Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky nodigt Slowaakse Fico uit in Kyiv voor energie-overleg

Zelensky nodigt Slowaakse Fico uit in Kyiv voor energie-overleg

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft vrijdag met de Slowaakse premier Robert Fico gebeld over hun ruzie over energieleveringen. Zelensky's kantoor meldt op X dat hij Fico heeft uitgenodigd om naar Oekraïne te komen, zodat ze het uit kunnen praten.

Slowakije is, net als Hongarije, boos dat er al een maand geen olie meer stroomt door de Droezjba-lijn. Die pijpleiding vervoert normaal gesproken Russische olie naar die landen, maar de pijpleiding raakte volgens Kyiv beschadigd bij een Russische aanval.

Oekraïne zegt de schade zo snel mogelijk te herstellen, maar Hongarije en Slowakije beschuldigen het buurland er juist van de reparaties te vertragen. Oekraïne wil al langer dat Europese landen stoppen met het importeren van Russische energie en Boedapest en Bratislava vermoeden dat Kyiv daarom expres de Droezjba-lijn saboteert.

Europees onderzoek

Zelensky ontkent dat. Fico en zijn Hongaarse ambtgenoot Viktor Orbán hebben opgeroepen tot een Europees onderzoek naar de schade.

Bronnen zeggen tegen persbureau Reuters dat ook Oekraïne er baat bij zou hebben als de pijpleiding snel gerepareerd wordt. Droezjba zou namelijk sinds kort ook Oekraïense olie hebben vervoerd. Doordat Rusland vorig jaar de laatst werkende olieraffinaderij van Oekraïne heeft vernietigd, moet de olie worden geëxporteerd, zodat die ergens anders verwerkt kan worden.

Meer uit Buitenland

Zelensky nodigt Fico na energieruzie uit voor bezoek aan Kyiv

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.

3 uur geleden
Israël neemt twee opvarenden Gaza-flotilla mee voor ondervraging

JERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.

4 uur geleden
Duitse defensieminister: troepenterugtrekking VS was te voorzien

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.

7 uur geleden
Bultrug Timmy vrijgelaten in de Noordzee

SKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.

7 uur geleden
Mexicaanse gouverneur stapt op na drugskartel-aanklacht in VS

CULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.

7 uur geleden
Schip met bultrug Timmy vaart na vertraging Skagerrak op

SKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.

8 uur geleden
President Cuba: gedrag VS is intimiderend en arrogant

HAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.

13 uur geleden