtrekt uit de graandeal die de veilige uitvoer via de Zwarte Zee mogelijk maakt. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft dat verklaard over de overeenkomst die uiterlijk maandag zou moeten worden verlengd.
"Zelfs zonder de Russische Federatie moet alles gedaan worden zodat we de Zwarte Zee-route kunnen gebruiken. We zijn niet bang", aldus Zelensky volgens zijn zegsman. De president heeft ook gezegd dat Oekraïne is "benaderd" door bedrijven die eigen schepen hebben. Zij zouden hebben verklaard dat ze "klaar zijn" om door te gaan met de uitvoer van Oekraïens graan.
De deal tussen Oekraïne en Rusland werd in juli vorig jaar gesloten met behulp van de Verenigde Naties en Turkije. De afspraken maken het voor Oekraïne mogelijk om ondanks de oorlog via zee landbouwproducten te exporteren. Ook zou de deal de export van Russische landbouwproducten vergemakkelijken, maar dat is volgens Rusland niet gebeurd en daarom zegt het land zijn deelname aan de overeenkomst op.
Kritiek
Vanuit westerse landen klinkt kritiek op het Russische besluit. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Linda Thomas-Greenfield, spreekt van een "wrede daad" en beschuldigt Moskou ervan "de mensheid te gijzelen". "Terwijl Rusland politieke spelletjes speelt, zullen echte mensen lijden", aldus Thomas-Greenfield. De Duitse bondskanselier Olaf Scholz vindt de Russische opzegging van de graandeal "een slechte boodschap aan de rest van de wereld".
Oekraïne is een belangrijke producent van graan en heeft als bijnaam de graanschuur van Europa. De overeenkomst geldt als een van de weinige diplomatieke successen sinds Rusland Oekraïne in februari vorig jaar binnenviel. De export van Oekraïense landbouwproducten kwam in de eerste maanden van de oorlog vrijwel stil te liggen. Door de graandeal die in de eerste zomer van de oorlog werd gesloten, konden voedselprijzen wereldwijd dalen.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/RTR) - Australië gaat de regels voor verschillende visaprocedures aanscherpen, zo maakte de regering bekend. Onder meer de regels voor het 'working holiday'-visum worden strikter.
25 minuten geledenJAROSLAVL (ANP/RTR) - Bij een Oekraïense droneaanval is een olieraffinaderij beschadigd in de Russische stad Jaroslavl. De brand die door de aanval uitbrak, is geblust, aldus de regionale gouverneur Michail Jevrajev op Telegram.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het wereldwijde watersysteem wordt steeds grilliger en onvoorspelbaarder. Daarvoor waarschuwt de World Meteorological Organization (WMO) in een nieuw rapport. Volgens de VN-organisatie schommelt het systeem tussen uitersten van te veel en te weinig water en heeft dat grote gevolgen voor de wereldbevolking en de economie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een omvangrijk sanctie- en tarievenpakket aangenomen om de economische druk op Rusland op te voeren en zo de geldstromen voor de oorlog in Oekraïne af te knijpen. Het wetsvoorstel wordt nu naar president Donald Trump gestuurd om te worden ondertekend.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Popartkunstenaar Peter Max is maandag op 88-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Manhattan. Dat heeft een woordvoerder van zijn familie woensdag bekendgemaakt. Max werd bekend door zijn dromerige, felgekleurde werken die het decor vormden voor de Amerikaanse hippiebeweging in de jaren 60.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft een aantal niet eerder bekendgemaakte incidenten gedeeld waarin zijn kunstmatige-intelligentiesystemen zich misdroegen. Ook onthulde het bedrijf een nieuw kader voor hoe het dergelijke voorvallen in de toekomst wil bijhouden en openbaar maken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de Palestijnse president Mahmoud Abbas een inreisvisum geweigerd om volgende week de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York bij te wonen, zo meldde een ingewijde aan persbureau AFP.
6 uur geleden