Zelensky net als Russische gezant bij VN-Veiligheidsraad
NEW YORK (ANP/AFP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is deze week voor het eerst sinds de Russische aanval van februari 2022 bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Hij zal de raad in New York toespreken. Rusland wordt er mogelijk vertegenwoordigd door buitenlandminister Sergej Lavrov.
Indien de twee elkaar tegen het lijf lopen zou dat voor het eerst zijn sinds februari vorig jaar. Maar Rusland zou ook een andere gezant naar de Veiligheidsraad kunnen sturen. Er zijn sinds de Russische invasie wel ontmoetingen geweest van Oekraïense en Russische functionarissen, maar Zelensky heeft zelf sinds de aanval nog geen Russische functionaris ontmoet.
Zelensky spreekt woensdag onder meer met bondskanselier Olaf Scholz. Hij zou de Duitse regeringsleider mogelijk om Taurus kruisraketten vragen. Scholz zou er weinig voor voelen om die te leveren. Donderdag spreekt Zelensky de Amerikaanse president Joe Biden.
De Algemene Vergadering van de VN is sinds dinsdag bezig met de laatste week die het 'grote debat' wordt genoemd. Daar spreken naar schatting 140 staatshoofden en regeringsleiders. Zelensky sprak dinsdag. Woensdag voert onder anderen de Italiaanse premier Giorgia Meloni het woord. Het grote debat duurt tot en met volgende week dinsdag, maar zondag en maandag staan als rustdagen op de agenda.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - Noord-Korea heeft vrijdag zeker één raket gelanceerd in de richting van de Japanse Zee, melden de Zuid-Koreaanse krijgsmacht en Japan. Het gaat vermoedelijk om een ballistische raket met een kort bereik.
2 uur geledenHANOI (ANP/AFP/RTR) - Tyfoon Kalmaegi heeft donderdag in Vietnam zeker vijf levens geëist toen hij bij de centrale kust aan land kwam, zo maakte het Vietnamese ministerie van Milieu bekend. Zeven mensen raakten gewond.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft in internationale wateren in het Caribisch gebied drie mannen gedood bij een aanval op een verdachte drugsboot. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth donderdag.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Er komen "zeer spoedig" internationale grondtroepen in Gaza. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump bij een ontmoeting met Centraal-Aziatische leiders in het Witte Huis.
6 uur geledenLOUISVILLE (ANP) - Het dodental ten gevolge van de crash met het UPS-vrachtvliegtuig in Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky is opgelopen tot 13. Dat zei burgemeester Craig Greenberg van Louisville donderdag op X.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Oekraïne is in "positieve gesprekken" verwikkeld met de Verenigde Staten om Tomahawkraketten en andere langeafstandswapens te kopen, zelfs nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat hij die wapens niet naar Oekraïne wilde sturen. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in de Verenigde Staten, Olha Stefanishyna, in een interview met een programma van Bloomberg TV.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet de volledige voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen uiterlijk vrijdag hervatten. Dat heeft een federale rechter donderdag bepaald.
10 uur geleden