
Zelensky: NAVO moet Oekraïne in Vilnius erkennen als de facto lid
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gezegd dat de NAVO-lidstaten tijdens hun top in Vilnius moeten bevestigen dat Oekraïne de facto lid is van het militaire bondgenootschap. De leiders van de NAVO-landen zijn deze week vanaf dinsdag bijeen in de Litouwse hoofdstad.
"De meerderheid van het bondgenootschap staat pal achter ons", zei Zelensky in zijn nachtelijke videoboodschap. "Toen we het lidmaatschap van de NAVO aanvroegen, zeiden we: de facto is Oekraïne al lid van het bondgenootschap. Onze wapens zijn de wapens van het bondgenootschap. Onze waarden zijn die van het bondgenootschap. Vilnius moet dit allemaal bevestigen."
Zelensky zei goede hoop te hebben dat de NAVO-top ook tot nieuwe wapenleveranties aan Oekraïne zal leiden. "Ik weet zeker dat er positief nieuws uit Vilnius komt over wapens voor onze mannen."
De NAVO-leiders zoeken op de top naar een manier om Oekraïne veiligheidsgaranties te bieden en gerust te stellen zonder het land lid te maken terwijl het in oorlog is. Oekraïne neemt sinds de Russische invasie in februari 2022 geen genoegen meer met de vrijblijvende belofte uit 2008 dat het ooit zal mogen toetreden.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - De Verenigde Staten en Israël hebben de mogelijkheid besproken dat er in Gaza uiteindelijk een tijdelijk bestuur komt onder Amerikaanse leiding. Dat zeggen vijf bronnen tegen persbureau Reuters.
23 minuten geledenDUBLIN (ANP) - Zes Europese landen hebben zich in een gezamenlijke verklaring uitgesproken tegen de nieuwe Israëlische plannen voor de bezetting van de Gazastrook. De buitenlandministers van Ierland, IJsland, Noorwegen, Luxemburg, Slovenië en Spanje "wijzen elke demografische of territoriale verandering in Gaza krachtig af".
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De nieuwe Duitse regering moet nog dit jaar veel meer uitgeven aan defensie, vindt defensieminister Boris Pistorius volgens ingewijden. Hij zou zijn begroting willen opschroeven van ongeveer 52 naar meer dan 60 miljard euro.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Frankrijk en Duitsland richten een defensie- en veiligheidsraad op. Die komt regelmatig samen om "onze gemeenschappelijke strategische uitdagingen" te bespreken, aldus de Franse president Emmanuel Macron.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt zich grote zorgen over het plan van Israël om de hulp aan Gaza aan particuliere beveiligingsbedrijven over te laten. Dat zou het Israëlische veiligheidskabinet zondag hebben besloten. Dat druist in "tegen de humanitaire beginselen, zoals die door VN-organisaties en humanitaire partners zijn onderstreept", stellen EU-buitenlandchef Kaja Kallas en Eurocommissarissen Dubravka Šuica (Middellandse Zeegebied) en Hadja Lahbib (Paraatheid en Crisisbeheer) in een gezamenlijke verklaring.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - Pakistan zegt zich terughoudend te hebben opgesteld tijdens de Indiase aanvallen. "Ongeveer 75 tot 80 Indiase gevechtsvliegtuigen namen deel aan de aanval, waarvan Pakistan er slechts vijf neerhaalde terwijl ze projectielen afwierpen, inclusief twee Indiase drones", zei minister van Buitenlandse Zaken Ishaq Dar volgens de krant Dawn tegen de pers.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie daagt Hongarije weer voor het Europese Hof van Justitie. Dit keer om een regeringsdecreet van de Hongaren, waarin is vastgelegd dat opgepakte mensensmokkelaars niet meer gevangengezet worden, maar het land binnen 72 uur moeten verlaten. Dit decreet ondermijnt de doelstelling van de Europese Unie om migrantensmokkel effectief aan te pakken, vindt de Commissie.
2 uur geleden